Ігри на уроках англійської мови

Про матеріал

В розробці описана класифікація ігор і їх значення при вивченні англійської мови у молодших школярів

Перегляд файлу

В методичній літературі існує велика кількість видів і різновидів ігор, які можуть бути використані на уроках англійської мови. Такі автори, як Рязанова, Ковинева, Савченко, Толсткова, Рогова, Данилович та інші створили цілі системи і класифікації ігор. Одна з найповніших класифікацій належить Рязановій. У своїй статті „Навчання англійській мові дітей молодшого шкільного віку”[3] вона підкреслює, що ігрова діяльність є ведучою для дітей молодшого віку і що гра – природній стан малюків. Вона виділяє наступні ігрові моменти:

1) рухливі ігри (до них відносяться зарядка з командами, гра в тварин, „кішки-мишки”, ігри на увагу);

2) вірші і пісні, які супроводжуються рухами;

3) ігри - змагання (діти поділяються на команди і виконують різні завдання);

4) ігри з м’ячем (питання-відповідь, переклад слів і речень з української на англійську і навпаки);

5) настільні ігри (лото, доміно, малювання);

6) діалоги з героями книг англійських та американських авторів (Вінні-Пуха, Мері Попінс, Білосніжка та семеро гномів, Мауглі, Том Сойер);

7) рольові ігри („У лікаря”, „В магазині”).

Вихователь дитячого садка Ковинева Л.В.[4] працює з дітьми 5-6 років, вони знають багато віршів, пісень, розігрують невеликі сценки, розмовляють на будь-які теми, оточуючого їх повсякденного життя.

В цих іграх одночасно використовується і нова лексика і необхідні граматичні структури і крім того, позитивною рисою цих ігор є їх комунікативна спрямованість.

Ще одна класифікація видів ігор належить Толстовій.[5]Її класифікація співпадає з класифікацією , яка запропонована Рязановою [6], так як вона також виділяє такі види ігор, як рухливі ігри, рольові ігри. Автор підкреслює необхідність використання рухливих ігор, так як рухлива гра створює сприятливий ґрунт для розвитку рухливої активності дітей, укріплення їх здоров’я, сприяє вирішенню певних навчально-виховних задач, в тому числі і по навчанню іноземної мови. Рухливі ігри організовуються за певними правилами, згідно яких діти діють, спілкуються.

Використання музично-дидактичних ігор допомагає в роботі над фонетикою іноземної мови, розширює діапазон мовної практики. Приклад музично-дидактичної гри – Thefamily(гра-пісенька з пальцями). Thisismyfather. Thisismymother. Thisismysister. This is my brother. This is me (I am very small).

В.Ф.Толстова виділяє такі рухливі ігри і підкреслює, що рухлива гра створює сприятливий ґрунт для розвитку рухливої активності дітей, укріплення їх здоров’я, сприяє вирішенню певних навчально-виховних задач.

Гра – драматизація на англійській мові дає можливість дітям засвоїти необхідні слова і вирази, відпрацювати інтонацію, дозволяє розвинути образну, виразну мову дитини. Автор пропонує такі ігри - драматизації як „Три ведмедя”, „Червона шапочка”, „Попелюшка”.

Крім вище перерахованих класифікацій видів ігор, є ще класифікація ігор на граматичні, лексичні, лексико-граматичні. Цю класифікацію підтримують О.Ю.Савченко[7], Маріо Рінволукрі[8] та інші.

В своїй статті О.Ю.Савченко підкреслює, що ігри можуть не носити чисто лексичний або граматичний характер. До таких ігор автор відносить „Calendar”,„Days of the Week”.[9]

Calendar

В класі розвішені цифри від 1 до 7. Сім учнів отримують карточки з днями тижня. Задача дітей стати під потрібною цифрою.

Учасник: Monday is the second day of the week.

Вчитель: Is it right?Is it wrong?

Учні: It is wrong.

Days of the week.

Один учень говорить іншому: Let’s meet on Sunday.Учень стає перед потрібною цифрою. Значить зустріч відбулась.

До ігор по граматиці також відносяться :

Гра для вивчення трьох форм дієслова, роздільних питань.

Гра для вивчення трьох форм дієслова.

Діти повинні скласти три форми дієслова, змінюючи порядок букв.

Автор підкреслює, що навчальні ігри допомагають зробити процес навчання іноземній мові цікавим і творчим. Вони дають можливість створити атмосферу захопленості у дітей і знімають стомленість. В будь-який вид діяльності на уроці іноземної мови можна внести елементи гри і тоді навіть найнудніше заняття набуває захоплену форму.

Найбільш повна класифікація граматичних ігор дана Маріо Рінволукрі в її книзі „Граматичні ігри”[10]. Вона поділяє ігри на наступні розділи:

Ігри – змагання (наприклад, „Доміно”);

Ігри-мовчанки (учні складають речення з частин, працюють самостійно);

Пізнавальні граматичні ігри (учні розповідають про себе і про світ навколо, використовуючи структури, запропоновані вчителем );

Граматика в драматизації (учні встають зі своїх місць, повторюють граматику, рухаючись по класу, викрикують і пишуть необхідні структури на аркушах паперу, прикріпленого один до одного. До цього розділу відносяться такі ігри, як “The Shout In The Circle”, “From Word To Story”.).

“The Shout In The Circle”

Викликати учня в коло і попросити розповісти про те, що він добре знає. Все коло з учнів повторюють необхідну структуру.

“FromWordToStory”.

Вчитель дає перше слово, і учні повинні скласти розповідь, добавляючи по одному реченню.

З усіх вище перерахованих класифікацій видів ігор найбільш науково- обґрунтованою є наступна класифікація І.А,Данилович[11].

Автор пропонує класифікацію на основі 8 критеріїв:

ціль гри– для формування розмовних навичок (лексичних, граматичних, вимовних, орфографічних, графічних) і вмінь (аудіювання, монологічної мови, діалогічної мови, читання, письма, перекладу);

по рівню комунікативності– комунікативна ігрові вправи, умовно-комунікативні, некомунікативні;

по спрямованості на отримання або видачу інформації– рецептивні, репродуктивні і продуктивні ігрові вправи;

по рівню управління діями учасників – з повним управлінням, частковим управлінням, з мінімальним управлінням;

по наявності рольового компонента– з рольовим компонентом і без рольового компонента;

по присутності елемента змагання – з і без елементу змагання;

враховуючи рухливість - рухливі і статичні;

по використанню предметів – ігрові вправи з використанням предметів і без них.

Приклад1:

ІВ з комплексу для формування рецептивних навичок аудіювання

(група ІВ для формування лексичних навичок аудіювання).

Завдання : Let’s play a game. I’ll explain to you how to play it. Stand in a line in front of me. I’ll name a member of a family. If kid has got such a relative step forward; if he hasn’t, stand still. If you make a mistake step backward. The pupil, who will come up to me first is the winner.

Вчитель: a cousin, a brother, a father…

Це ІВ для формування лексичних навичок аудіювання, не комунікативна, рецептивна, з повним керуванням мовленнєвими діями учнів, без рольового компонента, з елементом змагання на особисту першість, рухлива, без предметів.

Приклад2:

ІВ з комплексу для розвитку мовленнєвих умінь аудіювання (група ІВ у власне аудіювання текстів).

Завдання: Children, I’ve got a letter today. It’s from Bobby, his father and his mother, his grandmother, his baby sister, his brother and their pet Rex live in New York. In his letter Bobby is feeling you about his flat. Listen to the first part of the letter carefully. Look at the plan of his flat. There’s a mistake in it. Try and find the mistake. Who will be the first?

Це ІВ для розвитку мовленнєвих умінь аудіювання, комунікативна, рецептивна, з частковим керуванням мовленнєвими діями учнів, з елементом змагання, статична, без предметів.

Приклад3:

ІВ з комплексу для формування репродуктивних навичок говоріння (група ІВ для формування граматичних навичок говоріння).

Завдання : Alice and Willie haven’t met Ann. They want us to describe the girl to them. The poem will help us.

Зразок виконання :

T: One, two, my eyes are blue

Cl: One, two, her eyes are blue

T: Three, four, as my pinafore

Cl: Three, four, as her pinafore

Це ІВ для формування мовленнєвих граматичних навичок говоріння на рівні фрази, умовно-комунікативна, репродуктивна, з новим керуванням мовленнєвими діями учнів, з рольовим компонентом, без елемента змагання, статична, без предметів

Приклад4:

ІВ з комплексу для розвитку мовленнєвих умінь письма (група ІВ на створення власного письмового висловлювання понад-фразового рівня).

Завдання: Напишіть Піноккіо листа про свій вчорашній день. Скористайтесь зразком з вправи. Почніть ваш лист у такий спосіб:

Dear Pinocchio

You wanted to know about my working day. YesterdayI… .

(Вправа для домашнього завдання).

Це для розвитку мовленнєвих умінь письма, комунікативна, продуктивна, з мінімальним керуванням мовленнєвими діями учнів, з рольовим компонентом, без елемента змагання, статична, без предметів.

 ВИКОРИСТАННЯ ПІСЕНЬ ТА ВІРШІВ НА УРОЦІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Пісні можна використовувати :

для фонетичної зарядки, на початковому етапі уроку;

для більш міцного закріплення лексичного і граматичного матеріалу;

як стимул для розвитку мовних навичок і вмінь;

як свого роду релаксацію в середині або кінці уроку, коли діти заморились і їм потрібна розрядка, яка б знімала напругу і відновлювала їх працездатність.

Карпиченоква Е.П.[12]пропонує такі пісні, як:

для фонетичної обробки слів [æ] black, bags, have;

[i:] sheep, three;

[a:] baa, master

Baa, baa, black sheep

Have you any wool?

Yes, sir, yes, sir

Three bags full.

One for my master,

One for my dame,

And one for the little boy,

Tommy by name.

Наступна пісня спрямована на закріплення модального дієслова can:

My eyes can see, Your eyes can see,

My ears can hear, Your ears can hear,

My nose can smell, Your nose can smell,

My mouth can talk, Your mouth can talk,

My head can nod, Your head can nod,

My arms can hold, Your arms can hold,

My legs can walk Your legs can walk

And walk and walk. And walk and walk.

Анікеєва Т.Г. пропонує крім таких пісень, використовувати і переклади відомих дитячих пісень “Smile”, “Crocodile Gena’s Song”, “A Green grasshopper”, вона підкреслює, що вони активізують школярів, вносять елемент зацікавленості.[13]

Все сказане вище про користь пісень і музики на уроках англійської мови відноситься й до віршів. Особливо важливо це на першому етапі навчання. Але для молодших школярів вірші відбираються невеликі, з короткими римами, елементарними граматичними конструкціями. Вибір вірша визначається лексичним і граматичним матеріалом, темою усних бесід. Вірш також може бути одним з видів фонетичної зарядки для відпрацювання окремих звуків, інтонації і наголосу. О.Ю.Савченко пропонує внести елементи гри і в розучування віршів.[14]

Спочатку вірш аналізується на слух – мовна форма, яскраві картинки, які демонструють його зміст, потім клас повторює за вчителем вірш декілька раз, потім використовує принцип естафетної палички. Вчитель вручає її учню, і той читає вірш напам’ять, потім передають товаришу.

Атмосфера змагання активізує пам'ять дітей.

Крім перерахованого використання пісень і віршів, вчитель може весь урок або його частину посвятити роботі з автентичним пісенним матеріалом.[15]

ПРАКТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧИХ ФОРМ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИМ МОВАМ.

На дошці перед грою записується лексика:

The sun is shining brightly.

The sky is blue.

Birds are singing.

The trees are in blossom. (и т.д.)

Всі учні і вчитель стають в коло. В руках у вчителя м’яч. Вчитель пояснює дітям правила гри:

Teacher: Your task is: to catch the ball, and to say one sentence about spring with Complex Object. Then all the others will repeat it and you can throw the ball.

Гра проходить так:

Teacher: I see the sun shining brightly.

Pupils: We see the sun shining brightly.

Teacher throws the ball to Andrew.

Andrew: I see the sky being blue.

Pupils: We see the sky being blue.

Після трьох уроків, на яких була проведена ця гра, дітям був даний тест, на якому був лексичний матеріал. Результати тесту показали, що матеріал дітьми засвоєний.

 

1

 

docx
Додано
12 листопада 2019
Переглядів
1489
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку