Предмет – інформатика, географія, 8 клас
Тема. Річкові басейни та системи України (географія).
Ознайомлення з основними прийомами роботи з Відеоредактором, його інтерфейсом та способами додавання до проекту мультимедійних об’єктів та текстових написів(інформатика).
Мета уроку:
сформувати: уявлення про правила створення відеофайлів і налаштування Відеоредактора;
вміння додавати мультимедійні об’єкти та текстові написи під час створення відеокліпу «Річка Борзенка – річка мого міста», використовуючи міжпредметні зв'язки з географією, історією, літературою;
розвивати логічне мислення, інформаційно-цифрову, самоосвітню
компетентність; вміння висловлювати та аргументувати свої думки;
виховувати повагу до природних ресурсів України, інтерес до інформатики засобами практичного втілення знань з інших предметів та прийомів роботи із сучасними технологіями; бажання навчатися впродовж життя.
Очікувані результати для учнів:
Знаннєва складова
Учень розуміє призначення основних елементів інтерфейсу Відеоредактора та способи додавання до відео мультимедійних об’єктів та текстових написів (інформатика); називає складові частини вод суходолу в межах України (географія).
формулює визначення понять «річка», «річковий стік», «водні ресурси»
(географія).
Діяльнісна складова
Використовує в Відеоредакторі різні інструменти роботи з відео(інформатика);
розрізняє типи файлів при роботі з елементами відео(інформатика);
Створює і налагоджує відеокліп у програмі Відеоредактор (інформатика);
Знаходить та показує на картах різного масштабу: річкові системи: Дніпра,
Сіверського Донця, Південного Бугу, Дністра, Дунаю, Західного Бугу (географія);
Ціннісна складова
Оцінює відповідність результатів виконання завдання і поставленої задачі
(інформатика); усвідомлює необхідність охорони водних ресурсів України (географія).
Основні поняття: відоредактор, аудіоформати та відеоформати файлів, етапи створення відеокліпу.
Обладнання: мультимедійна презентація, комп’ютери, підключені до Інтернету, програмний засіб Відеоредактор.
Форми та методи діяльності:
Тип уроку: комбінований
Структура уроку
Хід уроку
Учитель георгафії. Доброго дня, діти. Я пропоную вам розшифрувати ключові слова теми уроку за ребусами (слайди 1, 2).
Дійсно, наш урок присвячений темі «Річкові басейни та системи України». Річки завжди відігравали важливу роль у життєдіяльності людини. Люди селилися на берегах річок, використовували їх воду в побуті та господарстві. Річки глибоко ввійшли в культуру народів, стали національними символами. Погляньте на карту України. 94% річок належать до басейнів Чорного та Азовського морів. Тільки річки західної України належать до басейну Балтійського моря (слайд 3).
Епіграф уроку: (слайд 4) «Річко моя, життя моє, люблю я воду твою, лагідну та життєдайну… Дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним та щасливим»
(Олександр Довженко, автор «Зачарованої Десни»).
Учитель георгафії. Які емоції викликають у тебе ці слова?(відповіді учнів)
Тема уроку.
Річкові басейни та системи України (географія).
Ознайомлення з основними прийомами роботи з Відеоредактором, його інтерфейсом та способами додавання до проекту мультимедійних об’єктів та текстових написів (інформатика). (слайд 5).
III.Актуалізація опорних знань (3 хв).
Спочатку ми повинні з вами згадати, як ви знаєте історію та географію річок України.
Гра «Вгадай річку» (слайд 6)
Учитель георгафії. Покажіть ці річки на карті.
Учитель інформатики. Ви вже вмієте працювати з пошуком відеоінформації в інтернеті. Тому знайдіть невеликі відео файли та продемонструйте нам 30 секунд цього відео, працюючи в групах по 2 чоловіки.
IV.Перевірка домашнього завдання (5 хв) (слайд 7). Інструктаж з БЖД.
Індивідуальна робота за ПК або смартфонами
Тест «Опрацювання аудіо- та відеофайлів» (Google-форма)
Фізхвилинка для очей.
V. Пояснення нового матеріалу(10 хв)
Учитель інформатики(слайд 8). Всі ви зустрічалися з такими термінами, як відеофільм (кінофільм) та відеокліп. Що є спільного та відмінного у цих поняттях? (Відповіді учнів).
Під відеофільмом, як і кінофільмом, ми здебільшого розуміємо твори кіномистецтва. З розповсюдженням різноманітних пристроїв для запису відеоданих створити відеофільм може будь-який користувач. Такі відеофільми, зазвичай, призначаються для перегляду вдома або в невеликих групах, на відміну від перегляду кінофільмів у кінотеатрах. Для невеликих за розміром кіно- та відеофільмів використовують термін кліп, або відеокліп.
Для прикладу ми переглядали частинки відеокліпів, про річки України.
Дайте відповіді на такі питання. Чи хотіли б ви вільної творчості у світлі софітів? Чи мрієте, щоб відомі актори ходили у вас в друзях та благали зробити для них ролик? Так?! Тоді вам підійде професія режисера відеокліпів.
Сьогодні ми з вами приміряємо на себе образ кліпмейкера, адже будемо вчитися створювати відеокліпи.
Завдання сьогоднішнього уроку навчитися проектувати та створювати відеокліпи.
1. Відеостудії та відеоредактори.
Розповідь вчителя (супроводжується демонстрацією презентації).
Минулого уроку ми детально розглянули процес захоплення аудіо- та відео за допомогою Звукозаписувача Windows та програми CamStudio. Обидві програми належать до виду програм для обробки мультимедіа, які називаються грабери. Тепер поговоримо про відео- та аудіо редактори, а також про музичні та відеостудії. Ці програми призначені для редагування звукових та відеоданих. Використовуючи їх, можна вставляти, видаляти, копіювати, змінювати тривалість аудіо- чи відеофрагментів, об’єднувати їх, вставляти у відео текстові та графічні об’єкти тощо.
Відмінність між редакторами та студіями полягає в тому, що мультимедійні студії є більш функціональними, ніж редактори і використовуються у професійній діяльності на звуко-, кіно- й анімаційних студіях для створення аудіо- і відеокомпозицій, анімації, відеофільмів, рекламних роликів, кліпів тощо. Зазвичай програми-студії є комерційними.
Для створення та редагування простих звукових відео файлів використовують різноманітні мультимедійні редактори.
Створювати свої відеокліпи ми будемо вчитися на прикладі Відеоредактора Windows, яка є новою версією редактора відеоданих Windows Movie Maker.
2. Інтерфейс програми Відеоредактор Windows.
Розповідь вчителя (супроводжується демонстрацією презентації) (слайд 9,10).
Створення відеокліпу засобами Відеоредактора Windows не вимагає спеціальних знань. Інтерфейс програми досить простий. Потрібно лише розібратися з елементами керування.
|
Вибір проєкту, з яким будемо працювати у програмі (вже готовий чи новий) |
|
Створення бібліотеки мультимедійних файлів (графічні об’єкти, текст, відео- та звукові файли) |
|
Впорядкування і розміщення елементів відеокліпу. Редагування вмісту |
|
Перегляд створеного відеокліпу |
Елементи керування тимчасових вкладок «Знаряддя для відео», «Знаряддя для дикторських текстів», «Знаряддя для текстів» дозволяють відредагувати об’єкти фільму. При цьому слід зважати на те, що в області монтажу відео- та фотоматеріали вставляються у відеоряд, звук з файлу – у звуковий ряд, звук дикторських коментарів – ще один звуковий ряд, а титри, заголовки, підписи – в окремий текстовий ряд.
Узгодження відеоряду з іншими за часом перегляду здійснюється за допомогою переміщення об’єктів по доріжці.
У ході монтажу відеофільму проект слід періодично зберігати Завершити відео–Експорт–Вказуємо місце зберігання
Розповідь вчителя (супроводжується демонстрацією презентації) (слайд 11).
Під час створення відеофільму варто дотримуватися такої послідовності:
VI. Практична частина уроку(15 хв)
Індивідуальна робота за ПК (слайд 12).
Для успішного виконання творчого завдання вам потрібно сконцентрувати увагу. З біології людини ви знаєте, що увага – це фактор, який керує вибором інформації для сприйняття. Сприйняття інформації буде активним, по-перше, якщо мозок буде насичений киснем. По-друге, якщо його спонукати до активних дій.
Отже, перша вправа для насичення мозку киснем. Покладіть вказівні пальці на кінчик носа та потріть його знизу вверх 5 разів. А зараз долонями міцно закрийте вуха, підрахуйте до п’яти й різко відкрийте. Вправу повторить 3 рази. (слайд 13).
Учитель. Ви вже мали нагоду переглянути відеокліпи, що показували красу наших річок. Зараз ми будемо створювати невеликий кліп, що містить фото та підписи до них про нашу місцеву річку Борзенку. Основні данні у вас є на дошці.
Завдання: створити кліп у програмі Відеоредактор – «Борзенка – річка мого міста»
https://drive.google.com/open?id=18Ov_4UHY0RNEsESEuQFONk6QPu25pb-vgbULAXFIxBk
Учитель. З'єднайте слова з «Хмари слів» (слайд 22) в речення та зробіть висновок про сьогоднішній урок.
Учитель. Давайте повернемося до епіграфу уроку. Благословляючи річку свого дитинства за щедрі дарунки, Олександр Довженко в «Зачарованій Десні» показав, що людина, "яку посаду не займала б, стає безбарвною, сліпою, якщо вона в історії свого народу, в житті своїх предків нічого не бачить дорогого, близького, рідного". Тому любіть ближніх, поважайте старших, шануйте пам’ять. Красиві люди створюють красиве життя у праці, у любові (слайд 23).