Інтегрований урок (основи здоров'я та українська мова )
Мета: Дати учням уявлення про емоції та почуття, види і причини їх виникнення, вчити встановлювати взаємозв'язок між здоров'ям та емоційним станом людини; шляхом спостережень, досліджень надати загальну характеристику прислівника; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її; чітко виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді; розвивати самостійність, виховувати бажання у дітей досягати успіху у навчанні, вміння адекватно оцінювати свою працю збагачувати словниковий запас;виховувати любов до рідної мови,
Інтегрований урок
Основи здоров’я та українська мова
Тема уроку: Один день мого життя та прислівника
Мета: Дати учням уявлення про емоції та почуття, види і причини їх виникнення, вчити встановлювати взаємозв’язок між здоров’ям та емоційним станом людини;
шляхом спостережень, досліджень надати загальну характеристику прислівника; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її;
чітко виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді;
розвивати самостійність, виховувати бажання у дітей досягати успіху у навчанні, вміння адекватно оцінювати свою працю
збагачувати словниковий запас;
виховувати любов до рідної мови
Попереджувальна підготовка
Класу було запропоновано розділитися на три команди за спільними інтересами «Театрали», «Психологи», «Мовознавці», визначити головного. Кожна команда повинна скласти свій словничок емоцій
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок
Форми роботи:
Прийоми роботи (здоров’язберігаючі технології ):
Хід уроку
І Організація класу
Раптом в понеділок дзвоник пролунав,
Гучно всіх за парти він нас погукав.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
У світі фантазії зробимо крок,
А з творчістю ми зустрічались не раз
І знову вона завітала до нас.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
І виконуй тільки те, про що мова на уроці йде.
Девіз нашого уроку записаний на дошці:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Сьогодні у нас дійсно незвичайний урок. І перед початком нашої плідної роботи згадайте:
- Що таке емоції?
- Для чого вони потрібні?
- Чому сприяє бадьоре самопочуття, відсутність захворювань?
- Що може бути причиною хвороби?
- Назвіть емоції, які на вашу думку, сприяють здоров’ю, чи погіршують його?
- А з яким настроєм ви починаєте роботу покажемо на екрані настрою. Для цього оберіть відповідну кольорову картку, та віддайте своєму капітанові. (на дошці знаходиться екран настрою за групами на початок уроку та наприкінці роботи )
ІІ Мотивація навчальної діяльності
На дошці та у кожного на парті є текст. Користуючись словничком емоцій (який є у кожного учня) підберіть та вставте потрібні слова за змістом.
Зачитайте текст. (кожна група зачитує отриманий текст). Прочитайте якими словами ви скористувалися.
ІІІ Повідомлення теми та мети уроку
Ця частина мови називається прислівник. І на уроці ми будемо в ролі дослідників – науковців.
Спробуйте сформулювати мету уроку (З’ясувати все про прислівник як частину мови, а саме: на які питання відповідає; що означає; як змінюється; яким членом речення виступає; для чого використовується в мовленні).
ІV пояснення нового матеріалу
Цікавої роботи у нас дуже багато, але в нас все вийде, якщо будемо злагоджено працювати, допомагаючи один одному. Працювати будемо за опорною схемою (на дошці та у кожного учня на парті), яку поступово заповнимо:
1. Пошук рішень навчальної задачі
Кожна група отримує картки з завданнями.
1 група
Прочитай речення. Поставте питання до виділеного слова.
Попереду була величезна хмара.
2 група
Прочитай речення. Поставте питання до виділеного слова.
Я повертався з полювання ввечері.
3 група
Прочитай речення. Поставте питання до виділеного слова.
Хтось тихо та жалібно сплакнув між деревами.
Перевіряємо перше завдання, записуючі висновки у дослідницьку картку.
Друге завдання буде пов’язане з вашими текстом на картках. Прочитайте його без вставлених слів, а потім з ними. Що помітили? Яку роль виконує ця частина мови? (Наше мовлення стає точним, образним, виразним)
До речі, ця частина мови з’явилася пізніше, ніж інші. Римляни називали цю частину мови в перекладі на російську -«приглаголием». Здогадалися чому? Стоїть при дієсловові і пояснює, уточнює його. Якщо дієслово означає дію предмета , то наша частина мови – ознаку дії.
V Фізкультхвилинка
Руки в боки.
Нахилились вперед,
Нахилились назад,
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
З’ясуємо, прислівник є змінною частиною мови чи ні. Для цього знов будемо працювати групами. Кожна дослідницька група отримає тему та завдання досліду.
1 група
1. завдання
Чи змінюється прислівник, якщо він зв’язаний з дієсловом різного числа
Дай відповідь за зразком:
Розцвів (Коли?) рано. Зайшов (Як?) весело.
Розцвіли (_____?) ________. Зайшли (Як?) _________.
Висновок: Прислівник за числами _______________________________.
2. завдання
Змінюється форма прислівника, якщо він зв’язаний з дієсловом різного роду?
Дай відповідь за зразком:
Прийшов (Коли?) рано.
Прийшла (_______?)_______.
Прийшло (_______?)_______.
Висновок: Прислівники за родами ______________________.
2 група
Змінюється форма прислівника, якщо він пов'язаний з дієсловом різного часу?
Дай відповідь за зразком:
Читаю (Як?) голосно, виразно.
Прочитав (____?) ______________________.
Прочитаю (____?) ________________________.
Висновок: Прислівник за часами ______________________________.
3 група
Змінюється форма прислівника, якщо він пов'язаний з дієсловом різної особи однини та множини?
Дай відповідь за зразком:
1 особа я встаю (Коли?)________. Ми встаємо (Коли?) _________.
2 особа ти ______(_____?)_______. Ви ________(_____?)_________.
3 особа він______(_____? ) _______. Вони _______(_____?)________.
Висновок: Прислівник за особами ____________________________.
Які ми з вами молодці! Виконали таку велику роботу. Які висновки зробила кожна група? Діти зачитують висновки, обґрунтовуючи кожен запис.
А останнє завдання для всіх груп.
Чи можливо змінити форму прислівників: рано, вперед, знизу так щоб вони відповідали на одне питання відмінків?(Що? Чого? Чому? Чим? На чому?) Зробіть висновок
Давайте зробимо загальний висновок: Прислівник незмінна частина мови
Останнє питання , яке залишилося без відповіді : яким членом речення виступає прислівник?(Другорядний)
Емоційна пауза
Кожній групі пропонуєтьсь завдання:
для «Театралів» не промовляючи жодного слова вийти і продемонструвати – тепло, лоскотно, охайно (двом іншим групам пропонується відгадати);
для «Психологів» провести релаксійну паузу (Заплющить очі. Уявіть себе на березі Чорного моря… )
для «Мовознавців» від прикметника утворіть прислівники (наприклад:веселий - весело), підібрати самостійно 5 прикметників.
VІ Закріплення вивченого матеріалу
З вірша, який я вам прочитаю випишіть прислівники.
У віконечку сонечко сміється нам ласкаво,
Та мандрує небом тихо, величаво.
Небо голубіє весело та дивно
І пливуть хмаринки – загадково, мрійно.
Діти всі зібрались в класі милі та чудові
Вивчили сьогодні ще одну частину мови!
Замініть фразеологізми – одним словом, прислівником:
Нагострити вуха – (уважно);
Рукою подать – (близько);
П’ятки зацвіркали – (швидко);
За тридев’ять земель – (далеко).
VІІ Рефлексія. Підсумок уроку
Сформулюйте свій результат на уроці (метод незакінченого речення):
Я відчуваю після цього уроку…
Я вмію..
І в кінці уроку звернемося знов до екрану настрою. Визначте свій настрій за допомогою певної кольорової картки.
VІІ Домашнє завдання
Обов’язковий тренувальний мінімум: Записати 5 речень з прислівником.
Творчий рівень: Складіть казку про нового мешканця країни Морфології- Прислівник.