Тема: Вимова й правопис слів з ненаголошеними [е],[и] в корені слова, що не перевіряються наголосом. Робота з орфографічним словником.
Мета: Формувати вміння правопису слів з ненаголошеними [е],[и], що не перевіряються наголосом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати усне зв’язне та писемне мовлення, уміння узагальнювати; виховувати охайність, увагу, взаємодопомогу, культуру писемного мовлення. Спонукати учнів до пошукової роботи.
Хід уроку
І. Організація, мотивація навчальної діяльності.
Вчитель:
- З яким настроєм ви налаштовані на урок?
- Запорукою успіху є усмішка. Тож передайте свою усмішку одне одному та мені.
- Якими ви повинні бути на уроці, щоб добре провести час?
Постановка завдань уроку.
Сьогодні у нас -- незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Яка нас чекає й збагачує мову.
Всі сядьте рівненько,
Працюйте уважно,
Скоріш посміхніться --
Нам буде не важко!
Інтерактивна вправа “Очікування”
Вчитель:
- Що ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей).
Зіграти хочеться мені
Із вами, друзі,
В «так» чи «ні».
Я вам питання задаю.
Готуйте ж відповідь свою.
Відповіді будете показувати за допомогою сигнальних карток:
зелена – «так», червона – «ні».
Спільна частина споріднених слів називається коренем.(Так).
Спільнокореневі слова мають спільний корінь.(Так).
Слова : малина, малеча, мальва – споріднені.(Ні).
Слова: весна, весняний, веснянка – спільнокореневі.(Так)
Частина слова без закінчення називається суфіксом. (Ні)
Змінна частина слова називається закінченням. (Так)
- Якими буквами ми позначаємо на письмі звуки е, и ? (е, и)
- Які звуки вони позначають голосні чи приголосні? Чому?
- Якими бувають голосні звуки? (наголошеними, ненаголошеними)
- Як перевірити написання слів з ненаголошеними [е],[и].
(Щоб перевірити, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.)
ли ле те ти зи зе ма
- Яке слово можна скласти? (Зима)
- Чому у слові зима у корені пишемо букву и?
Осінь
ур
Білим кил.мом з.ма ст.жинку вст.ляє.
з.ма - вст.ляє –
ст.жинку - кил.мом –
(Цей алгоритм не працює. Ми не можемо перевірити одне слово.)
( Нам необхідно знайти спосіб грамотного написання слів з ненаголошеними «е», «и», що не перевіряються наголосом. Будемо вчитися їх правильно вимовляти, застосовувати в усному і писемному мовленні.)
- Як же ми будемо вирішувати цю проблему?
- У кого можна спитати, яку саме букву писати у слові кил..мом?
- Обговоріть це в групах.
- Як вирішили проблему у своїх групах? Переконайте інших.
( У батьків, у друзів, у вчителя – спитати; подивитися в комп`ютері, у словнику.)
- Але ж надійніше за все треба звернутися до словника.
- Яким же словником будемо користуватися? Чому? (Виставка словників)
- Ви спрацювали як справжні дослідники. А тепер подивимось, що про це сказано в наших підручниках. (Діти читають правило на с.77)
Запам’ятайте! Правопис багатьох слів із ненаголошеними [е], [и] у корені не можна перевірити наголосом. Такі слова називають словниковими. Їх правильне написання перевіряють за орфографічним словником. |
- Діти, який секрет треба знати, щоб швидко користуватися словником?
(Слова розташовані в алфавітному порядку, записуються у початковій формі.)
Візьміть орфографічні словники, які у вас на партах і знайдіть, як же правильно писати це слово килим.
Пригадайте речення, в якому ми зустріли це слово килим.
(Одна дитина проговорює)
- Запишіть його з пам`яті.
— Прочитайте виразно слова.
— Спишіть слова за алфавітом. Поставте наголоси. Підкресліть букви, якими позначені ненаголошені [е], [и].
Депутат:
1) член органу державної влади, обраний виборцями.
2) обрана або визначена особа, уповноважена для виконання певного доручення.
Президент:
1) вибраний голова, керівник установи, організації, товариства.
2) у багатьох країнах — обраний на певний строк голова держави.
Горизонт – лінія перетину неба і земної поверхні, небокрай, виднокруг, обрій.
Директор – керівник підприємства, організації, навчального закладу.
Добрий дядечко Словник завжди радить діткам:
Щоб раз по раз у словник не заглядати,
треба свою пам`ять розвивати!
І ці слова запам`ятовувати.
- Допоможіть Щебетунчикові вставити пропущені назви днів тижня. Перевірте їх написання за словником. Спишіть текст, підкресліть орфограми в дібраних словах. Запам’ятайте їх написання.
Кожна пара отримує малюнок. Завдання:
(Діти називають зображені малюнки, знаходять своє слово в словнику, і називають букву).
- Чим ми користувалися для перевірки написання цих слів?
- Складіть речення з цими словами.
Записати слова у дві колонки: до першої — ті, що перевіряються за правилом, до другої — ті, що перевіряються за словником. Підкреслити орфограми.
V. Підсумок уроку.
— Що вивчали на уроці? Що для вас було новим?
— Який вид роботи ви навчилися сьогодні виконувати?
— Які слова називають словниковими?
— Які слова ви сьогодні запам’ятали?
С. 77, впр.6. Списати і розв’язати задачу Ґаджика. Записати відповідь. Підкреслити в словах орфограми.
- Що найбільше запам’яталося на уроці?
- Чого ви сьогодні навчилися?
- Чи справдилися ваші очікування?
(На дошці прикріплюється схема.)
Я
ЗУМІВ НАВЧИВСЯ
- Якщо урок вам сподобався, намалюйте сонечку усмішку.
- Дякую вам за урок і за старанну роботу.
Ось вам моя порада.
Будьте:
Працьовитими.
Організованими.
Рішучими.
Активними.
Допитливими.
Акуратними в роботі.