Інтегрований урок з курсу «Права дитини» та «Основи здоров’я»
4 клас
Тема: Права дитини, охорона праці та безпека життєдіяльності школярів.
Мета: Закріпити знання про права дитини та правила безпечної поведінки в різних ситуаціях, ознайомити учнів із видами роботи, на яких забороняється працювати дітям, формувати уявлення про надзвичайні ситуації на підприємствах та транспорті, вчити правильно поводитись у надзвичайних ситуаціях; повторити матеріал з вивченої теми, розвивати навички безпечної поведінки в побуті, на дорогах; виховувати дисциплінованість, бажання зберігати своє здоров’я.
Очікувані результати:
Наприкінці уроку учні повинні:
- знати, з якого віку дітям дозволяється працювати, де і на яких умовах;
- вміти пояснити, що таке надзвичайні ситуації;
- мати уявлення про види аварій:
- виконувати правила безпечної поведінки під час аварій;
Хід уроку
I. Організація класу
1. Емоційне налаштування.
Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі мені
Посміхніться і собі.
«Доброго ранку» всім побажайте
І тихесенько сідайте.
2. Повторення правил роботи на уроці:
- працювати дружно;
- говорити по черзі;
- бути доброзичливим.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення вчителем нового матеріалу.
З 22 по 28 квітня проходить тиждень з охорони праці.
Благополуччя дітей і їх права завжди викликали пильну увагу міжнародного співтовриства. Ще у 1924році міжнародна організація Ліга Націй прийняла Женевську Декларацію прав дитини. У той час потрібно було прийняти заходи відносно рабства, дитячої праці, торгівлею дітьми. Це було дуже давно. Але, на превеликий жаль, за даними Міністерства з охорони праці в усьому світі і зараз понад 250 мільйонів дітей віком від 5 до 14 років працюють, щоб вижити.
Майже ¾ з них (чи один з восьми) піддаються в наші дні виконанню небезпечних і шкідливих робіт, що створюють тяжку загрозу здоров’ю і життю мільйонів дітей.
2. Вирішення проблемного запитання.
- Чи знаєте ви, хто така дитина? З якого віку дитина стає дорослою людиною?
- Так, дитина – це особа, яка не досягла 18 років.
- Де записані права дитини?
- В Конвенції прав дитини. Їх багато. Ми з ними знайомились. Зупинимось сьогодні лише на праві, коли дитина не повинна залучатися до примусової праці.
Працювати діти можуть лише з 16 років, і лише за згодою батьків дітей можуть прийняти на легку роботу з 14 років (на канікулах).
Тривалість робочого дня для дітей:
від 14 – 15 років (на канікулах) – 24 год на тиждень;
від 15 – 16 років – 24 год на тиждень;
від 16 – 18 років – 36 год на тиждень.
Забороняється працювати особам, які не досягли повноліття на:
- важких роботах;
- роботах з важкими умовами праці;
- підземних роботах;
- нічних роботах;
- роботах, де потрібно переносити і переміщати важкі речі.
А таким як ви взагалі на можна працювати. Але посильну роботу по господарству, щоб допомогти батькам, ви можете виконати або ту, яку захочете виконати самі, та знову ж таки не на шкоду своєму життю та здоров’ю.
3. Робота над уривком із казки «Дюймовочка»
Так і як героїня однієї з казок Г.Х.Андерсена.
Сподобалась вона миші.
Ось та й каже «Можеш залишатися зі мною на всю зиму, тільки прибирай гарненько мою кімнату та розказуй мені казки, а я до них велика мисливиця. І (хто?), так, Дюймовочка стала робити все, що веліла їй стара миша і було їй добре…»
4. Бесіда.
- Як ви думаєте, чи порушила добра миша права Дюймовочки?
-Звичайно, ні. Бо робота для Дюймовочки була посильною і цікавою. І казкова дівчинка розуміла, що миша врятувала її від холоду і голоду.
- Отже, як ми уже говорили, також можете виконувати посильну і нешкідливу роботу, але при цьому маєте пам’ятати правила безпеки життєдіяльності.
5. Основоздоровча розминка.
Тому, пригадаємо:
- Що слід зробити, якщо в квартирі чути запах газу?
Відкрити кватирку, подзвонити 104, повідомити дорослих.
- Як збити полум’я на людині?
Накрити покривалом.
- Коли вогонь стає ворогом?
Коли поводишся з ним необережно.
- Як треба діяти, якщо виникла пожежа у сусідів?
Подзвонити 101, покинути квартиру, повідомити дорослих.
- Назвіть правила поведінки з незнайомцями на вулиці.
Не зупинятися біля незнайомців, не розмовляти з ними, не сідати в машину чи ліфт.
- Покажіть жест регулювальника дорожнього руху, що означає «Увага».
- Як перейти дорогу на перехресті?
По пішохідному переходу або за сигналом регулювальника.
- На які групи поділяються дорожні знаки?
Наказові, попереджувальні, заборонні, інформаційно-вказівні та знаки сервісу.
III. Перевірка знань, умінь і навичок з теми «Безпека життя».
А зараз проведемо маленьку вікторину. Для кожної групи є завдання. Яка група швидше виконає завдання, та і переможе.
1. Тестові завдання
Безпека життя – 1 група
1. Що таке «небезпека»:
а) обставини, що загрожують життю і здоров’ю людини;
б) умови, коли твоєму життю немає ніяких загроз;
в) цікаві ігри з друзями;
2. Небезпека для життя і здоров’я може виникнути:
а) вдома, у школі, на вулиці;
б) на вулиці;
в) у школі;
3. Безпечна поведінка вдома – це:
а) легковажна поведінка, коли ти сам вдома, гостини для друзів;
б) не закривати на замок двері, хвалитися доходами сім’ї;
в) не відчиняти двері незнайомцям, в разі небезпеки телефонувати батькам, до міліції;
4. Правила безпечної поведінки у випадку ураження електричним струмом:
а) підійти до потерпілого і перевірити його пульс;
б) покласти на уражене місце мокру серветку;
в) звільнити сухою палицею дію електричного струму, відключити електрику, викликати службу 103;
5. Правила безпеки при експлуатації побутових електроприладів:
а) користуватися електроприладами у ванній кімнаті, де волога;
б) не користуватися несправними електроприладами, не торкатися оголених електричних проводів;
в) підходити до оголених проводів електроприладів, що упали на підлогу;
6. Не можна користуватись несправними електроприладами, бо:
а) сваритимуть батьки;
б) погасне світло;
в) можна загинути або отримати опіки;
7. Щоб не сталося пожежі у твоєму будинку необхідно:
а) не гратися з сірниками, не залишати без нагляду, включені електроприлади;
б) не вмикати в одну розетку одночасно багато електроприладів;
в) користуватись справними електроприладами;
8. Якщо у твоїй квартирі (будинку) сталася пожежа ти:
а) заховаєшся під ліжком чи у шафі;
б) намагатимешся залишити квартиру за будь-яких обставин;
в) позатикаєш мокрими ганчірками щілини біля дверей і вікон, вийдеш на балкон, кликатимеш на допомогу;
9. Якщо вийти з приміщення під час пожежі неможливо:
а) щільно закриєш двері, заткнеш щілини, будеш подавати з вікна рятувальникам сигнал яскравою тканиною;
б) будеш бігати по квартирі і гасити пожежу;
в) сховаєшся під ковдру;
10. Правила поведінки у випадку пожежі у сусідів:
а) намагатися самотужки погасити пожежу;
б) шукати сусідів, щоб повідомити про пожежу в їхньому будинку;
в) кликати на допомогу людей з інших будинків, викликати пожежників;
Твоя безпека – 2 група
1. Правила безпечної поведінки у натовпі:
а) панікуєш, хаотично рухаєшся, шукаєш вихід;
б) лягаєш на підлогу і чекаєш допомоги;
в) застібаєшся, не тримаєш руки в кишенях, рухаєшся з натовпом людей;
2. Якщо на перехресті працює і світлофор і регулювальник, то головні сигнали:
а) світлофора і регулювальника;
б) регулювальника;
в) світлофора;
3. Перейти перехрестя тобі допоможуть:
а) друзі;
б) світлофор, регулювальник, пішохідний перехід;
в) вчитель;
4. Які є види перехресть:
а) дитячі і дорослі;
б) регульовані і складні;
в) регульовані і нерегульовані, прості і складні;
5. Дорожні знаки сприяють:
а) безпеці транспорту;
б) безпеці руху пішоходів і транспорту;
в) безпеці пішоходів;
6. Правила безпечної поведінки на льоду:
а) крига почала тріскатись, треба бігти далі;
б) рухатись великою групою, а попереду повинен іти найменший;
в) не ходити на тонкий лід, іти натоптаними стежками;
7. Порядна незнайома людина:
а) запропонує гроші на покупку велосипеда;
б) нікуди не буде тебе запрошувати без батьків;
в) пригостить солодощами, покатає на автомобілі;
8. При спілкуванні з незнайомцем:
а) вступиш з ним в розмову, погодишся на його пропозицію;
б) про будь-яку подію з незнайомцем нікому не розкажу;
в) не довірятиму незнайомцеві, щоб він не пропонував, буду відходити від нього;
9. Якщо синоптики попереджують про наближення бурі, випадання великої кількості снігу, ти:
а) залишишся вдома, готуючись до наближення стихії;
б) підеш до школи;
в) вийдеш з друзями на вулицю, чекаючи стихію;
10. Що таке «план евакуації»:
а) план школи;
б) план вулиці;
в) напрям руху до запасного виходу у небезпечній ситуації;
Твоя безпека - 3 група
1. Назви правила користування побутовим газом:
а) виходячи з квартири, не перекривати газ;
б) не залишати включену плиту без нагляду, не робити уроки на кухні;
в) виснути на газовій трубі, запалювати плиту запальничкою;
2. У якому віці можна велосипедисту їздити на проїзній частині дороги:
а) з 13 років;
б) з 14 років;
в) з 16 років;
3. Що таке дорожні знаки:
а) знаки - помічники пішоходів, водіїв;
б) математичні цифри;
в) букви алфавіту;
4. Дорожні знаки:
а) попереджають, дають поради;
б) забороняють, наказують;
в) попереджають, забороняють, наказують, інформують та дають поради;
5. Водій подає звуковий сигнал, щоб:
а) попередити про поворот машини;
б) попередити пішоходів та інших водіїв про небезпеку;
в) вказати пішоходам про початок переходу;
6. Спеціальні машини:
а) машини, обладнані проблисковими маячками;
б) великі машини, які перевозять пасажирів;
в) машини, які мають дозвіл проїжджати на червоне світло світлофора;
7. Щоб вибратися з приміщення, де сталася пожежа, ти будеш рухатися:
а) повзком;
б) на повний зріст;
в) пригнувшись або повзком, затуливши рота і носа вологою ганчіркою
8. Правила безпечної поведінки на льоду:
а) крига почала тріскатись, треба бігти далі;
б) рухатись великою групою, а попереду повинен іти найменший;
в) не ходити на тонкий лід, іти натоптаними стежками;
9. Промислові підприємства міста:
а) можуть являти загрозу життю та здоров’ю людей під час аварії;
б) є абсолютно нешкідливими;
в) не являють ніякої небезпеки для життя та здоров’я людей;
10. Коли спеціальні машини мають право проїжджати на червоне світло світлофора?
а) завжди;
б) коли в них включений проблисковий маячок і спеціальний звуковий сигнал;
в) коли на дорозі немає пішоходів, які переходять вулицю.
2. Інформаційне повідомлення.
В багатьох населених пунктах України знаходяться промислові підприємства. Ми живемо у досить великому промисловому місті, де є заводи гумо-технічних, азбестових виробів, які застосовують різноманітні кислоти, отруйні речовини. Якщо ці речовини неправильно використовувати чи зберігати може відбутися аварія. Саме отруйні речовини небезпечні для навколишнього середовища, бо потрапляють в повітря, воду, землю.
IV. Закріплення знань учнів.
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Пригадаємо, що означає поняття «надзвичайна ситуація»? Відповіді учнів.
Висновок:
«Надзвичайна ситуація» - це порушення нормальних умов життя і діяльності людей, які виникають внаслідок природних явищ, або спричинені діяльністю людини.
«Аварія» - пошкодження механізму діючих машин, вихід з ладу заводів, підприємств.
«Катастрофа» - це аварії, які призвели до значних людських жертв.
Види аварій: - промислові; - транспортні.
2. Руханка «Евакуація» (Діти працюють в парі. Один закриває очі, а другий чітко подає йому команди - 3 кроки вліво, зупинись, крок вправо і т.д., прокладаючи маршрут виходу з класу, не заважаючи іншим дітям)
3. Робота в групах.
Завдання групах.
Перша група: Як ти вчиниш, якщо почуєш сигнал сирени?
- Необхідно ввімкнути телевізор, радіо, щоб довідатись про надзвичайну ситуацію.
- Зачинити вікна, ущільнити їх тканиною.
- Взявши необхідні речі (документи, гроші), зателефонувати батькам, повідомити, що ви рухаєтесь до найближчого сховища.
- Бути весь час з дорослими.
- Чітко виконувати накази рятувальників.
- Не піддаватися паніці.
Друга група: До вас приїхали рятувальники. Що ви повинні зробити, в першу чергу?
Повідомити свої дані, про батьків та інших родичів, де вони знаходяться зараз. А також сказати про сусідів, чи є серед них хворі та літні люди, які самостійно не пересуваються.
Третя група: Які мають бути твої дії, щоб уникнути паніки?
- Бути з дорослими, намагатися не загубитися;
- Чітко виконувати вказівки рятувальника;
- Турбуйся про тих, хто потребує допомоги: молодші від тебе, старші люди;
- Якщо загубився, повідом про це на пункті евакуації: чітко назви своє ім’я, прізвище, свою адресу, імена батьків.
V. Підсумок уроку.
1. Метод «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася)…
2. Рефлексія
- Що було незрозумілим?
- А чим зацікавилися?
- Чи завжди дотримуєтесь правил безпеки?
3. Читаємо «Хором»
Хто правила безпеки знає,
Той чарівний компас має,
По життю веде він нас.
І урок був просто («клас»).
4. Звернення до учнів:
- Молодці! Справилися з усіма завданнями добре. Тож звертаюся до вас, мої дорогі, з такими словами:
«Здоров’я бережіть, доки малі.
І мудрими йдіть по цій землі.
Нехай кожен з вас запам’ятає:
Без здорового способу життя – щастя не буває».ф