Іменники-синоніми, іменники-антоніми |
|
|
Урок української мови 4 клас Шкільне життя |
|
|
|
|
Тема: Іменники-синоніми, іменники-антоніми.
Мета: закріпити вміння спостерігати за роллю синонімів, антонімів та багатозначних слів, вводити словосполучення у речення; розвивати мовне чуття, інтерес до мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися ними, прищеплювати любов до багатозначності і співучості української мови.
Обладнання: мультимедійні засоби, таблиці, індивідуальні картки.
Хід уроку:
І організаційний момент:
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
Все у нас уже на місці,
залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
і приємно посміхніться!
-А для того, щоб день і урок пройшов гарно, я пропоную всім посміхнутися і привітатися один з одним і нашими гостями, і як писав Анатолій Костецький:
«Ти прокинься вранці - рано,
Як над містом сонце встане,
Привітайся з ластівками,
З кожним променем ласкавим.
Сам гарнесенько умийся,
Сам тихесенько вдягнися,
Підійди до тата й мами
І скажи їм: «Добрий ранок!»
Посміхайся всім навколо -
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов`язково
День тобі веселим буде!»
-Ну що, привітаємось з усіма?
-Я вітаюсь з сонечком.
-Здрастуй золоте!
-Я вітаюсь з квіткою.
-Хай вона росте!
-Я вітаюсь з дощиком
-Лийся, мов з відра!
-Друзям усміхаюся.
-Зичу їм добра!
-Посміхніться один одному і привітайтеся.
ІІ Актуалізація, систематизація знань:
Речення під диктовку, всі на місцях, один біля дошки.
«Для позитивного життя в школі діти повиннні виконувати обов`язки учнів, дотримуватись вимог вчителя та систематично робити домашнє завдання».
-Чому в реченні стоять коми?
-Чому у слові «обов`язки» ми пишемо апостроф?
-Чому у словах «життя», «завдання» подвоєння літер?
(Перевірка чи правильно написане речення.
Робота зі словниками- тлумачення і записування слів:
ІІІ Основна частина:
Тема нашого уроку «Іменники-синоніми, іменники-антоніми».
Діти розповідають правило.
1. Робота за підручником
2. Робота з комп`ютером:
Придумати речення за парами синонімів:
весна-осінь
хмара-сонце
тепло-холод
сила-слабкість
здоров`я- хвороба
3. Робота в парах
-У вас на партах конверти, в яких слова записані в рядок. Працюючи в парі, доведеться відокремити одне слово від іншого і з ряду слів знайти пару антонімів:
Фізкультхвилинка
4.
-Ви на дошці бачите малюнки та іменники-синоніми до них, які перемішалися.
Розставте синонімічні ряди:
Зображення чоловіка похилого віку: мудрість, розум, досвід, роздумливість, поважність.
Зображення радісного хлопчика: радість, усмішка, веселість, добродушність, позитивність.
5. Робота за картками.
-На партах кожного картки зі словами. Вам треба до цих слів дібрати по декілька синонімів.
ІV Підведення підсумків
Домашнє завдання