ІНТЕРАКТИВНИЙ УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 3 КЛАСІ
Тема. «Не» з дієсловами.
Мета. Вправляти в написанні дієслів з не; закріплювати знання про змінювання дієслів за часами. Удосконалювати вміння учнів послідовно викладати свої думки. Вчити дітей творчо ставитись до роботи. Виховувати взаємоповагу, товариськість, любов до своєї мови.
Обладнання: «чарівний мішок», іграшкові яєчка, таблиця «Не з дієсловами», костюми лисички, роздатковий матеріал.
Хід уроку.
1.Організація класу.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Робота над мовним матеріалом.
Трьом командам роздаю картки із завданням.
І команда:
Утворити слова з перших складів поданих слів:
--- десять, рекорд, воля; (дерево),
--- волога, робот, народ; (ворона),
--- мова, лоза, коваль; (молоко),
--- долина, роги, газета; (дорога),
ІІ команда:
Утворити слова з першого складу першого слова і другого складу другого слова
--- бузина, моряк; (буряк),
---рама, вінок; (ранок),
---пекар, журнал; (пенал),
---ірис, синій;(іній).
ІІІ команда:
Утворити слова з других складів слів:
--- трюмо, горе;(море),
--- крапка, коса; (каса),
--- крила, каток; (латок),
--- ручка, трава; (кава).
4.Актуалізація опорних знань.
Знає точно, хто що робить,
Що робитиме й робив:
Спить дідусь, приїде родич,
А Сашко вікно розбив.
Різні дії називає
Ця частина мови.
Кожен учень її знає!
Що це? (Дієслово).
5. Мотивація навчальної діяльності.
Пропоную учням доповнити висловлювання:
Не йти, а …(бігти).
Не читати, а …(писати).
Не лежати, а …(сидіти).
Не бруднити, а …(чистити).
Не говорити, а…(мовчати).
6. Робота над вивченням нового матеріалу.
6.1. Вивчення правила.
6.2 Робота з таблицею «Не з дієсловами».
НЕ з дієсловами пиши окремо!
Не прийшов не зробив
не слухав не скаже
не думає не працюватиме
Але: недочувати, недобачати, ненавидіти, неволити.
6.3.Виконання вправи 372.
Фізкультхвилинка.
7. Закріплення вивченого матеріалу.
7.1. Завдання Пані Помилки.
Пані Помилка:
Пробігала я тут з одного зошита в інший і не витримала! Що це за розумники тут?
Не люблю я тих людей,
Що все на світі знають
І правила з підручника
Точно приміняють.
Спробую я всі знання відібрати
І лише одна на світі все буду знати!
Вчителька.
Зла цариця Помилиця
З царства грубих помилок
На відмінників так злиться,
Що вже схудла, як кілок!
В зошити до учнів лізе,
Запускає помилки.
Проженемо її, діти
Ми з уроку залюбки!
Пані помилка:
Ха! Просто так я не піду. Виконаєте мої завдання – тоді ще подивимось. А ні – навічно житиму у ваших зошитах!
Отже, починаємо перше випробування.
( Пані помилка роздає командам картки із завданням)
І команда:
Доповни речення:
1) Слова, що означають …. предмета, називаються дієсловами.
2) Дієслова відповідають на питання?..
3) Підкреслити дієслова.
Стояла я і слухала весну:
вона мені багато говорила,
співала пісню дзвінку, голосну,
то знов таємно-тихо говорила.
4) Які з поданих дієслів стоять в минулому часі?
а) прилетить, заховає, заспіває;
б) летів, ховав, співав;
в) летить, ховає, співає.
5) З якими словами не пишеться окремо?
а) не(нависть), не(года), не(мовля);
б) не(читає), не(було), не(хитруй);
в) не(втомний), не(виразний), не(дисциплінований).
ІІ команда:
1. Дієслова відповідають на питання?..
2. Дієслова змінюються за такими часами …
3. Підкреслити дієслова:
Сміється ясно все навкруги,
Палає сонце, блищать дуги!
Квіти звисає з гілля в садах,
Пташині співи дзвенять у полях.
4) Знайти дієслова в минулому часі чоловічого роду:
а) заграла, писала, сиділа;
б) заграв, писав, сидів;
в) заграло, писало, сиділо.
5) З яким словами не пишеться окремо?
а) не(вчить), не(хоче), не(співає);
б) не(ук), не(вдаха), не(билиця);
в) не(притомний), не(щасливий), не(охайний).
ІІІ команда:
1) Неозначена форма дієслова відповідає на питання ?...
2) Дієслова минулого часу змінюються за такими родами…
3) Підкреслити дієслова:
Коли забув ти рідну мову,
біднієш духом ти щодня;
ти втратив корінь і основу,
ти обчухрав себе до пня.
4) Які з поданих дієслів стоять у майбутньому часі?
а) малює, говорить, грає;
б) малювала, говорила, заграв;
в) намалює, говоритиме, заграє.
5) З якими словами не пишеться окремо:
а) не(доля), не(достача), не(посида);
б) не(зліченний), не(зрівняний), не(оцінений);
в) не(знає), не(вміє), не(працює).
Пані Помилка:
Складавши вам завдання,
Я так гарно потрудилась!
Навіть трішечки втомилась.
Літери ви прочитайте,
Що за слово, відгадайте.
(Відгадування анаграми Е Н Ц Ь А Т (танець)).
7.2 Хвилинка релаксації. Дівчатка в костюмах лисички виконують «Танець Лисички».
7.3 Конкурс «Буріме».
Попробуємо потренуватися добирати риму.
Облизала кішка кришку
І пішла ловити …(мишку).
Досить гратися, Андрійку,
Поклади на стіл …(лінійку).
Собі мама купила праску,
А мені новорічну …(маску).
До землі нагнулась гілочка,
Як по ній пробігла …(білочка).
Обережно будь, Іванку,
Не розбий з варенням…(банку).
Я поклала спати кішку
У м’яке котяче … (ліжко)
Ярослав у човен сів,
Ловить в річці …(карасів).
Ворона вчила солов’я:
Співай, сусіде, так, як …(я).
Шафу, двері й чобіток
Ремонтує …(молоток).
Пожовтів і пересох
На городі цар …(горох).
Має Галя добру звичку
Класти книжку на …(поличку).
Їжак ожину в лісі їв
І слухав пісню…(солов’їв).
Рак пішов гуляти в сад,
Не дійшов, бо повз …(назад).
7.4 Пантоміма.
У «чарівному мішку» лежать іграшкові яєчка із смужками, на яких записані прислів’я та приказки. Команди вибирають їх, читають і отримують завдання показати написане пантомімою.
Прислів’я та приказки:
- Скільки вовка не годуй, а він в ліс дивиться.
- Семеро одного не ждуть.
- Шила в мішку не втаїш.
- Вовка бояться – в ліс не ходити.
- Що посієш – те й пожнеш.
- Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Одне прислів’я на вибір записати.
7.5.Вправи для формування словника дітей:
І команда.
Назвати частини цілого:
Школа:..(класи, коридор, їдальня, бібліотека, спортзал, актовий зал, учи- тельська, гардероб, майстерня).
Книга:…(сторінки, текст, титульна сторінка, палітурка, форзац).
ІІ команда.
Назвати ціле за частинами:
Голова, тулуб, руки, ноги – (тіло людини).
Корінь, стебло, листя, квіти, плоди з насінням – (рослини).
ІІІ команда.
Дібрати ряд слів до слова-узагальнення.
Музичні інструменти:…(піаніно, скрипка, флейта, труба, гітара, балалайка).
Птахи:…(голуб, ворона, стриж, журавель, ластівка).
8. Домашнє завдання.
Виконати вправу 374.
9. Підсумок уроку.
- Що найбільше сподобалось на уроці? Які труднощі виникали?