Додаток 1
Урок української мови у 1 класі
Тема. Буква Ь (знак м′якшення). Загадка. Опис предмета. Друкування букв,
складів, слів, речень. Підготовка руки до написання рукописних букв:
письмо овала.
Мета. Удосконалювати навички правильного та виразного читання вголос різних
текстів (оповідання, вірш, загадка), аналізу звукового складу слова; розвивати
вміння розповідати про власні почуття та емоції від прослуханого та
побаченого, встановлювати зв′язок між почутим і власним досвідом, виховувати
любов до природи та почуття відповідальності за домашніх улюбленців.
Обладнання: конструктор LEGO, фішки, тематичні картинки «Тварини», ЕОІР
«Розумники».
Хід уроку
- Покажіть цеглинкою, який у вас настрій. Зробіть «башту настрою».
2. Актуалізація опорних знань. Робота над удосконаленням понять «звук»,
«буква»
2.1 Проблемне запитання
- Заплющіть очі і прочитайте букву, яку я показую. Чому ви не можете це виконати?
(не бачать букву). Що таке буква?
- Заплющіть очі (вчитель вимовляє звук). Чи зрозуміли ви, про який звук ідеться? Як?
Що таке звук?
2.2 Робота з конструктором LEGO
Вчитель називає звуки, а учні викладають відповідну букву (о, ш, є).
На дворі і на току - Здавна людям помагає,
Скрізь луна: «Ку-ку-рі-ку!» Довгий хвіст і гриву має,
Гордо птах цей походжає, Любить сіно пожувати,
Дуже пишний хвостик має, «І-го-го!» - ірже завзято,
Шпори, гребінець чарівний, Бо не відає про лінь,
Що за птах цей, дітки? (Півень) Як працює в полі… (кінь)
- Назвіть послідовно звуки у слові кінь. Який останній звук цього слова? В українській мові є буква, яка жодного звука не позначає, а необхідна для позначення м′якості приголосних звуків. Це – знак м′якшення.
3.6 Аналіз букви, її місце в алфавіті.
- Пофантазуйте, на що схожа буква.
Підняли ми букву Р і поставили ось так.
Що ми маємо тепер? (Знак м′якшення)
Фізкультхвилинка
- Розгляньте малюнок, а тепер ввійдіть у нього. Де ви опинилися? Що робить котик? Мишка? Як ви думаєте, що знає котик і мишка про знак м′якшення?
До кого з дорослих можна звернутися за підтвердженням правдивості прочитаної інформації?
- прочитайте одно-, дво-, трискладові слова;
- назвіть слова, які відповідають на питання хто? що?
Гімнастика для очей
- Які слова допомогли відгадати загадку?
4.4 Вправа «Сенкан»
Заєць.
Сірий, пухнастий.
Бігає, стрибає, тікає.
Заєць швидко бігає.
Куцохвостик.
- Надрукуйте слово, яке вам на сьогоднішньому уроці найбільше сподобалося.
Кінь, корова, коза, заєць, кіт, кріль, вовк, ведмідь.
-Що ви дізналися на уроці нового?
-Що з почутого ви б хотіли сьогодні розповісти вдома своїм рідним?
- Урок закінчується, дякую всім за плідну роботу.