Інтегрований урок позакласного читання та музики ""Матусині ліки" для дітвори"

Про матеріал
Відкритий інтегрований урок позакласного читання та музики за творчістю волинського поета Марії Тарасич.
Перегляд файлу

 

Комунальний заклад «Іваничівська ЗОШ I-III ступенів №2

імені Юрія Лелюкова»

 

 

 

               Відкритий

інтегрований урок

позакласного читання

і музики

                                 у 4 класі

 

 

 

 

 

 

 

 

         Вчитель початкових класів

вищої категорії, вчитель-методист Ляшук Тетяна Василівна

 

 

 

 

Тема.   «Матусині ліки» для дітвори

                                                          (за творами волинської поетеси Марії  Тарасич)

Мета: удосконалювати вміння самостійно ознайомлюватися з творчістю поетеси: уміння розглядати її книжки, усвідомлювати тематичну й жанрову спрямованість. Ознайомити учнів з життям і творчістю волинського поета Марії Тарасич, з красою її поезії. Розвивати навички виразного читання та декламування, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і повагу до поетів рідної землі, до їх творчості.

Обладнання:  карта подорожі, сюжетні малюнки, кросворд, виставка книг Марії Тарасич.

                                   Хід уроку:

 

І. Психологічний настрій на урок.

 

      Сьогодні у нас незвичайний урок.

      Сьогодні ми зробимо ще один крок

      В країну відому, в країну чудову,

      Яка нас чекає й збагачує мову.

      Країна цікава, тож парти свої

      Перетворіть у машини малі!

      Всі сядьте рівненько, працюйте уважно,

      Потрапить туди, щоб було нам неважко.

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

 

    Вчитель. Діти. У нас на уроці багато гостей. Поверніться до них обличчям, лагідно посміхніться і привітайте їх поглядом сердечно і щиро.

     Сьогодні наш інтегрований урок позакласного читання і музики присвячений творчості Марії Володимирівни Тарасич. Це особлива людина. Довгий час вона працювала в нашій школі вчителем математики. Талант її розкрився в повному обсязі  після виходу на пенсію. Марія Володимирівна вже випустила три книжки: дві – з дитячими віршами, а одну – лірику для дорослих.

      Сьогодні ви побачите, що талант може розкритися в будь-якої простої людини, яка живе поруч з вами. Почуєте, які чудові вірші пише Марія Володимирівна і особисто познайомитесь з нею, адже вона сьогодні запрошена до нас на урок.   

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

       Вчитель. Отже, ми вирушаємо з вами у цікаву країну поезії, де відшукаємо скарб. Там ми знайдемо відповідь на запитання: «Що люди вважають найбільшим скарбом?» А щоб не заблукати у пошуках, використаємо цю карту. (додаток 1)

      Допоможуть нам у подорожі збірка віршів М.В.Тарасич та веселі маленькі чоловічки, які підуть разом з нами стежиною творчості нашого місцевого поета, нашої рідної вчительки, яка багато років присвятила цій школі, вихованню учнів і яка надалі продовжує навчати і виховувати через рядки своїх творів: чудових, веселих, повчальних і пізнавальних.

      Отже, з піснею у путь!

 

                                       Пісня ( на мелодію «Голубой вагон»)

Ми на всюдиході – своїй парті

Вирушаєм весело у путь.

Щоб цікаво на маршрутній карті

У країну віршів заглянуть.

На шляху своєму ми зустрінемо

Перешкод багато і завдань.

З піснею у мовний світ полинемо,

Відповідь знайдемо до питань.

                 Приспів:

Тож, друзі, поскоріш

Зберемося у путь,

Щоб в світ поезії

Ще раз зазирнуть.

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Знайомство з автором книги «Матусині ліки» Марією Тарасич.

 

       Учитель. Щоб краще зрозуміти твори автора, треба якомога більше про нього знати, або, при можливості, з ним познайомитися. А така можливість у нас є. адже Марія Володимирівна сьогодні завітала до нас на урок. Розпочавши свою подорож, ми наблизились до «Містка знайомств».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Шановна Маріє Володимирівно, запрошую Вас на цей місток, щоб зустрітись і познайомитись з моїми учнями. (виступ поетеси)

        Дуже дякуємо Вам, Маріє Володимирівно, за приємну зустріч. Прийміть наші вітання з нагоди виходу Вашої чергової книги у світ. Ми маємо надію, що сумувати на нашому уроці ви не будете. Адже, що може бути приємнішим як почути власні вірші з уст дітей.

 

2.Презентації робіт груп.

     При підготовці до уроку кожна група отримала відповідне завдання по книзі М.Тарасич «Матусині ліки»:

1 група – вивчити напам’ять такі вірші: «Царівна-жаба», «Кумедний музикант», «Бусликові пригоди», «Хвалькувате каченя».

2 група – вивчити напам’ять загадки: «Вороняча родина», «Яринка і ягнята», «Хто сховався під ялинку».

3 група – розучити пісні на слова М.Тарасич «Жабки» та «Синички-трудівнички».

4 група – вивчити напам’ять вірші про тварин: «Білочка-пустунка»,  «Матусині ліки», «Ведмідь-лежебока», «Як зимують їжачата», «Заяча відвага».

5 група – розучити колискові пісні.

 

       Учитель. А ми продовжуємо нашу подорож. Пройшовши Містком знайомств, ми опинились біля «Поетичного озера», що любить вірші. Щоб пройти біля нього, потрібно розповісти вірші Марії Тарасич, які ви знаєте. А допоможуть нам у цьому учні 1 групи. (презентують свою роботу учні 1 групи)(додаток 2)

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Учитель. А у мене у руках вірш, який не ввійшов у збірку, але, на мою думку, заслуговує на те, щоб його почули і полюбили. Називається він «Добрий день вам, люди добрі!».

 

                       Добрий день вам, люди добрі!

Над землею місяць ходить,

Зірочок по небу водить:

«Ой  внучата-зоренята,

Нумо землю колихати».

Щоб землиця відпочила,

Нічка сном усіх сповила:

Люди сплять, дерева й птахи,

І тварини, і комахи.

Зорі землю колихають –

В сні малята підростають.

Аж тут ніченька проснулась,

Потягнулась,позіхнула,

Озирнулась: «Ой, світанок!» -

Й тихо зникла. «Добрий ранок!» -

Все навкруг защебетало,

Зацвіло і заспівало:

«Добрий ранок, білий світе!»

Сонце, росами умите,

Піднялось на небосхилі:

«Добрий день вам, люди милі!»

Усміхається погідно:

«Добрий день, землице рідна!»

День й хвилинки не барився,

Разом з сонечком трудився

Й по землі лунало всюди:

«Добрий день вам, добрі люди!

День вам добрий, день вам добрий!»

Сонечко сіда за обрій

І пора вже відпочити

Щирим людям працьовитим.

І дорослим, і малечі –

«Добрий вечір! Добрий вечір!»

Вікна світяться вогнями

І малятко біля мами

Усміхнулось, засинає.

На добраніч, рідний краю!

Баю-бай, дитя кохане,

Завтра день новий настане.

 

   - Ну як, сподобався вам вірш? Завдяки допомозі 1 групи ми, разом з веселими чоловічками, оминули озеро і мандруємо далі. Але знову перед нами перешкода – це «Загадковий паркан». Без загадок ворота не відкриються і нам довго прийдеться обходити. Одна надія на 2 групу. Отож, виручайте.

(презентують свою роботу

учні 2 групи)(додаток 3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Учитель. А зараз відгадайте ще одну загадку.

Дивувались огірочки:

«Що то поруч за клубочки?

Теж зелені та смугасті,

І не довгі, а кулясті».

Бо ж не знали ще вони,

Що те диво - …

                               (кавуни)

 

 -  Які кмітливі в мене діти. Молодці! Замок на воротах відкрився і ми мандруємо дальше. Що ж нас чекає попереду?  Подивимось на карту. Наші маленькі помічники зустріли нову перешкоду. Попереду наш шлях перетинає « Музична річечка».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Що ж нам робити? Адже, ми вирішили весь сьогоднішній урок присвятити творчості Марії Тарасич. Не хвилюйтесь. У цьому нам допоможе ваш учитель музики Лобода Олеся Тарасівна. Вона поклала на музику деякі вірші і розучила їх з учнями 3 групи (презентують свою роботу учні 3 групи). (додаток 4)

 

     Учитель. Талантів у нас не бракує. Ми з легкістю перейшли річку і помандруємо стежиною до «Лісу поезії».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   - А там нас чекають різні милі тваринки які ждуть від вас віршів. Але вірші повинні бути лише про них. Це, думаю, для вас неважка перешкода. Адже, це улюблена тема нашої поетеси. (презентують свою роботу учні 4 групи)(додаток 5)

 

    Учитель. Як ви щойно почули, у своїх творах Марія Тарасич розкриває характери і звички тварин. І все це у гумористичній формі, що дуже подобається дітям.

    Тваринки  залишились задоволені і з радістю допомогли вам вибратись із лісу. Але,  для того, щоб подолати весь маршрут, нам потрібно трішки розім’ятись. Я запрошую вас усіх на фізкультхвилинку.

 

       Фізкультхвилинка

Буслик ходить край болота

Жабенят шукає.

То направо, то наліво заглядає.

А у жабок все в порядку -

Вони вийшли на зарядку.

Лапки вгору, лапки вниз

Й роззиралися геть скрізь.

І на місці поскакали,

Присідали і вставали,

Головою покрутили,

Вітрячка вони зробили.

Потім лапки опустили

І взялись собі до діла.

 

   Відпочили? Мандруємо далі. Бачите! На дорозі хатинка. А живе в ній Сон-Дрімота, який дуже любить колискові пісні. Наші помічники вирішили зайти у гості.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Я скажу вам по секрету, що Марія Володимирівна не лише пише гарні колискові, а й дуже гарно сама їх виконує. А, оскільки, вона не співає для широкої аудиторії, то за неї це зроблять мої вихованці. Слово надається 5 групі (презентують свою роботу учні 5 групи). (додаток 6)

 

V.   Підсумок уроку.

    Учитель. Ми з вами наближаємось все ближче і ближче до заповітного слова. І на нас чекає лише одна зупинка – це Гора підсумків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Коли ми пройдемо цю гору – отримаємо ключ від скрині у якій знаходиться скарб. А щоб пройти її, потрібно розгадати кросворд за творами М.В.Тарасич. Рушаємо?

 

 

 

 Кросворд

                                                                 8

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Кого у віршах названо царівною?
  2. Кого автор називає лежебокою?
  3. Зайчик поколов стернею…
  4. Кого боявся буслик?
  5. Хто налякав вовка?
  6. Каченя хвалилось, що воно…
  7. Вороняча родина їла…
  8. Хто заважав діткам збирати гриби?

 

     І ось настала радісна мить. Ми пройшли всі випробування і підходимо до скрині, в який знаходиться відповідь на питання: «Який найбільший скарб для людини?

 

    Читаємо усі! «Найбільший скарб-знання».

 

 

Збіг урок наш, як коротка мить.

(Дуже швидко час біжить!)

Ще попереду у нас багато кроків:

І цікавих, і важких уроків.

Завдання покличуть у майбутнє,

Найскладніше завдання – життя.

Тож старайтесь вправно все вивчати.

Пам’ятайте, учня скарб – знання!

 

 

Давайте подякуємо  ще раз Марії Володимирівні Тарасич за честь бачити її у стінах нашого класу.

                          Спасибі тим, хто виступав,

                          Співав пісні, вірші читав,

                          Загадки гарно відгадав

                          Та тим, хто в гості завітав.

 

VІ. Домашнє завдання.

        Зробити ілюстрацію до твору (на вибір учня) зі збірки «Матусині ліки»                       Марії Тарасич.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                        Карта пошуку скарбу              Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                   Додаток 2

 

                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           Додаток 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                Додаток 4

Синички - трудівнички

 

 

Слова    М.Тарасич                                                                               Музика  О.Лободи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дві зелених жабки

 

Слова  М.Тарасич                                                                             Музика  О.Лободи

 

Весело

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Дві зелених жабки                                      4. Але друга жабка

    По льоху скакали                                            Кумкнула: «Не здамся!»             

    І в глибокий глечик                                        Виберусь з сметани

    Ненароком впали!                                           І на луг подамся

    Кум! Кум! Ква! (перелякано)                        Кум! Кум! Ква!

 

2. Доброї сметани                                          5. Хоч мала, та вперта –

    Пів глека налито                                            Бовталась, скакала

    Що ж нещасним жабкам                               Аж поки маслянка

    В тій біді робити?                                          Із сметани стала.

    Кум! Кум! Ква! (розгублено)                        Кум! Кум! Ква!

 

3. Отут перша жабка                                     6. Не лише маслянка,

    Й лапки опустила                                          Але й масла груда –

    І в густій сметані                                           Вискочила жабка!

    Миттю утопилась.                                         Так-то, добрі люди!

    Кум! Кум! Ква! (сумно)                                Кум! Кум! Ква! (радісно)

 

                                       7. Пісенька простенька

 Ніби й без моралі

 Ви собі міркуйте,

 Ми ж співаєм далі:

  Дві зелених жабки…

 Кум! Кум! Кум! (на мелодію пісні)

 

 

                                                                                                                              Додаток 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                  Додаток 6

                       Колискова

 

Слова М.Тарасич                                                           Музика О.Лободи

 

 

Ніжно

 

 

 

 

 

 

    Ой    лю-лі       лю-лі      ле – ті – ли    гу – лі,   ле – ті – ли    гу – лі   по-над-са-

 

 

 

 

 

 

 

 

    доч-ком.   По-над са- доч-ком   бі-лим шну - роч-ком…роч-ком.

 

 

 

1. Ой люлі-люлі,                              3.  Гулі біліли

    Летіли гулі,                                       Тай полетіли –

    Летіли гулі                                        У зелен лузі

    Понад садочком,                               Спочити сіли,

    Понад садочком                                Спочити сіли

    Білим шнурочком.                            Та й загуліли.

 

2.Ой люлі-люлі                                4. «Гулоньки-гулі,

   З кожної гулі                                      Люленьки-люлі».

   З кожної гулі                                      Летіли гулі

   Впала  пір’їнка -                                 Понад садочком,

   В нашої доні                                       Понад садочком

   М’яка перинка.                                  Довгим рядочком.

 

                            Ой люлі-люлі,

                            Люленьки, люлі

                            Люленьки, люлі…

                                                         (щораз тихіше)

1

 

doc
Додано
30 січня 2019
Переглядів
921
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку