ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З МАТЕМАТИКИ І НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ
3 – КЛАС
Вчитель: Хрущова С.В.
Нікополь
2017
Інтегрований урок з математики і навколишнього світу.
3 клас.
Тема: Додавання і віднімання багатоцифрових чисел
Мета: закріплювати вміння читати, записувати, додавати і віднімати багатоцифрові числа; вправлятися в коментуванні; розвивати логічне мислення, правильну математичну мову, вміння знаходити шляхи розв’язання задач; виховувати дбайливе ставлення до природи, всього живого на Землі, привчати піклуватися про птахів взимку.
Обладнання : таблиці чисел, малюнки птахів, відеофільм, кросворд.
Тип уроку : закріплення знань.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Сьогодні гості на уроці у нашому домі. Ми повинні показати, як уміємо працювати. Давайте скажем дружно враз :
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Завдання в нас на уроці нелегкі : треба і розв’язувати, і коментувати, а найголовніше – добре думати.
( стук у двері)
А це, мабуть, як завжди хтось запізнився. ( Заходить професор Математика). А ви хто?
- Я професор. На урок я поспішав,
так хотів зробить багато
з вами, хлопці і дівчата.
Та дорогою упав й ключ від скрині десь пропав.
А я так хотів узнати, що хова від нас вона.
Мусим цю задачу розв’язати.
Ключ ми чарівний зберем і цю скриню відімкнем.
Чи допоможете мені?
відповіді дітей
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Ми спробуємо, професоре, Вам допомогти. Будемо старатися і гарно працювати. А ви почекайте, а як треба буде, то й допоможете.
І так часу третій клас не гає і роботу починає.
каліграфічна хвилинка
4
472
Графічний диктант
2 вгору вправо по діагоналі
2 вправо вниз по діагоналі
13 вправо
3 вниз
1 вліво вгору по діагоналі
1 вниз
1вліво
1 вгору
1вліво
1вниз
1 вліво вгору по діагоналі
1вниз
1 вліво
1 вгору
8 вліво
2 вниз вліво по діагоналі
2 вліво вгору по діагоналі
2 вгору.
- Що у вас вийшло? Ось такий ключ ми і спробуємо знайти.
А які значення цього слова ви ще знаєте?
Ви правильно сказали і ось подивіться яким гарним ключем линуть журавлі. Скажіть, як називають журавлів весною? Чому?
А ось восени їх називають журавлями, бо вони журяться, відлітаючи на чужину. Адже в перельотах птахи долають відстані від 2 до 4 000 км.
І так перше завдання : розумова зарядка.
У школу йшли 5 хлопчиків, назустріч їм 3 дівчат. Скільки дітей йшли в школу?
Кришка столу має чотири кути, один кут відпиляли. Скільки залишилось кутів?
Росли дві верби. На кожній з них по дві гілки. На кожній гілці по дві груші. Скільки груш всього?
З однієї сторони стоїть хлопчик, з другої – дівчинка. А посередині півень зніс яйце. Хто з дітей першим добіжить до яйця?
5картоплин варились 25 хвилин. Скільки хвилин варилась одна картоплина?
Ви молодці, з завданням справились і отримали частинку ключа.
ІV. Закріплення вивченого. Вправляння в читанні і розв’язуванні
прикладів з багатоцифровими числами.
Розум наш до роботи готовий і ми починаємо.
Записати числа (ст. 82 №1)
6тис. 325од. 7млн. 254тис. 48од.
467тис. 5 од. 15млн. 2тис. 320од.
І за це завдання отримуємо частинку ключа.
А тепер прокоментуйте розв’язування прикладів. (ст. 82 № 3)
20 000 906 020 400 000
2 075 99 804 67 538
Самостійна робота.
Запиши число : 18млн. 50тис. 7од. 7млн. 3тис 53од.
209млн. 25од. 26млн. 40од.
6млрд. 34млн. 708од. 48млрд. 9млн. 245од.
Зобрази число у вигляді суми розрядних доданків:
408 075 = 570 302 =
Виконай дії та зроби перевірку:
6 972 809 5 409 836
104 268 95 214
3 600 140 2 800 230
791 635 890 523
А зараз до дошки вийде від кожного ряду по 1 учню.
Ваше завдання швидко і вірно розв’язати приклади і показати нам наступне завдання.
1. 795+ 9 64 – 29.0 526.1- 500
356+12.0 2+4.3 37+15:15
(зашифроване слово бліц – турнір)
(ст. 83 № 7)
(а + в) : 10
п.2 – м
д . 4 –с
(а – в ) : 4
V. Навколишній світ.
І це завдання вже позаду і ключ поповнився ще однією частинкою.
(звучить музика і в класі з’являється пташка.)
Я добра, весела пташина.
Наймиліша для мене – рідна Україна.
Але скоро у вирій полину.
До весни Батьківщину покину.
Буду я там сумувати, весни теплої чекати.
І щоб зустріч нашу запам’ятати
Прошу вас друзів моїх відгадати.
кросворд: 1. Крізь зимові заметілі в сад наш птахи прилетіли.
Та такі червоногруді, ніби яблука повсюди
Хтось розсипав у дворі. Звуться птахи... (снігурі)
2. В мене є великий хист, я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди дуже люблять слухать люди.
(соловей)
3. Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає.
За вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує.
(ластівка)
4. Він маленький молодець, в нього бурий комірець.
Він не плаває – літає, він зернятка збирає.
Задавака – молодець. Ви впізнали? (горобець)
5. Відгадайте, діти, хто має носик – долото.
Ним комах з кори виймає, про здоров’я
лісу дбає? (дятел)
То скажіть, чому ж птахи від нас відлітають?
(перегляд танцю журавлів)
Молодці ви. Всіх птахів назвали і ще до ключика частину додали. А ось завдання складніше – щоб цих птахів назвати, треба приклади розв’язати
(ст. 83 № 8, ланцюжком)
Показую малюнки птахів, назви, яких розшифрували.
(чеглок, норець, баклан)
вчитель: Ці птахи теж перелітні, бо нема їм чого їсти взимку. А як же птахам важко долати ці величезні відстані до теплих країн.(перегляд кадрів фільму)
(читання статті в підручнику з навколишнього світу ст. 39.
То чим же можуть допомогти люди пташкам взимку?
VІ. Повторення вивченого матеріалу.
Що таке множина?
Записати множину А – різних цифр числа 92 008 734 006
В – різних цифр числа 274 000 000 088
Записати їх переріз (перевірка)
(прикріплюю ще частину ключа)
Що треба пам’ятати, виконуючи ділення з остачею?
(ст. 84 № 9 приклади на ділення з остачею)
15 : 7 27 : 6 37 : 4
44 : 5 60 : 9 52 : 8
А тепер нам ще треба розмістити елементи у множинах.
ст 84 № 10 , № 11 – задачі – жарти.
VІІ. Підсумок
Ви сьогодні добре працювали, справилися з усіма завданнями і найголовніше я, думаю ви запам’ятали, що завжди треба дбати про природу, її мешканців і нікому не завдавати кривди.
(Д.Ількович читає вірш Д. Павличка « Птиця» )
Професор бере ключ і відкриває скриньку.
скриньку відкрити й знання закріпити.
На уроці були молодці, працювали добре всі.
(роздає цукерки)
пташка : А я хочу щоб ви були добрими і дбайливими, вміли бачити і любити красу, піклуватися про все живе навкруги. (включаю останні кадри фільму – ключ журавлів)