Групи слів за значенням

Про матеріал
Дана розробка дозволить розширити уявлення учнів про групи слів за значенням, її можна використовувати як мололдим учителям при підготовці до уроку, так і студентам під час практики.
Перегляд файлу

Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми

 

Мета:

  • розширити уявлення учнів про групи слів за значенням;
  • удосконалювати навички практичного використання знань про групи слів за значенням в усному й писемному мовленні; 
  • формувати вміння вчитися впродовж життя: розвивати  творчі  здібності,  логіку, спостережливість,  культуру  мовлення; 
  • удосконалювати вміння спілкуватися державною мовою: виховувати вдумливе ставлення до слова та вміння ефективно його використовувати;
  • прищеплювати учням любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: словники, проектор, роздавальний матеріал, підручник.

 

Перебіг уроку

 

Спочатку було Слово,

                                                         І Слово було в Бога,

                                                         І Слово було Бог.

Біблія                                                                                         

 

Мова – втілення думки.

Що багатша думка,

то багатша мова.

Любімо її, розвиваймо її.

                                                                                                         М. Рильський

 

І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку

Усний обмін побажаннями.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда з учнями

- На які групи за значенням поділяються слова?

- Які слова називаються синонімами, антонімами, омонімами, паронімами?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Робота з епіграфами

Що говорить нам біблійний вислів?

Усе в житті  починається зі слова, бо людина не може жити без спілкування. Це істина, відома всім.

Як ви розумієте слова М. Рильського? Свої думки конкретизуйте прикладами.

Це означає любити мову й розмовляти нею, передавати інформацію про наш народ із покоління в покоління, дотримуватися єдності та дружби українського народу.

IV. Повідомлення теми й мети уроку

Учні записують у зошит число і тему уроку.

V. Опрацювання навчального матеріалу

1. Робота в групах

Учні класу об’єднуються в групи.

1) Група «Слово» отримує кубик із завданнями (на кожній грані по одному завданню).

  •    Розкажіть про синоніми.
  •    До слова обрій підберіть три синоніми (горизонт, небокрай, видноколо).
  •    Складіть три речення із цими синонімами.
  •    Зробіть фонетичний аналіз слова «обрій».

2) Завдання для групи «Мова».

- Розкажіть про антоніми.

  •    Підберіть антоніми до слова «легкий» (важкий).
  •    Складіть два речення з цими антонімами.
  •    Зробіть фонетичний розбір слова «легкий».

3) Завдання для групи «Думка».

  •    Що таке омоніми?
  •    Складіть два речення з омонімами.
  •    Як людина поповнює свій словниковий запас?
  •    Якщо незрозуміло лексичне значення слова, до яких джерел слід звертатися?

4) Завдання для групи «Мрія».

- Що таке пароніми?

- Поясніть лексичне значення паронімів громадський, громадянський.

- Складіть речення з цими паронімами.

2. Вправа «Римування»

Доберіть  з дужок  такі  синоніми,  щоб  слова  у  вірші  Д. Павличка  «Мрія» римувалися. 

Як  виросту -  збудую (дім,  хату  оселю),

Поставлю  колесо,  (приладнаю,  приб’ю,  прикріплю),

А  там  я  поселю  (крилату,   летючу,  літаючу)

Лелечу клекітну  (родину,  сім’ю,  пару).

Нехай  розводиться,  (селиться, гніздиться)

По  всіх деревах  і (будинках, хатах, оселях).

Нехай  мені  щоночі  (здається, сниться,  ввижається),

Що  я  літаю, наче  (пташка,  птиця,  птах).

3. Вправа «Ланцюжок»

Підберіть до поданих слів антоніми.

Серйозно –

прилетіти –

світло –

волого –

високий –

сумний –

щедрий –

вгору –

невдача –

природний -

жартома –

широкий –

глибокий –

день –

товстий -

4. Колективна робота

Розгляньте   малюнки.  Поясніть  лексичне  значення  омонімів.

На дошці малюнки ключів (журавлиний, скрипковий, ключ від замка), сонечко (небесне світило), сонечко (комаха), ручка  (дитини, дверна, для письма).                            

5. Лінгвістична гімнастика

Учитель читає вірш.  Коли учні почують синоніми до слова базіка, піднімають уверх  руки.

Балакуни

Будував Базіка дім –

 Сім дверей і вікон сім.

Торохтій допомагав:

Язиком дошки тесав.

Метушився Пустомеля:

 - Скоро будуть стіни й стеля.

 Говорун клав на словах

 жерсті цинкової дах.

І Патякало не плакав:

 - Я усе покрию лаком.

Балакун все щебетав,

 нахвалявся, обіцяв

для гостей спекти в печі

 пиріжки та калачі

В дім без вікон, без дверей

 Лепетун скликав гостей  (О. Сенатович).

6. Слово вчителя

Пам’ятайте! Омоніми треба відрізняти від багатозначних слів. Слова-омоніми нічого спільного в значенні не мають. Багатозначні слова пов’язані  між  собою значенням,  одне  з яких  є  прямим,  інше – переносним. (Таблиця спроектована на дошку)

ПОРІВНЯЙ!

БАГАТОЗНАЧНІ  СЛОВА

ОМОНІМИ

Лавр. 

1.  Південне  вічнозелене  дерево  або  кущ з пахучим  листям

2. Вінок,  гілка  цього  дерева  як  символ  нагороди.

Міна 1.  Вираз  обличчя.

Міна 2.   Вибуховий  снаряд.

 

7. Робота з малюнками

Спробуйте  розрізнити   омоніми  і  багатозначні  слова. 

На дошці малюнки хребта (людини, гірського), крану (підйомного, водопровідного), мишки (тварини), мишки (для комп’ютера), лисичок (тварин, грибів).

8. Слово вчителя

Пароніми, що мають спільний корінь

Пароніми з різними коренями

дипломат і дипломант;

абонемент і абонент;

змістовий і змістовний.

фанатичний, фантастичний;

метеорологія і метрологія;

шторм і штурм.

Незначна різниця у вимові паронімів спричинює труднощі в їх засвоєнні, призводить до помилок, зокрема до неправильної заміни одного слова іншим. Тому треба особливо уважно стежити за вживанням малознайомих слів і завжди звертатися до відповідних словників, щоб уточнити значення, правопис і вимову потрібного слова.

У діловому мовленні найчастіше зустрічаються такі пароніми: адресат – адресант (адресат – той, кому адресується лист, телеграма; адресант – той, хто посилає лист); виборний – виборчий (виборний – посада, особа; виборчий – бюлетень, комісія, дільниця).

9. Вправа «Я – редактор»

Прочитайте речення, знайдіть помилки,  виправте їх.  Визначте, чи правильно вжиті в реченнях пароніми.

1) Він мав великий дослід роботи в експедиції. Невдача з якимось досвідом надавала майстру ще більшого завзяття. 

2) У театрі було заведено, що до початку вистави грав духовий оркестр. Художник готував картини на виставу, присвячену героям Небесної Сотні.

Слова для довідок: вистава, досвід, виставка, дослід.

10. Виконання вправ з підручника

VI. Підсумок уроку

Рефлексія

  •    На уроці найскладнішим було…
  •    Я навчив(-ла)ся…
  •    Я розумію…
  •    Я не вмів(-ла), а тепер умію…

VIІ. Домашнє завдання

  1. Повторити теоретичний матеріал підручника за темою «Групи слів за значенням».
  2. Виконати вправу з підручника.

  За вибором учня:

  - скласти 4 сенкани зі словами синоніми, антоніми, омоніми, пароніми.

 

docx
Додано
31 липня 2019
Переглядів
2404
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку