Інтегрований урок (читання та українська мова) з теми "Загадки. Число іменників." 2 клас.

Про матеріал
Читання Тема: Загадки. Читання і відгадування загадок. Створення загадки про тварину Українська мова Тема: Число іменників. Змінювання іменників за числами (однина і множина) За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти під керівництвом Савченко О.Я.
Перегляд файлу

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти під керівництвом Савченко О.Я.

2 клас

Читання

Тема: Загадки. Читання і відгадування загадок. Створення загадки про тварину

 

Мета: Збагатити уявлення дітей про малі форми усної народної творчості – загадки, навчати виділяти в них головний зміст та створювати власні; розвивати пам’ять, мовлення, увагу; виховувати  інтерес до читання, до народної творчості.

 

Очікувані результати.

З увагою сприймає усні репліки співрозмовника, доречно реагує на них;

Слухає і розуміє коротке монологічне висловлювання;

Складає речення (загадку) за малюнком, опорними словами;

Сприймає прості медіа продукти: малюнки, мультфільми; бере участь у обговоренні прослуханого;

Читає речення, віршовані та прозові тексти  з правильною інтонацією.

 

Українська мова

Тема:  Число іменників. Змінювання іменників за числами ( однина і множина )

 

Ключові компетентності:

  • учень організовує своє робоче місце;
  • сприймає усі репліки вчителя та однокласників;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи чи пари для спільної діяльності;
  • пише під диктовку слова і речення;
  • уважно вислуховує думку співрозмовника;
  • вдумливо працює з текстом.

Очікуванні результати:

  • учень ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;
  • ділиться враженнями, обгрунтовує;
  • розрізняє слова за аналогією «один - багато»;
  • оперує новою лексикою;
  • працює в групі на загальний результат;
  • презентує результати власної і групової  діяльності.

Мета: вчити учнів розуміти та використовувати у мовленні поняття «число іменників: один - багато». Вправляти у змінюванні іменників за числами, визначати число іменників; Закріплювати вміння знаходити іменники у реченні, визначати у них вивчені граматичні категорії.

Розвивати пізнавальні інтереси, спостережливість, увагу, мислення, уяву, вміння аналізувати мовні явища, робити висновки, зв'язно висловлювати думку.

Виховувати любов до рідної мови, поважливе ставлення до тварин.

Тип уроку: інтегрований урок

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням  інтерактивних технологій, мультимедійних презентацій, аудіозаписів, елементів театралізації, прийомів ейдетики (мнемо таблиця).

Обладнання: Мультимедійний комплекс, картки для роботи у групах, пам’ятки, предметні малюнки, підручник, цеглинки ЛЕГО.

Інтегруються: літературне читання, українська мова

Хід уроку

І. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок, починаємо урок,

Тож усі часу не гаєм і роботу починаєм.

Вправа « Криголам»           

 -                Яким ви хочете бачити наш урок?(Цікавим, веселим, пізнавальним, науковим, творчим, загадковим).

 

  • Сьогодні  на нашому уроці діють 5 правил.

Правило "піднятої руки".

Співпраця в парі та групі.

Уміння слухати.

Працювати творчо.

Бути активними.

 

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

-  Сьогоднішній  урок  буде незвичайний:  ми повторимо вивчене на уроках читання і мови, та дізнаємося, щось нове…

            Тема ця буде проста і  для вас - цікава,

            будуть  в ній нові слова, буде і забава.

 

  • Давайте пригадаємо, твори яких жанрів ми читали на уроках читання

 

1.Гра «Відгадай твір та його жанр»

 

Ворона проворонила вороненя.  (Скоромовка)

 

Ой люлі, ой люлі,

Налетіли гулі.  (Колискова пісня)

 

Подивися просто в очі –

Я сваритися не хочу. (Мирилка)

 

Зайчику, зайчику, де ти був?

Розкажи, розкажи пригоду свою...(Народна дитяча пісенька)

 

Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.  (Прислів'я)

 

Іди, іди, дощику,

Зварю тобі борщику! (Закличка)

 

 

2. Проблемне запитання.

- До якого, на вашу думку, жанру належить наступний твір?

Хто скликає на урок?
То гучний шкільний…
(Дзвінок)  -  це (зАгадка)

 

ІІІ.  Актуалізація опорних знань.

 

  1. Метод «Мозковий штурм»

– Хто може сказати, що таке зАгадка?

 

  1. Колективна робота із таблицею

Діти хором читають визначення.

 

3. Робота над зАгадками.

- а зараз пограємо у гру «Чарівний портфель»

Вчитель читає зАгадки, а  діти називають слова, які допомогли її відгадати.

 

 

Дерев’яний та довгенький,
Маю носик я гостренький.
На білому Слід лишаю, —
І всіх діток Потішаю.
(Олівець)       

Я негарно написала,
А вона усе злизала.
Олівців моїх сусідка,
Ця вертлява-буквоїдка.
(Гумка)

        Ось до класу всіх скликає
      Голосистий цей дзвінок,
І ми радо поспішаєм
        Не в садок, а на … (Урок)

         Дуже я потрібна всім —
   І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
                 А сама завжди мовчу. (Книга)

 

-Які слова допомогли відгадати зАгадку?

 

4. Робота над складанням загадок.

Опрацювання пам’ятки

- Щоб скласти зАгадку, потрібно знати її характерні ознАки.

Вона може бути складена у формі розповідного або питального речення; має  стислу,   виразну   форму,    дуже   часто    в    ній   римуються рядки.

 

5. Колективне складання за малюнком загадки про лисичку.

Презентація.


G:\ПЛАНИ 2\13.11\7247ab7af6c795ea0f313ff5d36f1121.jpg 

Наприклад.

Руда та хитра, має пухнастий хвіст.

 

ІV. Фізкультхвилинка

 

  • Раз! Два! Час вставати. Будемо відпочивати.

«Віє вітер нам в лице…»

 

ЧАСТИНА 2 УКР.МОВА

V. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

  1. Повторення вивченого про іменники (Презентація +ЛЕГО)

 

  1. Каліграфічна хвилинка Словникове слово. (повторити правила сидіння за партою) (На дошці)
  • Зараз сядемо рівненько

  та напишемо на диво –

  чисто, рівно і красиво,

 

  • Пишемо з’єднання  букв.

 

Ли  ис си иц ця  лисиця

 

  1. Вправа « Мікрофон» (Картинка лисиці на дошці)
  • До якої частини мови належить слово лисиця?
  • Чому ви так вважаєте?
  • Це істота чи неістота?
  • Доведіть свою думку.

 

VІ. Сприймання і засвоєння нового матеріалу

 

  1. Перегляд відео  УКР.МОВА І СУРЖИК

 

http://youtube.com/watch?v=2q8ffLbFMXI

 

зупинити на 0.54 хв.

 

  • Діти, давайте допоможемо Суржикові правильно змінити слова (УСНО)

 

Їжак-їжаки;

Листок-листки;

Кущ-кущі;

Голка-голки;

Плащ-плащі.

 

  • Нумо, подивимося, що у нас вийшло

 

Відео до 1.17 хв.

 

 

 

  1. Метод «Мозковий штурм»

 

  • Діти, а хто зрозумів і  спробує скласти  правило?…

В українській мові слова можуть називати один предмет або багато предметів.


ІХ.   Первинне закріплення знань учнів.

Робота з підручником  (с. 62)  (авт. М. Вашуленко, С. Дубовик)

 

  • Вас підручник зачекався

Довго, довго він тримався – не відкритим.

А тепер – він вам голос подає

«Поспішай, відкрий мене»

 

А) Робота в парах. Вправа 32

Під час виконання завдань вправи  учні виписують із лічилки Тамари Коломієць слова — назви предметів і пояснюють, що не так на малюнку.

В) Словникова робота 

 Ознайомлення учнів зі значенням слова причілок.  (причілок — бокова стіна будинку)

 

Г) Вправа 33,

другокласники складають речення з поданих слів і записують їх за зразком. Потім вони пояснюють, які з них називають один предмет, а які — багато.

 

Д) Гра із м’ячем «Один,  багато»

Вправа 35, молодші школярі записують назви предметів за зразком (один — багато), усно ставлять питання до слів, а потім складають і записують речення з утвореними словами (на вибір).

 

 

Х.  Підведення підсумків

  1. Гра « Оплески»

 – Приготуйте долоні. Плесніть у долоні, якщо ви згодні зі мною.

  • На уроці ми дізналися про те, що іменники  мають  три  числа.
  • Іменники, що означають один предмет, уживаються в однині.
  • Іменники, що означають два і більше предметів -  множина.
  • На уроці мені було цікаво.
  • На уроці я працював ( працювала ) старанно.

 – От ви й   поаплодували самі собі, своїм однокласникам, жителям країни Мовознавців. 

 

             2. Гра « Павутинка»

  - У мене на столі є слова, виберіть з них ті, які найбільше підходять до нашого сьогоднішнього  уроку. (Вибирають кілька дітей)

Цікавий, зелений, незвичайний, корисний, пізнавальний, червоний, малий, чудовий, успішний, прямокутний, зимовий

 

ХІ. Домашня робота.  (на вибір)

1. Складання загадок за малюнками.  Користуючись пам’яткою.

 

D:\раб стол\МАМА\нова 2018\нова школа\7322.jpgD:\раб стол\МАМА\нова 2018\нова школа\7325.jpgD:\раб стол\МАМА\нова 2018\нова школа\7328.jpgG:\ПЛАНИ 2\13.11\image.png

 

Пам’ятка

Щоб скласти загадку, потрібно: 
• порівняти предмет, або явище з іншим, подібний за істотною ознакою, скажімо формою, кольором, рухом, звуком; 
• включити цю ознаку в опис предмета так, щоб не можна було відразу здогадатися; 
• сформулювати загадку дуже коротко і стисло

 

 

2.Прочитати і відгадати загадки на с. 45

Відгадку змінити за зразком «Один,  багато »

 

docx
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
1869
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку