Літературне читання
Тема: В.Сухомлинський «Вічна тополя»
Мета: продовжувати знайомити учнів з творчістю В.Сухомлинського; вдосконалювати навички правильного й виразного читання; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання, вміння формувати оцінні судження; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам'ять, увагу; виховувати любов до природи, до Батьківщини.
Я досліджую світ
Тема: Тополя – народний символ України.
Мета: ознайомити учнів з народно-поетичним символом України, розвивати інтерес до традицій нашого народу; сприяти формуванню національної свідомості учнів; виховувати любов до рідного краю.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань (інтегрований)
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вітання дітей
Добрий день, малята
Любі хлопчики й дівчата
У всьому світі – кожен зна
Є Батьківщина лиш одна
І в нас вона одна-єдина:
Це наша славна …….(Україна) СЛАЙД 1
І ми – українці – красиві й завзяті
Сьогодні на уроці будем працювати
Спочатку сідають українки-дівчатка,
А за ними – веселі українці- хлоп’ятка.
Одне одному гарно всміхнімося
І мерщій до роботи берімося!
2. Нагадування правил правильної посадки за партою
Нагадаєм з вами, діти,
Дуже правила прості
Як за партою сидіти
Це потрібно у житті
Як іде урок читання
Підручник рівно покладіть
Не сидіть, як знак питання
Гарно плечі розведіть
Ніг не треба закладати
Опустіть їх до землі
Про свій зір вам треба дбати
Поки ви іще малі
Спинку рівною тримайте
Руки на парти покладіть
Голову не нахиляйте
Своє здоров’я бережіть!
І працюйте всі старанно
Щоб почуть наприкінці
Що у 2-А класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
-Діти, а знаєте ви, що таке Батьківщина?
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина — це ліс осінній,
це домівка твоя і школа,
і гаряче сонячне коло.
Батьківщина - це труд і свято,
Батьківщина - це мама і тато,
це твої найщиріші друзі
і бджола у веснянім лузі.
Батьківщина — це рідна мова,
це дотримане чесне слово.
Анатолій Костецький
Що таке Батьківщина? СЛАЙД 2
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
І діброва далека.
-Кожна країна світу має свої символи. Символ – це умовне позначення поняття чи явища.
-Про які рослини-символи йдеться у вірші?( калина, тополя, верба, пшениця).
-Ми ж сьогодні поведемо мову про дерево, як же воно називається,
що влітку в білий пух одягається? СЛАЙД 3
(Тополя) СЛАЙД 4
— Що ви знаєте про цю рослину? (думки дітей)
ТОПОЛЯ – символ дівочої краси, а також жіночого суму. Тополя край дороги – це образ жінки чи дівчини, котрі чекають свого судженого…СЛАЙД 5
Існує в нас така традиція: коли в сім’ї народжується донечка – у непомітному місці садили тополю. Відвари з бруньок тополі лікують рани, порізи. Якщо людина хоче пити, треба посмоктати гілочку тополі – і спрага мине. А ще тополі можна поскаржитися, якщо хтось скривдив, треба обійняти дерево руками і постояти декілька хвилин. Тополя прожене печаль і принесе полегшення. Тополине насіннячкодрібне, огорнуте білим пухом. Влітку він кружляє в повітрі, немов білі сніжинки або солодка вата, яку ви всі дуже любите.СЛАЙД 6
Тополиний листок невеличкий; він має округлу форму із загостреним кінчиком. Навесні листя тополі зелене, а восени жовтіє і опадає на землю.СЛАЙД 7
Осінній вітерець зірвав з тополь останні листочки , які опустилися на ваші парти. Пропоную поділитися на 4 групи, уявити себе поетами та підібрати правильні рими до віршованих рядків
ВПРАВА «ДОПИШИ РИМИ» СЛАЙД 8
1 група
Серед літа, мов пір’їнки,
Стиха падають сніжинки.
Під віконечком у Олі
Цвітом вкрилися тополі
Серед літа, мов_____________ ,
Стиха падають______________ .
Під віконечком у ________________
Цвітом вкрилися ____________________.
Слова для довідки: пір’їнки, Олі ,тополі, сніжинки.
2 група
Кружляють в повітрі маленькі пушинки,
Легенькі та білі, неначе сніжинки;
Дивуються дуже дорослі і діти:
Де ж міг раптом взятися сніг серед літа?
Кружляють в повітрі маленькі _______________,
Легенькі та білі, неначе _____________________;
Дивуються дуже дорослі і ______________:
Де ж міг раптом взятися сніг серед ________________?
Слова для довідки: пушинки, діти, сніжинки, літа.
3 група
Пух з тополі облітає,
Землю всю він застеляє,
Білий-білий, наче сніг,
Підлітає нам до ніг.
Пух з тополі ______________,
Землю всю він __________________,
Білий-білий, наче ________________,
Підлітає нам до ____________.
Слова для довідки: облітає, сніг, застеляє, ніг.
4 група
В глибокій тиші, серед поля,
Стоїть скрегоче, ледь жива,
Струнка чаруюча тополя
Ридає, душу розрива.
В глибокій тиші, серед ___________,
Стоїть скрегоче, ледь _____________,
Струнка чаруюча _________________
Ридає, душу _____________.
Слова для довідки: поля, жива, тополя, розрива.
В народі кажуть, високий, стрункий, гнучкий, як тополя.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА СЛАЙД 9
III.Повідомлення теми і мети уроку
-Багато поетів описували тополю у своїх творах. Т.Г.Шевченко писав:
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
— Сьогодні ми ознайомимося з твором Василя Сухомлинського, присвяченим цій рослині. СЛАЙД 10
IV.Актуалізація читацького досвіду та знань
-Діти, а що ви знаєте про В.О.Сухомлинського? СЛАЙД 11
В.Сухомлинський народився 28 серпня 1918 р. в селі Василівка на Кіровоградщині в родині селян.
Це великий педагог, мудрий вчитель, чудова людина. Він дуже любив дітей і написав для них 1500 оповідань і казок.
Його оповідання і казки навчають людяності, дружбі, працьовитості, відповідальності, доброті, любові до природи і рідної землі.
«Школа радості» - так назвали діти свою школу. Вони любили уроки мислення серед природи, складали свої казки.
В.О.Сухомлинський створив у своїй школі «Кімнату казок». Двічі на рік проводилося свято Казки, де діти показували свої казки.
- Діти, а які твори ви вже читали? (На екрані – малюнки. Діти розповідають, до якої казки малюнок і коротко, про що вона)
1. Опрацювання оповідання «Вічна тополя»
1) Виразне читання оповідання вчителем СЛАЙД 12
Вічна тополя
Стоїть край дороги стара-престара тополя. Узимку тривожно шумлять її голі віти, а весною покривається вона зеленим листям. Скільки й пам’ятаю, стоїть вона, як сторож.
Якось питаю маму:
— Скільки літ тополі? Хто її посадив?
— Не знаю, — відповідає мама. — Скільки й пам’ятаю, стоїть тополя край дороги. Завжди однакова.
Питаю старого-престарого дідуся:
— Скажіть, будь ласка, скільки літ тополі? Хто її посадив?
— Не пам’ятаю, — відповідає дідусь. — Завжди стоїть край дороги. Скільки й знаю – росте собі й росте. Люди приходять і відходять, а тополя завжди росте.
Може, це й не тополя, а легенда? Може, дерево це вічне? Може, вона народилася тоді, коли й наша Україна? Коли так, то вона — вічна, бо Україна наша — вічна.
— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання оповідання?
2) Словникова робота СЛАЙД 13
Престара тривожно
віти покривається
сторож однакова
відходять легенда
Читання слів луною за вчителем; буксиром у парах
Складання речень з поданими словами
3) Читання ланцюжком
4) Виразне читання тексту учнями за абзацами
5) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
— Що стоїть край дороги? Прочитайте опис тополі.
— Що говорив про тополю кожен з героїв оповідання?
— Прочитайте останній абзац тексту. Поміркуйте над його змістом і висловте свої думки.
6) Гра «Читає Незнайко» СЛАЙД 14
Учитель читає речення з тексту, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити помилку, прочитати речення правильно.
Узимку тривожно шумлять її зелені (голі) віти, а восени (весною) покривається вона зеленим листям.
Скільки й пам’ятаю, росте (стоїть) тополя край дороги.
Люди приходять і йдуть (відходять), а тополя завжди росте.
6) Читання в особах СЛАЙД 15
V. Підведення підсумків уроку
— Яку легенду читали на сьогоднішньому уроці?
- Хто автор цього твору?
Тести СЛАЙДИ 16-21
а) край дороги
б) край села
в) край лісу
а) як стовп
б) як солдат
в) як сторож
а) 10
б) ніхто не знає
в) 20
а) з народженням України
б) з народженням мами
в) з народженням дідуся
а) Любов до України
б) Повага вчителів
в)Дружні стосунки у класі
VI. Рефлексія
В.О.Сухомлинський дуже любив Україну і хотів, щоб ми теж любили свою Батьківщину, рідний край.
Складання «асоціативного куща» СЛАЙД 22
- Чи любите ви Україну, як любив її В.Сухомлинський?
-Чи цікаво було на уроці?
-Що найбільше сподобалось?
- Яка основна думка цього твору? (Головна думка:Любов до України)
-Який висновок для себе зробили? СЛАЙД 23
ФЛЕШМОБ «БУДЕ Україна НА ЗЕМЛІ»!
1.Ми твоє майбутнє Україно,
Твої вірні доньки і сини
І допоки наша пісня лине-
Буде Україна на землі.
П-в:
На землі, на землі буде Україна на землі.
Знаю я, віриш ти,- буде Україна на землі.
2.Тільки у єднанні наша сила,
У піснях, що знає цілий світ.
То земля квітучая зростила
Наш козацький український рід.
П-в. той самий.
Там де гори полонини
І хатина край села
Споришевая стежина
Аж до річки пролягла.
Зацвіте в саду калина,
Забуяє білий цвіт,
Заспіває пісню цілий світ!
П-в 2р.
Швидко спливають хвилинки
Ось і прощатись пора
Я на прощання всім зичу
Усмішок, здоров’я й добра!
СЛАЙД 24
Вічна тополя
Стоїть край дороги стара-престара тополя. Узимку тривожно шумлять її голі віти, а весною покривається вона зеленим листям. Скільки й пам’ятаю, стоїть вона, як сторож.
Якось питаю маму:
— Скільки літ тополі? Хто її посадив?
— Не знаю, — відповідає мама. — Скільки й пам’ятаю, стоїть тополя край дороги. Завжди однакова.
Питаю старого-престарого дідуся:
— Скажіть, будь ласка, скільки літ тополі? Хто її посадив?
— Не пам’ятаю, — відповідає дідусь. — Завжди стоїть край дороги. Скільки й знаю – росте собі й росте. Люди приходять і відходять, а тополя завжди росте.
Може, це й не тополя, а легенда? Може, дерево це вічне? Може, вона народилася тоді, коли й наша Україна? Коли так, то вона — вічна, бо Україна наша — вічна.
Гра «Читає Незнайко»
Узимку тривожно шумлять її зелені (голі) віти, а восени (весною) покривається вона зеленим листям.
Скільки й пам’ятаю, росте (стоїть) тополя край дороги.
Люди приходять і йдуть (відходять), а тополя завжди росте.
В.Сухомлинський народився 28 серпня 1918 р. в селі Василівка на Кіровоградщині в родині селян.
Це великий педагог, мудрий вчитель, чудова людина. Він дуже любив дітей і написав для них 1500 оповідань і казок.
Його оповідання і казки навчають людяності, дружбі, працьовитості, відповідальності, доброті, любові до природи і рідної землі.
«Школа радості» - так назвали діти свою школу. Вони любили уроки мислення серед природи, складали свої казки.
В.О.Сухомлинський створив у своїй школі «Кімнату казок». Двічі на рік проводилося свято Казки, де діти показували свої казки.
Нагадаєм з вами, діти,
Дуже правила прості
Як за партою сидіти
Це потрібно у житті
Як іде урок читання
Підручник рівно покладіть
Не сидіть, як знак питання
Гарно плечі розведіть
Ніг не треба закладати
Опустіть їх до землі
Про свій зір вам треба дбати
Поки ви іще малі
Спинку рівною тримайте
Руки на парти покладіть
Голову не нахиляйте
Своє здоров’я бережіть!
І працюйте всі старанно
Щоб почуть наприкінці
Що у 2-А класі
Діти – просто молодці!
ТОПОЛЯ – символ дівочої краси, а також жіночого суму. Тополя край дороги – це образ жінки чи дівчини, котрі чекають свого судженого…СЛАЙД 5
Існує в нас така традиція: коли в сім’ї народжується донечка – у непомітному місці садили тополю. Відвари з бруньок тополі лікують рани, порізи. Якщо людина хоче пити, треба посмоктати гілочку тополі – і спрага мине. А ще тополі можна поскаржитися, якщо хтось скривдив, треба обійняти дерево руками і постояти декілька хвилин. Тополя прожене печаль і принесе полегшення. Тополине насіннячкодрібне, огорнуте білим пухом. Влітку він кружляє в повітрі, немов білі сніжинки або солодка вата, яку ви всі дуже любите.СЛАЙД 6
Тополиний листок невеличкий; він має округлу форму із загостреним кінчиком. Навесні листя тополі зелене, а восени жовтіє і опадає на землю.СЛАЙД 7
Осінній вітерець зірвав з тополь останні листочки , які опустилися на ваші парти. Пропоную поділитися на 4 групи, уявити себе поетами та підібрати правильні рими до віршованих рядків