26 січня о 18:00Вебінар: Співпраця вчителя з батьками дитини з особливими освітніми потребами

Інтегрований урок з математики та природознавства на тему: «Закріплення вивчених випадків додавання та віднімання багатоцифрових чисел. Вдосконалювати навички розв’язування задач

Про матеріал

Ознайомити учнів з одним із найстаріших материків планети Африкою та її природним світом. Узагальнити й систематизувати навички виконання арифметичних дій з багатоцифровими числами; закріпити вміння розв'язувати задачі, рівняння; вдосконалювати навички роботи з іменованими числами; збагачувати знання учнів цікавинками про природу. Розвивати логічне мислення, пам'ять, пізнавальні інтереси учнів. Виховувати любов до природи, цікавість до математики.

Перегляд файлу

   Борозенська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

  Інтегрований урок з математики та природознавства на тему:

«Закріплення вивчених випадків додавання та віднімання багатоцифрових чисел. Вдосконалювати навички розв’язування задач. Природа Африки»

 

 

Вчитель Голуб О. В.

Мета. Ознайомити учнів з одним із найстаріших материків планети Африкою та її природним світом. Узагальнити й систематизувати навички виконання арифметичних дій з багатоцифровими числами; закріпити вміння розв'язувати задачі, рівняння; вдосконалювати навички роботи з іменованими числами; збагачувати знання учнів цікавинками про природу. Розвивати логічне мислення, пам'ять, пізнавальні інтереси учнів. Виховувати любов до природи, цікавість до математики.

Обладнання. Малюнки до задач, документальні фільми про диких тварин, слайд-фільм "Дикі тварини Африки", записи "Крик Землі»,, мелодія "В світі тварин".

План уроку

1.​ Дивовижний материк.

2.​ Звірі.

3.​ Птахи.

4.​ Плазуни.

5.​ Комахи.

Завдання уроку (записані на дошці)

1.​ Збагачувати знання про природу.

2.Закріплювати вивчені випадки додавання  і віднімання багатоцифрових чисел.

3.​ Вдосконалювати навички розв'язання задач.

 

 

І Хід уроку

Організаційна частина (слайд 1)

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітало дуже багато людей. Поверніться до гостей і лагідно промовте Добрий день. А тепер подивіться пильно один одному в очі, посміхніться. Сідайте за свої робочі місця.

Діти  заплющте  очі і  спробуйтеуявити себе вдома на своєму улюбле​ному дивані чи м'якенькому кріслі перед екраном нашого незамінного друга і помічника – телевізора. Уявили? Відкривайте очі. Що саме ви уявили?Молодці. А тепер давайте переглянемо, що покаже сьогодні нам наш телевізор?

І так, телевізор я включаю, трансляцію розпочинаю. 

– ЗА багаточисельними проханнями телеглядачів ми розпочинаємо передачу «В світі тварин» (звучить музична заставка з телепередачі ) (слайд 2)

ІІ Робота над темою уроку

Учитель.– Добрий день, наші юні телеглядачі.

Сьогодні ми з вами здійснимо мандрівку на один з материків нашої планети і познайомимося з його тваринним світом. А щоб ви не були пасивними глядачами, вам доведеться весь цей час товаришувати з математикою, швидко міркувати й точно рахувати.

Зараз ми з вами дізнаємося куди ж саме ми відправимося. Для цього ви повинні виконати усні обчислення  і записати у зошит лише відповідь.(слайд 3)

Додаток. Усний рахунок «ланцюжком».

  А тепер відповіді розмістіть в порядку зростання і прочитайте слово.(слайд 4)

1500 740 2500 200 7 87

А Ф Р И К А  (слайд 5)


 

Географічна карта Африки (дошка, екран)

І так, увага на екран. Перед вами один із найстаріших материків нашої планети.(слайд 6)

Незважаючи на свій поважний вік (а це більш ніж 270 млн. років) цей омитий океанами материк є мабуть єдиним який зберіг гармонію з природою і який майже не потрапив під руйнівний вплив людської діяльності.(слайд 7)

Говорячи про Африку ми будемо дуже часто вживати в своєму мовленні префікс НАЙ-. Тому що цей материк дійсно найдивовижніший.

Тут знаходиться найдовша річка світу Ніл (6700 км) (слайд 8) найбільша у світі пустеля Сахара (S=40000 км2) (слайд 9)і найнезвичайніші тварини.

Звірі

Зараз ми з ними і познайомимося.

До вашої уваги І група тварин. Впізнайте їх за описом.

– Тварини, тіло яких вкрите шерстю. Вони народжують малят живими і вигодовують ЇХ молоком. Це.....(звірі)

(слайд 10, 11)

Сьогодні ми познайомимося з найбільшою твариною суші, найшвидшим звіром на землі і найвищою твариною на планеті.

– Надаємо слово нашим кореспондентам.

З нами на зв'язку Дар'я Ткачук

Слон

(Відеофільм "Слони")(слайд 12)

Африканський слон  найбільша сухопутна тварина. Вони живуть переважно південніше Сахари в саванах, лісах, серед колючих чагарників невеликими родинними групами. Харчуються переважно травою і пагонами чагарників.

Слон їсть до 18 год. на добу, споживаючи близько 150 кг їжі.

Висота самця африканського слона досягає 4 м, довжина від кінчика хвоста до кінця хобота сягає 10 м, а маса понад 6 т.

Живуть ці тварини 60–70 років. Вони надзвичайно дужі і аж ніяк не повільні, як то вважають. При потребі слон може бігти зі швидкістю до 40 км/год (це швидше набагато за біг людини).

Люди завжди ставилися з глибокою шаною до слонів, як до добрих, надійних, працелюбних помічників.

Підтвердженням цього є пам'ятник слону, встановлений в одній з африканських країн – Кенії.

Учитель. А зараз давайте виконаємо завдання.

Завдання: (слайд 13/1)

Слону в зоопарку дають на добу 90 кг їжі, а верблюду – на 75 кг менше. У скільки разів слон з'їдає більше за добу, ніж верблюд? Перевірка (слайд 13/2)

Наступний сюжет про найшвидшого звіра планети. Його підготував наш кореспондент… Зараз він з нами на зв’язку. Павленко О.

Гепард

(Слайд 14)

Цей рідкісний звір  мешканець пустель і саван.

Гепард – красива, спритна й найпрудкіша тварина, котра здатна розвивати швидкість до 120 км/год. Йому потрібно лише 2 с, щоб його біг сягав вже 70 км/год, 650 м він пробігає за 20 с.

Гепарди - миролюбиві тварини, легко приручаються, до людини ставляться ласкаво й довірливо. В африканських заповідниках дикі гепарди навіть стрибають у машини туристів й дозволяють себе гладити. Не було жодного випадку, щоб гепард напав на людину.

Приручені гепарди здавна використовувалися для полювання. До речі, полювати з гепардами полюбляли й українські князі.

На жаль, цих красивих звірів стало набагато менше. Їх занесено до Червоної книги.

Завдання:

(слайд 15) Відстань 640 м гепард долає за 20 с. З якою швидкістю рухається ця тварина з 1 с?

 

Продовжить нашу розповідь Гаєва Дарія

Жираф

(Слайди 16)

Жирафи – найвищі тварини світу. Живуть вони в Центральній Африці.

Дорослий самець має зріст від 5 м до 6 м і важить цілу тонну.

Плямиста шкіра жирафа спричинила появі найнеймовірніших легенд їхнього походження.

Так, стародавні єгиптяни, котрі знали цих тварин ще за півтори тисячі років до нашої ери, вважали, що жирафи є нащадками верблюдів і леопардів.

Жирафи викликали захоплення як в доісторичні часи, так і нині. Їхні зображення зустрічаються серед наскельних малюнків бушменів. Арабські володарі посилали їх у дар іншим правителям на знак миру і дружби.

Незграбним жираф здається лише на перший погляд. Насправді це дуже граціозна тварина. Він має добрий слух, гострий зір, бігає дуже прудко і здатен мчати зі швидкістю 60 км/год. Він легко залишає далеко позаду себе лева єдиного хижака, який наважується напасти. Та навіть цар звірів спершу подумає, чи варто це робити. Бо він може потратити під смертельний удар копит задніх ніг. А ще могутня зброя жирафа – це важка голова на довгій шиї, якою він здатен пробити у стіні велику дірку.

Завдання (по рядах)

Провівши слідуючі обчислення дізнаємося розміри цієї тварини.(слайд 17)

Довжина язика 8 дм 4 см - 39 см (45 см)

Довжина ніг 25 см * 8 (2 м)

Який зріст може мати 2 м 76 см + 3 м 24 см (6 м)

Перевірка (слайд 18)

 

ІІІ.Фізкультхвилинка  (слайд 19)

        Учитель. Ми трішки відпочили, рухаємося далі

Птахи

Їхнє тіло вкрите пір’ям, мають міцний дзьоб і крила. Це...

(слайди 20,21,22)

Першу розповідь підготувала нам Зубко Анастасія

Страус (слайд 23)

(Слайди "Страуси")

Африканський страус – найбільший у світі птах. Він виростає близько 2,5 м в висоту, а його вага становить від 50 до 100 кг.

Ці птахи з легкістю бігають по саванах і степах Африки зі швидкістю 65 км/год. Якщо страус не може втекти від хижаків, то він розвертається і б' є противника дужими ногами.

Живиться цей могутній мешканець рослинною і тваринною їжею. А ще існує легенда про те, що страуси поїдають металеві предмети. Це справді так. Шлунок цього птаха здатен перетравлювати метал, і, безперечно, він має звичку ковтати дрібні блискучі предмети. У Південній Африці один страус проковтнув 53 діаманти.

В Україні страус акліматизований у заповіднику Асканія-Нова.

Учитель. А зараз за допомогою задачі ми з вами дізнаємося скільки років може прожити страус. Вам цікаво?

Завдання.

(слайд 24)Дрізд може прожити 20 років, орел-беркут – 79 років, а страус на 49 років менше, ніж дрізд і орел-беркут разом.  Скільки років може прожити страус?

Білий лелека

(чорногуз, бусол, бузько)

(Слайд 25)

Надаємо слово Дяченко Дарї

Ще одним представником класу птахів є добре нам відомий білий лелека. Люди складали багато легенд про цього птаха, який завжди був символом доброти і щастя. Переконання, нібито він приносить малят, належить до найпоширеніших міфів в історії культури. За давніх часів у багатьох селищах від Голландії до Балкан мало не кожна оселя могла похвалитися власним лелечиним гніздом. Та й досі господарі щасливі, коли у них оселяється лелека

Ще одна легенда стверджує, що у лелек є свої суди.

За легендою, винних в цих судах засуджують до страти. Ця легенда має також біологічну підставу: восени лелеки дійсно можуть вбивати слабких птахів, нездатних витримати тривалий переліт.

А куди б ви думали відлітають лелеки зимувати? Так до Африки, долаючи десятки тисяч кілометрів (13 тис. км). До того ж ці птахи долають водний простір лише тоді, коли бачать протилежний берег. Молодці, правда?

Обережність ніколи не зашкодить. Тільки як же бути із Середземним морем, яке лежить на їхньому шляху?

Доводиться робити « так»: летіти або на схід, через Малу Азію, або на захід через Гібралтарську затоку.

Завдання.

Визначити відстань, яку долають лелеки під час перельоту.(слайд 26)

Х - 3546 = 9454

Плазуни

Холоднокровні тварини, тіло яких складається з голови, тулуба і хвоста, можуть пересуватися як по суші так і по воді, їхня шкіра завжди суха і вкрита лусочками.

(слайд 27)

Репортаж про цей вид тварин підготувала Міщук Анастасія

Крокодил

Одним із представником класу плазунів є крокодили.(слайд 28)

Вони є одними з найдавніших мешканців планети, бо жили ці тварини за тих часів, коли по землі бродили лише динозаври.

Від своїх давніх предків крокодили успадкували схильність до жаркого клімату та життя у воді. Саме тому вони водяться лише в тропічних країнах.

І, ясна річ, крокодили є в Африці.

