Урок розвитку зв'язного мовлення в 3 класі
Тема. Казка мудрістю багата. Складання казки за уявою на тему «Краплинки-сестрички»
Мета. Продовжити роботу з удосконалення навичок складання казки, вміння правильно і чітко висловлювати свої думки; повторити поняття «кругообіг води в природі»;
Розвивати критичне мислення, уяву, фантазію, збагачувати словниковий запас;
Виховувати любов до рідного слова, до усної народної творчості, до навколишнього світу природи.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням різних хмар, дощу, річки, калини, липи; таблиця «Кругообіг води в природі»; у кожного учня краплинка води
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Створення емоційного настрою уроку
Знову день почався, діти. Всі зібрались на урок.
То вже час нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний, та вчить багато нас чого…
А що ми будемо робити, про кого будем говорити,
Ви зможете усі сказати… Як спробуєте загадку відгадати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадування загадки
Повчальна
Цікава ? Добра
Чарівна Мудра
- Так, це казка. Ми сьогодні на уроці будемо складати казку за поданим початком. Про що буде казка дізнаємося із загадки, яка є в нашому зошиті на стор.22
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде (Дощ)
ІІІ. Робота з мовним матеріалом.
Дощику, дощику, припусти, припусти,
На бабині капусти, на дідові дині, щоб поїли свині.
Дощику, дощику, припусти, припусти,
На Галине зіллячко, на наше подвір'ячко,
На весняні квіти, на маленькі діти, Щоб на звеселяти.
Дощику, дощику, наваримо борщику у зеленім горщику.
Поставимо на горі – виїдять комарі.
Останеться трошки – виїдять мошки.
Останеться крапля – виїсть чапля.
Останеться крихта – виїсть мишка.
2. Повторення властивостей води.
(Прозора, текуча, рідка, тверда, водяна пара, без запаху, безбарвна, є розчинником, без форми)
3. Бесіда про дощові крапельки. (Виконання завдання 2 у зошиті)
Звідки падає дощова краплинка? (З неба)
Де вона народжується? (У хмарці)
Скільки краплинок падає з неба? (Безліч)
Як падають на землю краплинки? (Танцюють, підскакують, кружляють, тупають)
Якими словами їх можна описати? (Маленькі, чепурні, гарні, холодні, теплі)
Що з ними відбувається? (Загинуть, піднімуться в небо, опустяться в землю)
4. Повторення поняття «кругообіг води в природі». Робота з таблицею
ІV. Фізкультхвилинка
- А чи хочете ви бути краплинкою, дощиком? (Діти уявляють себе краплинкою (беруть краплинку в руки) і імітують рухи краплинки під музику)
Я – краплинка дощу.
Я випливаю з великої хмари і лечу на землю.
Мені приємно кружляти в повітрі серед інших краплинок.
Вітер колише мене вправо, а тепер вліво.
Я опускаюся на землю і кричу всім: «Доброго дня!»
Я м'яко опускаюся в обійми теплої землі, і вона з полегшенням зітхає.
V. Поетична хвилинка.
- А тепер уявіть собі, що ви спіймали краплинку-мандрівницю. Може вона вам казку якусь підкаже?
- Кому з вас крапелька розповіла казку? (Учні зачитують свої казки, складені заздалегідь до уроку)
VІ. Робота над складанням казки «Краплинки-сестрички» за поданим початком.
Деревце опустило гілочки. Йому було важко. Краплинка-веселинка вирішила допомогти. Вона покликала своїх сестричок. Разом вони щедро полили зів'яле деревце. З тих пір вони ніколи не розлучаються!
VІІ. Рефлексія.