ХІМІЧНА ПРИРОДА ТОКСИЧНИХ РЕЧОВИН
Актуальність дослідження. Навколишній світ представлений великою кількістю різноманітних речовин, які різняться між собою за індивідуальними особливостями, властивостями та характером дії. Електрони, протони , нейтрони, мейзони являють основу наших речовин, оскільки являються їх структурними частинками.
Мета нашого дослідження – описати хімічну природу токсичних речовин, їхню дію на організм людини.
Під поняттям хімічна речовина розглядається матерія. У разі, якщо до її складу входять атоми одного виду – її слід вважати простою ( метали та неметали), якщо атоми різних видів – складною(оксиди ,основи, кислоти,солі). Усі хімічні речовини представлені будь-якими хімічними елементами та хімічними сполуками, що існують у природному стані або виробляються промисловістю як у твердому, так і в рідкому або газоподібному станах [1, с 504. ].
За своєю дією на організм людини усі хімічні речовини поділяються на: токсичні, наркотичні, подразнюючі, канцерогенні, мутагенні, задушливі.
Серед токсичних речовин виділяють деякі сполуки металів (органічні і неорганічні похідні миш’яку, ртуті, кадмію, свинцю, талію, цинку та інших); сполуки фосфору (фосфорорганічні сполуки, хлорид фосфору, фосфін, фосфідин); галогени (хлор, бром); фторорганічні сполуки (фтороцтова кислота і її ефіри, фторетанол та інші) [2 , с 160. ].
До сильно токсичних хімічних речовин відносяться: хлор і бромзаміщені похідні вуглеводню (хлористий і бромистий метил); деякі спирти і альдегіди кислот; феноли, крезоли та їх похідні; гетероциклічні сполуки; луги (аміак, натронне вапно, їдкий калій та інші) [3 , с 307.].
.
До помірно токсичних, мало токсичних і практично не токсичних хімічних речовин, які не представляють собою хімічної небезпеки, відноситься вся основна маса хімічних сполук.
Усі хімічні речовини здатні чинити адативну дію – сумацію , яка являє собою одночасний або послідовний вплив на організм декількох отруйних речовин при одному і тому ж шляху надходження. Прикладом адативної дії є наркотиична дія суміші вуглеводнів. Хімічні речовини до яких застосували принцип сумації за умови комбінованої дії, характеризується односпрямованим механізмом біологічної дії – переважно токсичної. Який представлений складом та структурою молекул які здатні наносити шкоду органам та системам живих організмів[4, с 245 - 300.] [5, с 408. ].
Алгоритмом принципу ефекту сумації складається з сумарного ефекту дії суміші хімічних речовин який дорівнює сумі біологічних ефектів хімічних речовин, що являються складовою суміші[5, с 504 -564.].
Висновок. Отже, небезпека хімічних речовин з ефектом сумації характеризується шкідливим впливом на здоров’я живих організмів, вплив від їх одночасної дії буде сильніший, ніж можна було б припускати, з урахуванням фактичних концентрацій кожної з застосованих речовин.
Список використаної літератури
1. Алексеев В.Н. Количественный анализ, М., 1972. – 504 с
2. Астафуров В.И. Основы химического анализа / В. И. Астафуров. — Москва: Просвещение, 1986. — 160 с.
3. Березан О.В. Хімія: тести для школярів та вступників у ВНЗ. – Тернопіль.: Підручники і посібники, 2009. – 367. 4) Боєчко Ф.Ф. Органічна хімія / [Боєчко Ф. Ф., Н
4. Медична хімія. Під ред. проф. В.О.Калібабчук. – Київ: Інтермед. - 2013.
5. Сухан В.В. Хімія: посібник для вступників до вузів / [Сухан В. В., Табенська Т. В., Капустян А. Й., Горлач В. Ф.] - К. : Либідь, 1993. - 408 с