Найвідоміший – нільський крокодил. Це найбільший крокодил в світі. Його довжина може сягати до 10м. Живуть крокодили до 100 років. .

Деякі крокодили небезпечні для людини. І все ж таки людина становить для них більшу небезпеку. Якщо за 25 років на Нілі крокодили з’їли 53 людини, то за цей же час людина знищила їх кілька тисяч. Тому зараз нільські крокодили занесені до Червоної книги.

Вчитель. Ну а наш добрий Крокодил грає лише на гармошці.(слайд 29)

Завдання.

Чебурашка та Крокодил Гена засперечалися, хто з них кращий музика. Вирішили так: хто довше зможе грати без перерви, той і переміг. Хто ж з них виявився переможцем, якщо Гена грав на гармошці 3 год., а Чебурашка на свистульці – 150 хв.?

Комахи

Остання група тварин з якими ми з вами познайомимося.

Невеликі за розмірами тварини, мають шість ніг, тіло поділене на три частини: голова, груди і черевце. Це... (комахи) (слайд 30,31)

Про цю групу тварин нам розповість Компанець Тетяна.

Колись відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав Землю Планетою людей. Але чи заслуговують люди на таку честь –вважатися володарями планети? Мабуть, ні. Тому що насправді «наша» планета належить іншим. Ми на ній лише квартиранти. Людина з'явилася зовсім недавно, і, можливо, невдовзі зникне.

Були ж на планеті динозаври – ці теж, мабуть, вважали себе господарями... А справжні володарі Землі зовсім не такі страшні й великі. Це наші маленькі «друзі» і «вороги» – комахи.

Їхня кількість на Землі визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярдом мільярдів. На кожну людину припадає не менше 250 млн. цих дрібних тварин. Де живуть комахи? Скрізь, хіба що окрім солоної води морів та океанів.

Учитель. - Ви сьогодні дізналися про найбільшу тварину суші, найпрудкішого звіра на землі та найвищу тварину на планеті. І зараз час  перевірити вас наскільки ви вмієте швидко та правильно розв’язувати приклади. Відкрийте підручники з математики на ст. 78, розв’язуємо приклади № 485. Давайте перевіримо.(слайд 32)

ІV. Підсумок уроку

Сьогодні ви почули невеликі історії про тварин, що населяють наш світ.

Багатьох із них ви добре знаєте, про других – чули або читали, третіх – бачили в телепрограмах.

У природі все тісно взаємопов'язано. І людина, котра сама є частиною Природи, також пов'язана з довкіллям – землею, річками, повітрям та всіма іншими істотами, що живуть навкруги.

Нажаль, у наші дні майже немає таких тварин, котрим не загрожувало б вимирання з вини людей.

Втручання людини в життя Природи потрібно зупинити. Але всім нам треба прагнути до того, щоб не завдавати їй шкоди, щоб вона якомога менше страждала. А для цього треба знати й любити Природу, знати тварин, що живуть на нашій планеті поруч і одночасно з нами, їхні звички та спосіб життя. Знати, щоб зберегти й захистити.

– А зараз давайте, діти, послухаємо Звернення Землі до нас. (Звучить аудіозапис Звернення).(слайд 33)

Звернення Землі

– Важко мені жити, діти мої, кровиночки мої. Чи не я вас породила, чи не я вам сили даю. Викохую для вас кожен кущик, кожну травинку. всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших менших: пташок, жучків, хробачків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте? Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця. Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я – ваша мати.

Вчитель. – Діти, чи сподобався вам сьогоднішній урок?

  • Чим саме?
  • Що найбільше запам’яталося?

Вашим домашнім завданням буде підготувати розповідь про одну з тварин Африки (на вибір) і маналювати малюнок.(слайд 34)

Сподіваємося, любі діти, що наша передача допомогла вам пізнати й полюбити світ Природи довкола нас.

       А для вас її підготували та провели:

Наші юні кореспонденти .

Звукооператор ..

Ваша постійна ведуча .

        Дякую за увагу! (слайд 35)

 

 

docx
Додано
23 жовтня 2018
Переглядів
384
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку