Закріпити знання учнів про будову атома; формувати вміння й навички характеризувати елементи за положенням у періодичній системі й будову атома. Закріпити навички написання електронних схем. Розвивати в учнів почуття взаємодопомоги, взаєморозуміння, вміння працювати в колективі.
урок хімії ( 8 клас )
Тема: Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній системі хімічних елементів і будовою атома
Мета: закріпити знання учнів про будову атома; формувати вміння й навички характеризувати елементи за положенням у періодичній системі й будову атома. Закріпити навички написання електронних схем. Розвивати в учнів почуття взаємодопомоги, взаєморозуміння, вміння працювати в колективі.
Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок
Форми роботи: фронтальна робота, індивідуальна робота, тренувальні вправи.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, план характеристики хімічних елементів, роздаткові картки, кольорові папірці , кубики з написами хімічних елементів.
Структура уроку з хронометражем:
1. Організаційний момент – 1 хв.
2. Актуалізація опорних знань – 7 хв.
3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності – 3 хв.
4. Вивчення нового матеріалу – 23 хв.
5. Фізкультхвилинка – 2 хв.
6. Закріплення матеріалу – 8 хв.
7.Домашнє завдання – 1 хв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підніміться
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
II. Актуалізація опорних знань
(заповнення таблиці за темою «Будова атома» )
назва елемента |
хіміч. символ |
поряд. номер |
заряд ядра |
p+ |
n0 |
e- |
нітроген |
|
|
|
|
|
|
кальцій |
|
|
|
|
|
|
ферум |
|
|
|
|
|
|
силіцій |
|
|
|
|
|
|
калій |
|
|
|
|
|
|
електронна формула Ba Ne
+18 Ar поряд. номер
+30 Zn протони
електрони
нейтрони
(вставити пропущені слова в речення)
Перевірка завдань на дошці та взаємоперевірка робіт з роздатковими картками.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Проблемне питання:
Щоб надати інформацію про елементи існує план характеристики елемента за положення у періодичній системі.
IV.Вивчення нового матеріалу
1. Знайомство з планом характеристики хімічного елемента
(робота з підручником )
2. Характеристика хімічного елемента за планом (по ланцюжку).
Хімічний елемент, що характеризується, визначається за допомогою кубика, на гранях якого написані елементи.
3. На дошці кольорові папірці, під якими записані символи хімічних елементів. Учні по стислому опису повинні назвати ці елементи
(по першим літерам кожного елементу утворити інший елемент)
P Li U O Rib
фосфор літій уран оксисен рубідій флуор
входить до лужний радіоактив. найпоширеніший 5 енергет.рівнів
складу кісток метал елемент, неметал на плане- на зов. - 1 електрон
(у якого елемента II періоду назва ті, входить до
немет. властив. планети складу оксидів
виражені сильніше
Si чи P)
4. Випереджальне домашнє завдання (учні розповідають цікаву інформацію про хімічні елементи)
5. Загадки (відгадки записуються на дошці)
S, O, N, С, Mg, F, Ne, H
Я елемент у шостій групі,
Займаю головну підгрупу.
На долар я схожий,
До складу трьох кислот я вхожу. (S) сульфур
Я живу в квартирі вісім,
Як з’являється хтось лишень
Вмить оксиди виникають
Я інертників минаю. (O) оксиген
Я елемент усім відомий,
В повітрі майже невагомий,
Мене рослини полюбляють,
На номер схожий – всі це знають. (N) нітроген
Шість нейтронів у ядрі –
Особливості мої.
Це підказка. Відгадайте,
Як зовуть мене пізнайте. (C) карбон
Дюжину протонів маю,
Другу групу полюбляю
Відгадайте хто я є.
Як звучить ім’я моє? (Mg) магній
Оксигену не боюся
І йому не підкорюся.
Силу я найбільшу маю
Електрон завжди шукаю. (F) флуор
Елемент я незвичайний
І поводжуся нейтрально,
Період другий завершаю
А гелій за брата маю. (Ne) неон
Я найлегший елемент,
Електрон – мій аргумент.
Чи прийняти чи відняти?
Це мене треба писати
Бо вирішую все я –
Особливість в цім моя. (H) гідроген
V. Фізкультхвилинка
(вчитель показує хімічний елементи – учні визначають:
метал – підняти руки
неметал – хлопати
VI.Закріплення
1 іменник
2 прикметника
3 дієслова
фраза
1 слово
Li – цей хімічний елемент має заряд ядра +3
C – має 6 електронів
Ca – елемент 4 періоду , II групи, головної підгрупи
Al – найпоширеніший метал, елемент III групи
Cu – цей елемент утворює просту речовину – мідь
Mg – електронна формула 1s2 2s2 2p6 3s2
Sc – протонне число +21
Ge – відносна атомна маса дорівнює 73
VII.Домашнє завдання
ст. 152 – 155 читати
ст. 156 №8 письм.