Інтегрований урок в 4 класі.Тема:«Краса українських водойм» .

Про матеріал
Урок інтегрованого курсу ЯДС, спрямований на узагальнення знань учнів про водойми України, повторення їх видів та будови, розміщення водойм на карті України, удосконалення навички читання віршованих творів, формування вміння працювати з текстом,на правильне інтонування речень, різних за метою висловлювання.
Перегляд файлу

Інтегрований урок «Краса українських водойм» з тем: «Водойми України»,

 «Скільки річок в Україні?».

Інтегрований урок природознавства, читання в 4 класі.

Автор:  Петрушина Олександра Вікторівна

 

Тема: Інтегрований урок «Краса українських водойм» з тем: « Водойми України», «Скільки річок в Україні?». 

 

Мета:

  • Узагальнити знання  учнів про  водойми України, повторити їх види та будову.
  • Розглянути розміщення водойм на карті України.
  • Удосконалювати навички читання віршованих творів, формувати вміння працювати з текстом, вчити правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання.
  • Розвивати пізнавальний інтерес, допитливість. уважність.
  • Виховувати бережливе ставлення до водойм рідного краю, любов до  Батьківщини.

 

Обладнання: телевізор, ноутбук, відео «Водойми України», презентація уроку, географічна карта України, аудіозапис, індивідуальні картки, атласи.

 

Хід уроку

І. Орієнтація діяльності учнів.

 

  1. Організаційний момент. Слайд 1

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриємо

Навчимось його красу не руйнувати,

А примножувати, любити, оберігати.

 

  1. Емоційне налаштування уроку.

Відгадування загадки.

Відома з віку рідина,

усяк її вживає.

Бува хмаринкою вона,

пушинкою буває.

Бува, як скло: крихка, тверда,

Звичайно підкажіть…(вода)

  • Запрошую вас,  учні,  побувати в гостях у феї Води, її Величності Сріблянки. У царство Сріблянки дістатися нелегко. Пропоную розшифрувати слово, дізнатися на чому будемо мандрувати. Слайд 2.

3. Вправа « Дешифрувальник».

ПЧПОПВПЕПН

Так. Це човен. Отже, в путь! Слайд 3.

ІІ. Цілепокладання

1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і задач уроку.

Перегляд відео. Слайд 4.

- Перед нами розкинулися безкраї водні простори з різноманіттям навколишньої природи: чудові озера, величні  річки, безмежні моря з їх рослинним і тваринним світом.

- Отже, тема нашого уроку «Краса українських водойм». Сьогодні ми познайомимося з водоймами  України, їх видами. Будемо спостерігати за  красою, величчю річок і озер нашої Батьківщини. Слайд 5.

-  Просторе і велике царство Сріблянки. А ось і її замок! Слайд 6.

 Ігрова вправа «Лабіринт» 

  • На воротах стоять вартові – Краплинки, щоб нас пропустили через перші ворота, треба виконати перше завдання. Слайд 7.

2. Актуалізація опорних знань.

Робота в групах. «Мозковий штурм» .

Завдання для 1 команди:

  • Як утворюються джерела?
  • Що називають джерелом?

Завдання для 2 команди:

  • Що називають витоком, гирлом, руслом річки ?
  • Які є річки?

Завдання для 3 команди:

  • Назвіть відомі річки України.
  • Яка найбільша річка України? Яка її протяжність?

 

-  Отож, перші ворота замку феї відкрилися.

  • А скільки річок в Україні?
  • Ніхто з вас точно не назвав цієї кількості.
  • Стражники других воріт пропонують вам свої завдання:

знайти цю інформацію у вірші В. Лучука   « Скільки річок в Україні?»

 

ІV. Цілереалізація.

  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
  • Виразне читання вірша вчителем.

- Чи дізналися ми, скільки точно річок в Україні?

- Які річки згадано у вірші?

  • Словникова робота. Слайд 7 .

Тихий            гін

Смілий           рине

Голубий         пруг

Зелений         зорять

Невпинний    свічадо

Проворний     терекон

- Що об’єднує слова першої колонки?

Чи всі слова зрозумілі? Прочитайте пояснення до них у підручнику.

  • Повторне читання вірша учнями вголос.

- Яка з річок є символом України?

  • Аналіз змісту твору. «Торба запитань»

 (питання учні дістають з скриньки, а відповідь шукають у підручнику)

  • З чого видно, що автор добре знає Україну?
  • Про які характерні ознаки річок йде мова у вірші?
  • Скільки річок згадано у цій поезії?
  • Робота в групах. Гра «Хто швидше?»

Завдання для 1 команди:

- З’єднайте ознаки річок з їх назвами.

Дон                                             тихий

Черемош Білий                            смілий

Черемош Чорний                         голубий

Стрий                                          зелений

Десна                                           проворний

Дніпро                                         невпинний

 

Завдання для 2 команди:

  • З’єднайте дії річок з їх назвами.

Котить            Тиса

Впадає            Стрий

Мчить            Донець

Біжить            Дніпро

 

Завдання для 3 команди:

  •  Відшукайте рими.

Грають               ( літають)

Проворний        ( чорний)

Терикони          ( перепони)

Знає                  (зростає)

Чимдуш            ( Уж)

Гоном               ( Доном)

 

  • Виразне читання вірша В. Лучука «Скільки рік в Україні?»

