Інтегрований урок з української мови і літературного читання 4 клас
Тема уроку: Поезія Лесі Українки на уроках української мови. Леся Українка «Конвалія», «Давня весна». Відмінювання особових займенників.
Мета:
- формування предметних компетентностей: систематизувати й закріпити знання учнів про займенник; вдосконалення вміння відмінювати займенники, визначати відмінки займенників; продовжувати ознайомлювати учнів із творчістю Лесі Українки; удосконалювати навички свідомого , виразного читання; виховувати любов до мистецького таланту поетеси;
- формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
- комунікативної: удосконалювати вміння навичками позитивного спілкування з однолітками, уміння працювати в групі, парі;
- інформаційної: розвивати вміння здобувати необхідну інформацію з підручника та інших джерел.
Тип уроку: інтегрований урок з української мови і літературного читання
Обладнання: дитячі збірки віршів Лесі Українки, портрет поетеси.
Хід уроку
І.Організація класу
Девіз уроку:
Ні ! Я жива ! Я буду вічно жити !
Я в серці маю те, що не вмирає..
- Чиї це , на вашу думку , слова? Так, вірно . Письменниці , що стала символом України – Лесі Українки.
2. Хвилинка каліграфії
Лл Леся Українка
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Вправа «Кмітливчики».
- Прочитайте склади виділені маленькими літерами
КАконРОваСУліНОя РОдавКЕняРОвесПУна
відКАміНОнюПУваМИнняВАзайМИмеВАнниРОків
- Сформулюйте тему сьогоднішнього уроку.
- Так, вірно.
Поезія Лесі Українки на уроках української мови. Леся Українка «Конвалія», «Давня весна». Відмінювання особових займенників.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Відповіді дітей)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Кластер»
Складіть «Кластер» до імені Леся Українка
|
Леся Українка |
|
письменниця |
поетеса |
символ сили і мужності |
мужня, драматична |
ніжна, тонка, чуттєва |
нескорена, незламна |
ІV. Актуалізація та коригування опорних знань з усіх інтегрованих предметів
1. Перевірка домашнього завдання
- Розкажіть , що вам стало відомо про життя Лесі Українки, на основі прочитаного уривка з повісті «Леся» (Розповідь дітей)
- Про що свідчить ця розповідь?
2. Гра «Упіймай займенник»
Учитель читає речення. Учні почувши займенник плескають у долоні.
Ні ! я жива ! Я буду вічно жити !
Я в серці маю те, що не вмирає..
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні!
Моя люба зоря ронить в серце мені,
Наче сльози, проміння тремтяче.
Все, все покинуть, до тебе полинуть,
Мій ти єдиний, мій зламаний квіте.
- Зачитайте займенники , які використала письменниця в уривку із повісті «Леся». (Відповіді дітей)
3. Гра «Продовж речення»
- Займенник – це..
- Займенники з прийменниками пишуться ….
- До 1–ої особи належать займенники …
- Особові займенники вживаються замість….
V. Повторення та аналіз основних фактів, подій , явищ
1.Первинне сприймання змісту тексту учнями
Читання вчителем вірша «Конвалія»
Випишіть із вірша особові займенники. Укажіть у дужках особу й число займенника.
6.Само- , , взаємооцінювання.
VІ. Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації навчальних досягнень учнів
Групова робота
Презентація
Група «Історики» презентує родове дерево родини Косачів.
Група «Квіткарі» презентує улюблені квіти Лесі Українки.
Група «Актори» читають вірші Лесі Українки про квіти.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань
1. На слова Лесі Українки є небагато пісень, що дивно, зважаючи на мелодійність та образність її віршів. Послухайте пісню на слова Лесі Українки «Давня весна».
2. Перевірка емоційного сприймання змісту вірша.
- Який настрій викликав у вас цей вірш?
- Знайдіть рядки , у яких весна виступає наче жива істота
- Що у вірші сказано про пробудження природи?
3. Творча робота в групах. Вправа «Ми – поети»
Знайдіть у вірші слова, що римуються.
Читання вірша в групах . Відбір учасників на конкурс.
4.Конкурс на краще читання вірша.
5. Завдання на вибір
- Виписати займенники 1 особи однини, визначити відмінок.
- Виписати займенники 3 особи чоловічого роду однини, визначити відмінок.
- Виписати займенники 3 особи жіночого роду однини, визначити відмінок.
6. Самоперевірка.
VІІІ. Заключна частина
(Діти виконують танцювальні вправи під музику)
- Які почуття викликала у вас ця пісня?