Іменник як самостійна частина мови

Про матеріал
Закріплювати знання учнів про слово як одиницю мови і мовлення ;учити школярів спостерігати за лексичним значенням слова ;формувати в учнів уміння розрізняти предмет і слово як його назву.
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови 4 клас

Тема: Іменник як самостійна частина мови

Мета:закріплювати знання учнів про слово як одиницю мови і мовлення; учити школярів спостерігати  за лексичним значенням  слова ; формувати в учнів уміння розрізняти предмет і слово як його назву, ставити питання до назв конкретних предметів і назв істот; розвивати спостережливість; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання:карточки “Шифрувальник”, “Чарівні кола”, хмаринки, розфарбовка з кросвордом “Іменник”, лего цеглинки, кубик Блума.

Хід уроку

І. Організація класу

Створення позитивного психологічного клімату класу.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

1.Вправа «Чарівні мішечки»

 

У кожного з вас зараз різний настрій. Я пропоную скласти в чарівний мішечок усі негативні емоції (неспокій, злобу, вчорашню  образу, сум тощо) і міцно  його завязати. А з іншого чарівного мішечка взяти позитивні емоції, які ви для себе хочете та сподівання щодо сьогоднішнього уроку.

 Хто бажає висловити свої сподівання, побажання?

 

 Я бажаю вам гарного настрою та успіху, щоб ваші сподівання справдилися.

 

ІІ.Актуалізація опорних знань

1.ВПРАВА “Білий капелюх”

Давайте пригадаємо, яку частину мови ми  з вами почали вивчати?

Від якого слова походить його назва?

Що таке іменник?

Наведіть приклади іменників.

Доберіть слова, бдизькі за значенням до слова “хата”; протилежне за значення до слова “день”.

В якому значенні вжито вислів “золота обручка”?

Підберіть до нього словосполучення, вжите в переносному значенні.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Вправа “Шифрувальник”

2

3

1

4

р

у

д

г

 

 

 

 

Хто такий друг?( особа, зв’язана з ким-небудь дружбою, довір’ям.)

2.Каліграфічна хвилинка

Яка перша буква в слові друг?

Пропишемо Дд, дд, Др, дл

Зробіть звуко-буквений аналіз слова друг.

3.Вправа Сенкан

1. Друг

2.Вірний, добрий

3.Захищає, допомагає, підтримує

4.Друг підтримає в біді

5. Товариш

Як ви думаєте,чи добре мати справжнього друга?

Підніміть руку, хто має гарного друга?

Друга шукай, а знайдеш- тримай.

На яке питання відповідає слово “друг”?

Сьогодні на уроці ми будемо вчитись розрізняти слова, які відповідають на питання хто?що?

Друг, товариш- це назви людей.

Яке питання будемо ставить до назв людей?

А хто іще може бути другом, крім людей?

Яке питання поставимо до назв тварин?

4.Асоціативний кущ

Якими рисами ,на вашу думку, має бути наділений справжній друг?

 

чесність    довіра   турбота       повага

відданість        ДРУГ       прощення  

підтримка відповідальність надійність

ввічливість  доброта

На які питання відповідають ці слова?

 

СЛАЙД:Слова — назви людей і тварин відповідають на питання хто?

 Слова — назви інших предметів відповідають на питання що?

5.Робота з підручником.

Виконання вправи 3, стор. 91

6.Фізкультхвилинка « Дружби добрий знак»

 

7.Робота з підручником.

Виконання вправи 4 стор. 92

8.Вправа “ Магічні кола”

Слова, назви людей та тварин, є назвами істот. Всі інші - це назви неістот.

Запишіть подані слова у такій послідовності: у фіолетове коло – назви істот, а у червоне коло – назви неістот.

Песик, будка, м’ячик, котик, товариш, будка.

 

Робота з підручником.

Виконання вправи 5 стор. 92

9. Гра “Нумо відгадай”

Мольберт- це підставка, на якій художник встановлює картину.

Слайд:Запиши назву професії, пов’язаної з цими словами.

На які питання відповідають назви професій?

 

 

ІV.Закріплення вивченого

1.Впрва “LEGO – іменники”

1.На екрані подано перелік слів, а вам необхідно підняти цеглинку того кольору, на якій написаний іменник.

2. Скласти  вежу з іменників, які відповідають на питання хто?

3. Скласти вежу з іменників, які відповідають на питання що?

 

V.Підсумок

1.Вправа “ Кубик Блума”

НАЗВИ, на які питання відповідає іменник

ПРИДУМАЙ слова, які відповідають на питання хто?

ЗАПРОПОНУЙ скласти речення

ПОЯСНИ, як визначити, на яке питання відповідає іменник

ПОДІЛИСЬ знаннями, які отримав сьогодні на уроці

ЧОМУ слово «товариш» відповідає на питання   хто?

2.ПРАВИЛА ДРУЖБИ

Запишіть на хмаринці правило дружби і приклеїмо його.

 

 

VІ. Домашнє завдання

Вправа 6 на стор. 92

Розгадати кросворд “Іменник”.

VІІ.Рефлексія

 


1. Грибочки збирає,                               2. Вночі на лузі –

На зиму складає.                                    Гляньте ви!

Сивко пасеться
Без трави.

 

3. Сам не бачить і не чує,                     4. Взимку - зірочка,
Ходить, бродить, свище, виє.на весні - водичка.
Хто назустріч попадає —
Все б'є та обнімає.

 

5. Без пензлика, без олівця               6. Їхала пані в білому вбранні,
Розфарбувала деревця.                     Як посипалось убрання – 

Всю землю вкрило.

 

7. Біла морква зимою росте.

 

 

                                          1

 

2

3

 

4 

 5

6

 

7

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
4 грудня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку