Інтегрований урок – казка з української мови, природознавства та читання по темі «Речення» та «Кругообіг води в природі»
3 клас
Подорож тендітної краплинки
Тема: Закріплення теми «Речення», «Кругообіг води в природі»
Мета: закріпити і підвести підсумок по вивченій темі «Речення»: види речень за метою висловлювання та інтонацією, граматична основа речення, другорядні члени речення, зв'язок слів у реченні. Формувати в учнів поняття «Кругообіг води в природі» Повідомити учням, що вода випаровується не тільки з поверхні водойм, але й з ґрунту, рослин.
Розвивати зв'язне мовлення, навички каліграфічного і граматичного письма. Формувати в учнів розуміння того, що збереження й охорона водойм – запорука збереження й охорони вод на Землі.
Виховувати спостережливість, наукове світорозуміння, бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Привітання
Вчитель: Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учень. Добрий день, люди добрі,
Ми вітаєм щиро Вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас.
Учні: Добрий день!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок мови починаймо.
Учні говорять девіз уроку:
Красиво і правильно пишемо,
Чітко читаємо,
Мову свою розвиваємо.
Тож урок наш незвичайний
Швиденько починаймо.
І група
Рідну мову я вивчаю,
Її люблю, не забуваю.
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
ІІ група
Рідна мово! Рідна мово!
Як сопілка калинова,
Мова наших кобзарів!
Рідна мово! Рідна Мово!
Пісня неньки колискова,
Шум калинових гаїв.
ІІІ група
Слово до слова – зложиться мова
Ми щодня і щохвилини
Слово в’яжемо до слова,
Мов чудесні намистинки –
Так виходить наша мова.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і плану уроку.
Урок сьогодні, діти незвичайний.
По темі « Речення»
Слід закріплення зробити,
І познайомитися, як вода
Вміє по колу крутитися щодня.
На уроці в нас казковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Відповіді повні дати.
Нам допоможе на уроці наука.
Будьте уважні, слухайте, будь ласка.
Росла у лузі ніжна диво-квітка.
До всіх навколишніх рослин привітна.
Любила сонце і ранкову прохолоду,
Бо мала щиру чудодійну вроду.
На лагідній пелюстці чудо-квітка
Жила. Як у казці буває нерідко.
Маленька краплинка п’янкої роси,
Всю нічку краплинка у квіточці спала,
А вранці пелюсточки її цілувала.
Шептав щось подругам вітрець – пустунець,
Та раптом… прийшов їхній дружбі кінець.
Чарівна ніжно-трепетна краплинка
Відправилась в незнані досі мандри.
І ми з краплинкою помандруємо,
Та над планом уроку помудруємо.
Мов легкі пір’їнки,
Ганяє пустун-вітер
Подушки та перинки (Хмари)
А коли прийду – тікають (Дощ)
І крутиться і вертиться,
А берега держиться. ( Річка)
Прокрадається порою,
Та й до моря утіка
Через лози по ярках. (Джерело)
Червоний клубок.
По хустині качається,
Людям усміхається. (Небо і Сонце)
План уроку:
1. Зупинка «Хмаринка» (Зоровий диктант)
2. Друга зупинка «Дощик, дощик» (Типи речень)
3. Третя зупинка «Джерельце» ( Головні та другорядні члени речення)
4. Четверта зупинка «Річечка» ( Зв’язок слів у реченні)
5. П’ята зупинка «Сонечко» (Фізкультхвилинка)
6. Шоста зупинка «Хмаринка» (Читаємо, переказуємо)
7. «Реклама»
8. Підсумок уроку.
9. Домашнє завдання.
ІV. Робота за планом уроку.
І. Зупинка «Хмаринка» -зоровий диктант.
Поки наша краплиночка мандрує
Ми в зошитах гарненько попрацюємо.
К кр кра пли на
Нема троянди без колючок,
науки без муки,
дощу без краплини,
нас без України.
будуть отримувати в нагороду краплинки.
Як набереться їх десь 5, тоді оцінку зможете вгадать.
2. Зупинка «Дощик, дощик»
- Діти, дощик розкидав свої краплинки, напуваючи землю. І розгубив всі речення і розділові знаки.
Проведемо з вами гру, щоб поставити все на свої місця.
Гра «Запитую – відповідай»
Гра «Допоможи»
Робота в групах за картками
Завдання: Поставити розділові знаки в кінці речень.
І група
ІІ група
ІІІ група
Найбільша річка в Україні – Дніпро
Яка річка протікає в нашому районі
Вода – джерело життя
(Учні декламують вірші)
Ці речення розповідні:
Розкажуть щось тобі й мені,
І крапку ставимо в кінці.
Питальні мусять запитати.
І ти пізнаєш їх умить:
Питальний знак в кінці стоїть.
Батькам завжди допомагай.
Це спонукальні. В них для нас –
До дії заклик чи наказ.
В кінці знак оклику стоїть.
Окличні речення оці –
Виразні, гарні і дзвінкі!
3. Зупинка «Джерельце»
А) Зробити звуко-буквений аналіз слова – джерельце.
Б) Робота з деформованими текстами. (диференційовані завдання)
Краплинка по світу мандрувала
Гучним передзвоном джерельце шукала.
А ми пошукаємо в мові слова,
Щоб стала цікавою наша строфа.
Завдання в групах. Відновити вірш.
І група
Відновити вірш, дописати слова.
Білесенькі …..,
Вродились ми з …. .
Легенькі, як ….,
Спустилися сюди.
ІІ група
Висне небо …
Синє, та не …!
Світить, та не …
Сонце …!
ІІІ група
Хмарка … криє.
…. Не блисне.
Вітер вовком … .
…. Потоком висне.
Він в реченні дуже важливий.
Назвати він може предмет і число.
Ознаку назве, та ще й дію.
Присудком вірним його називають.
Що робить? Що роблять?
Він впізнає,
І в реченні друзі основу складають.
4.Зупинка «Річечка» повторення вивченого про зв’язок слів у реченні.
Наша краплинка джерельце знайшла,
З ним до річечки вона потекла.
Лагідно пестили хвилі краплинку
Ми ж бо продовжимо нашу мандрівку.
Робота в парах. (Учні виконують завдання на перфокартках)
Сонце купалося в ранковій росі.
Сонце (що робило?) _______;
купалося (що?) ___________;
купалося (в чому?) ________;
в росі (якій?) ____________.
Наша краплинка джерельце знайшла.
(Що?) (Що зробила?)
(Чия?) (Що?)
Краплинка слухала мелодію дзвінку.
Гра «Збери розсипані слова»
Гра «З одного слова склади різні слова» (ХМАРИНОНЬКА)
Гра « Склади речення»
НЕ КРИНИЧКИ СХОЧЕШ БРУДНИ БО ВОДИЧКИ
5.Зупинка «Сонечко» фізкультхвилинка
На березі бурхливої ріки,
Куди струмок привів
Малу краплинку.
Натхненно грав великий музикант
Про дощика і про сонечко привітне.
Ця хвилинка дуже дорога
І легенька, і гарненька, як пір’їнка.
Наша праця цього вимага
Тож звучи, звучи для нас
Фізкультхвилинко.
Щира пісенька у нас
Про веселий, дружний клас.
І звучить вона так виразно і дзвінко.
Щоб бадьорість була в нас.
Посміхаймось у цей час.
Посміхнись і ти до нас.
Фізкультхвилинко.
6.Зупинка «Хмаринка»
Промінчик сонячний в долоньки краплинку взяв
До хмари лагідно і високо підняв. Як це буває у природі.
7. «Реклама»
- Вчитель: Отже, під впливом сонця з поверхонь річок, озер, морів, суші, рослин постійно випаровується вода. У повітрі водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібні краплі води або кристалики льоду. З них утворюються хмарки, Влітку, весною, восени з хмар іде дощ, інколи град, а взимку сніг. І знову вода випаровується, і утворюються хмарки. І знову іде дощ, чи випадає сніг.
Вода в природі постійно рухається. Перетворення води з одного стану в інший і переміщення її в природі називається кругообігом води в природі.
З краплинки дощику тече річка.
Краплинка – це печаль, тривога.
Краплинка щастя, успіх, проріка
В краплинці совісті до вічності дорога.
Краплинку знань, школярики, беріть.
І розумом щоденно осягайте.
А станете дорослими колись –
Уроків доброти не забувайте.
8. Домашнє завдання
9.Підсумок уроку.
Всі ви, дітки, молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.