Хатха-йога не міняла своєї суті протягом тисяч років. Змінювалося тільки наше ставлення до неї за допомогою зміни парадигми мислення і сприйняття навколишньої дійсності. Якщо звертатися до прямому значенню, то слово «хатха» має два кореня: «ха», що означає розум, ментальна енергія і «тха» - прана, життєва енергія. Таким чином Хатха - це об'єднання ментальних сил і життєвої енергії. При цьому традиційно слово перекладається, як «засіб для досягнення сили за допомогою йоги». Хатха йога - це техніки, які ви можете застосовувати до свого тіла. До основних елементів хатха йоги відносяться:
- асани - статичні форми тіла;
- пранаями - дихальні техніки;
- мантри - проголошення або читання певних звуків, слів;
- мудрі - певні жести рук;
- шаткарми - очисні техніки.
Відкриваючи розклад будь-якого фітнес клубу або йога студії в очах рябить від кількості видів йоги. Щоб зрозуміти з чого краще почати, треба розібратися від куди все це пішло. Історично існує поняття Аштанга - восмью ступінчастою йоги, кінцева мета якої досягнення оптимального стану балансу і єднання з навколишнім світом (самадхи). Перші чотири ступені, з яких вона починається є хатха-йогою, що залишилася половина - раджа. Від цих понять і пішли всі інші підвиди йоги: аштанга віньяса, кундаліні, Айенгара, йога 23, 108 і безліч інших видів.
Безумовно, в древніх індійських писаннях - ведах, йде згадка ще про три гілки йоги, але вони не пов'язані з фізичним опрацюванням тіла. Це такі види, як:
- Карма йога - йога безкорисливого дії;
- Джняна йога - шляхи знань, мудрості;
- Бхакти йога - шлях безкорисливої любові, служіння, відданості.
Одним з простих і оптимально підібраним комплексом хатха-йоги є Сурья Намаскар (вітання сонця). До очевидних плюсів цього ранкового комплексу хатха йоги відносять простоту і ефективність. За короткий час його виконання (від 5 хвилин) йде опрацювання основних м'язів, сухожиль, внутрішніх органів. За рахунок наявності дихальних і медитативних практик в комплексі відчутно вплив по гармонізації розуму. Сурья складається з 7 доступних асан хатха йоги, які виконуються в певній послідовності:
Пранамасана (поза молиться) - розслаблена поза, стоячи на двох ногах, руки зібрані перед грудьми в намасте. Обов'язковою умовою виконання є пряма спина.
Хатка його розвиває гнучкість, рівновагу, спокій та фізичний розвиток людини.