План-конспект уроку української мови
вчителя ХЗОШ № 168
Караченцевої Наталі Юріївни
07.12.2021
Тема: Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти виявленню зацікавленості, розширенню знань з морфології; формувати вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх синтаксичну роль; розвивати творчі вміння використовувати іменники у власних висловленнях; виховувати почуття патріотизму, позитивне ставлення до рідної мови, культури
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, комбінований
Обладнання: підручник, картки,таблиця ,комп’ютер, телевізор, дидактичний матеріал, роздатковий матеріал
Хід уроку
І.Організація початку уроку
Учитель. (лунає музика)
Ось дзвінок сигнал нам дав,
працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо.
Сподіваюсь, ми плідно попрацюємо сьогодні. Налаштуватись на
роботу нам допоможе аутотренінг «Настрій». Подивіться на екран і
прочитайте кожен для себе.
3.Психологічний аутотренінг «Настрій».
Я- творча особистість.
Я думаю, отже, я живу.
Я вчуся аналізувати, співставляти.
Я вмію висловлювати свої думки.
Я хочу знати!
IІ. Актуалізація опорних знань. Оголошення теми й мети уроку
На минулому уроці ми розпочали велику подорож королівством , яке Називається «Мофологія». Удома ви повинні були закріпити певний теоретичний матеріал.
Контроль домашнього завдання.
1.Як називається розділ науки про мову, який вивчає слова як
частини мови?(МОРФОЛОГІЄЮ)
2. Скільки в українській мові частин мови? (ДЕСЯТЬ).
4.Скільки самостійних частин мови? (ШІСТЬ).
5. Скільки службових частин мови? (ТРИ).
6. Яка частина мови не належить до частин мови? (ВИГУК).
7. Які частини мови є членами речення? (САМОСТІЙНІ).
8. Які частини мови не відповідають на питання? (СЛУЖБОВІ).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Метод передбачення.
– Діти, сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати одну з десяти
частин мови. Спробуйте здогадатись, про яку частину мови йдеться?
Дві учениці розповідають вірш
Починаємо вивчати
Ми тепер частини мови.
Всіх їх треба добре знати,
Щоб здобути знань основи.
Перша з них – іменник, друзі.
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве,
Дасть імення золоте.
Мама, мир і Україна.
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова –
Ось частина ця чудова.
Хто? Сестричка, нянька, батько,
Пташка, білочка, зайчатко.
Що? Земля, ріка, діброва.
Книжка, зошит, ручка, школа.
Записуємо дату та тему уроку
Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Епіграф: Не талант знати –
талант працювати
(Народна творчість)
Учитель:
- Діти,прочитаймо епіграф. Як ви його розумієте?
Відповіді учнів.
Є така китайська мудрість: «Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам'ятаю. Дай можливість діяти, і я навчуся!»
Так, сьогодні ми з вами на уроці будемо вчитися працювати, і не просто працювати, а досліджувати , поглиблювати та набувати нових знань про іменник, а також розвивати увагу та спостережливість.
Запрошую вас до мандрівки по казковій країні «Іменник» .
Що ж таке іменник?!
Іменник – це самостійна частина мови, що означає предмет і відповідає на питання хто?що?
Наприклад: парта,сокіл, Україна, відвага, прохання.
Морфологічні ознаки: рід, число,відмінок.
Слово вчителя
Іменник взяв собі на плечі
Велике діло визначати речі…
До речі, назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький, який іменник називав речівником.
Учені дослідили, що половина усіх слів, наявних у нашій мові, припадає на
іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назву всьому, що нас оточує. А світ
наш велетенський. До того ж іменник – незрівнянна порівняно з іншими
частинами мови за можливість поповнення новими словами. От і виходить ,
що майже кожне друге слово в нашій мові іменник. Спостереження
показали, що іменник – це перша частина мови, яка з‘явилась в мовленні
дітей. Це найсамостійніша частина мови.
Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному «Словнику української мови» нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
Вибірково-розподільний диктант «Знайди ключ»
Серед наведених слів виберіть та запишіть у дві колонки лише іменники: вжиті в однині; вжиті в множині.
У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер прочитаєте
народне прислів’я.
Доля, шість, ножиці, екзамени, озеро, веселий, приклади, радощі, сміється, берег, радість, експеримент, дочка, зимовий, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, холодно, експонати.
Однина Множина
Доля ножиці
Озеро екзамени
Берег приклади
Радість радощі
Експеримент обеліски
Дочка птахи
Іграшка абрикоси
Ліс дерева
Олівець експонати
Добре діло не пропаде
Учитель:
– Як ви думаєте, яку синтаксичну роль виконує іменник у реченні? Чи
лише підмета?
«Дослідники»
Записати речення, визначити синтаксичну роль усіх іменників
Види іменників за значенням
Теоретичний матеріал (підручник ,с.80)
Учитель зачитує слова. Коли учні чують абстрактний іменник , плескають у долоні.
Книжка, тиша, учень, Дніпро, сміливість, стіл, кішка, сила, мужність, пташка, дружба, квітка, молодість , молоко, щирість, патріотизм.
Учні відгадують картинки на слайді, формують правило
Хлопці читають діалог у підручнику (81), знаходять у тексті власні й загальні назви.
- Збірні іменники – сукупність однакових чи подібних предметів, що сприймаються як одне ціле: козацтво, юнацтво, листя, гарбузиння
Увага! Збірні іменники мають форму тільки однини!
У наведених реченнях знайти збірні іменники, записати в робочий зошит.
Мама просить допомоги в прибиранні гарбузиння.
Шумить колосся за селом.
Молодь зібралася в центрі міста, щоб провести флешмоб.
Вербове гілля над водою повисло.
На вулиці дітвора грає в сніжки.
V. Закріплення отриманих знань, умінь та навичок
Тест-контроль
Іменник І варіант
2. Назвіть рядок, де всі слова Іменники: А школа, стіл, сміється Б будинок, хліб, дошка В учень, зимовий,десять 3. У реченні іменник може бути: А підметом; Б будь-яким членом речення; В означенням; 4. У якому рядку всі слова є конкретними назвами? А. дерево, м’яч, пісок Б. тиша, четверо, зранку В. мужність, двоє, сміятися |
Іменник II варіант
1. Назвіть рядок, де всі слова Іменники: А магазин, хліб, дошка Б стілець, сміється, дівчина В красивий,десять , майдан,
2. З великої букви пишуть: 3. У якому рядку всі слова - назви істот? А. хлопець, білка, учитель Б. фарба, вікно, пошта. В. школа, стіл, велосипед 4. У реченні іменник може бути: Адодатком; Б означенням; В будь-яким членом речення;
|
1-В; 2-Б; 3-Б; 4-А 1-А; 2-Б; 3-А; 4-В
VІ. Підсумки
Учні висловлюють свої думки щодо вивченого матеріалу на уроці.
«Весела квітка»
Учитель:
У вас на партах лежать листочки від квітки. Оживіть її, написавши на листочках про те, які почуття у вас викликав цей урок, використавши слова – уменнники.
Заключне слово вчителя
Кажуть люди: «Кожна падаюча зірка приносить людині щастя.
Тож нехай ваше життя буде вічним зорепадом!»
Домашнє завдання
§22 вивчити теоретичний матеріал
Високий рівень: скласти казку про іменник
Достатній рівень: вправа 217