- вибір темпу і тону читання вірша;

- вправа «Краплинка» ( ті учні, кому на парту «впала» краплинка, читають вірш).

 

  • Практичне завдання. Робота з картою України.

Вправа « Шерлок Хомс». Робота в парах. Слайд 8.

  • У яких краях  протікають річки?
  •  Щоб відкрилися треті ворота замку, треба знайти на карті України річки,  про які йдеться  у вірші.

 

  • Довідкове бюро. Таємниці феї Сріблянки. Слайд 9.

Ось ми і увійшли в тронний зал, де нас зустрічає фея Сріблянка. Вона розповість вам таємницю свого царства.

- Чи отримали точну  відповідь на запитання «Скільки річок в Україні?»

Фея Сріблянка:

- Запам’ятайте, річок в Україні налічується сімдесят  три тисячі. Вражаюча цифра. Серед них є великі й малі.

- А які річки протікають в вашій місцевості?

 

  1. Осмислення, первинна перевірка розуміння і корекція засвоєних нових знань.

 

- Продовжуємо нашу захоплюючу подорож у царство Сріблянки.

Серед долини корито

Водою налито,

Біля нього вербичка пухнаста

І калина гілляста

І малеча і дорослі

Часто йдуть до нього в гості (озеро) Слайд 10.

  • Вправа « Кубування».

Що таке озеро?

Як утворилося?

Які бувають озера?

З якою водою бувають озера?

Який рослинний світ озер?

Які тварини живуть в озерах?

Фізкультхвилинка

  • Розповідь вчителя про озера  з використанням  презентації. Слайди 11 - 13.

 

  • Робота з підручником « Природознавство» 4 клас.

Опрацювання статті « Озера і болота».

Читання з позначками.    ( +  це вже знаю, -   я дізнаюся про це вперше, ?   хочу знати більше про це).

- Про які титули « най, най» озер ви дізналися?   

3. Застосування узагальнюючих знань та умінь

 

  • Практична робота. Робота з картою України. Робота в парах.

- Знайдіть ці озера на карті України. Обведіть їх на карті синім кольором.( робота за індивідуальними картами).

  • Ігрова вправа «Інсценізація». Слухання  легенд про озеро Світязь. Слайд 14 – 16.

- Фея  Сріблянка зі своїми Краплинками відкриє вам  таємниці свого царстваяк за легендою утворилося озеро Світязь, найбільше озеро України.

Фея Сріблянка. пішов під землю, а навколо нього розлилися води, потопивши військо агресорів. З тих пір тут і з’явилося озеро, а величні дерева острова нагадують фортечні вежі. Це всього лише одна з десятків легенд. Послухайте легенду — про те, як утворилося саме озеро Світязь. Колись в цій місцевості були розкішні поля та луки, десятки сіл і величезний замок, яким правила молода княгиня. Однак, прийшла війна, і фортеця була оточена ворогами. Не бажаючи здаватися в тяжку неволю, княгиня звернулася з молитвою до Бога, щоб той захистив її і вірних людей. Як тільки вона вимовила останні слова, замок

1 Краплинка. Існує легенда, що Полісся раніше було океаном, який висох. Замість нього залишилися невеликі озера. Найбільше з них – Світязь, що знаходиться на північному заході України. В океані мешкали кити. Залишився тільки один кит, і той перетворився в острів на цьому озері.

2 Краплинка. Більшість вчених сходяться в тому, що назва найбільшого озера України перекладається, як «Світлий». Це не дивно, адже вода настільки прозора, що навіть на глибинах можна побачити піщане дно.

4. Узагальнення і систематизація знань.

  • Опрацювання  статті із енциклопедії про озеро Світязь. Підручник « Літературне читання» 4 клас.

-Що ще дізналися про Світязь?

  • Складання павутинки. Слайд 17

                                              най…

Озеро Світязь                                 най…

                                                         най…

- Хто оспівував у своїх поезіях красу озера?

  • Опрацювання вірша Ліни Костенко « Я хочу на озеро Світязь». Слайд 18.

- Послухайте, як  Ліна Костенко описала красу озера Світязь.

  • Від чийого імені ведеться розмова?
  • Де розміщене озеро? Чому ліси автору видаються таємничими?
  • Що за сто сот голосів  чуються біля озера?
  • Чим озеро «світить і світить»?
  • В яких рядках автор передає своє захоплення красою озера? 

Виразне читання вірша.

 

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап

  • Інтерактивна вправа «Незакінчене речення» 
  •   До природніх водойм належать …
  •  В Україні налічується річок …
  •  Найбільше озеро України …

 

  • Інтерактивна вправа «Три речення» 

Трьома реченнями розкрийте зміст вивченої теми: про що дізналися, що є головним, що було найцікавішим… Знаю, вмію, дізнався.

Сріблянка. Прошу врятувати забруднену річку. Заберіть зайві предмети  і очистіть водойму. Слайд 19.

Учитель. Дякую тобі, Сріблянко! Дякую вам, діти. Завдяки вашій плідній роботі, урок вийшов цікавим, чарівним.

 

V. Домашнє завдання

Дізнатися, які рослини. тварини водойм мешкають  в нашій місцевості та які з них потребують охорони.

 

 

 

.

 

docx
Додано
20 січня 2022
Переглядів
686
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку