Урок природознавства та образотворчого мистецтва. 4 клас
Тема.Гори України. Карпати. Рослини і тварини Карпат. Краще гір можуть бути лише гори.
Мета.
Формувати уявлення про гори України, розкривати залежність флори і фауни гір від клімату; ознайомлюючи учнів з характерними особливостями Українських Карпат; показати цінність природи Карпат з екологічного і практичного боку; продовжити формувати навички роботи з картами, схемами, зошитом, підручником; вчити планувати художні роботиза світлотоном та кольором, використовувати тіні, вчити змінювати консистенції фарби, виконувати різні за характером і напрямком мазки; розвивати пізнавальну активність,спостережливість, творчі здібності; виховувати прагнення дбайливого ставлення до природи, патріотичні та естетичні почуття.
Обладнання.
Географічні та контурні карти України, презентація з таблицями, схемами, зображенням Карпат, розташуванням гір на території України, рослин і тварин Карпатських гір, краєвидів гір, презентація з образотворчого мистецтва:фото гірський пейзажів і картини художників:М. Реріх. Гімалаї. Блакитні гори. Рожеві гори; Олександр Крутінін. Гімалаї;
Юрій Писар. Осінній настрій Карпат; Олександр Бабіч. Гори;
приладдя для малювання.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Спостереження за природою. Заповнення щоденників спостережень.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Тест.
1. Де в Україні розташувався Південнийберег Криму?
а) південніше лісостепу до Чорного та Азовських морів;
б) на півдні України між Кримськими горами і Чорним морем;
в) південніше Полісся.
2. Який клімат Південного берегу Криму?
а) помірно континентальний. Бувають суховії, пилові бурі, особливо навесні, характерні посухи.
б) помірно континентальний з тривалим посушливим, дуже спекотним літом і м'якою, малосніжною зимою з частими відлигами і дуже мінливою погодою.
в) лежить в субтропічному поясі. Літо жарке, сухе, зима волога, м'яка.
3. Які переважають ґрунти?
а) чорноземи;б) бурі, коричневі;в) болотні, дернові.
4. РослинністьПівденного берегу Криму:
а) полин, перекотиполе, ковила, тюльпан, типчак, півонія;
б) магнолія, пальма, лавр, суничне дерево, лаванда;
в) дуб, бук, клен, береза, ліщина, глід.
5. Тваринний світ типовий до Південного берегу Криму:
а) куріпка степова, ласка, тхір, полівка, ховрашок, черепаха, степовий боривітер, лисиця, вовк;
б) чайка, качка, білка, кабан дикий, синиця чорна, шишкар,кажан, лисиця;
в) лось,борсук, видра, бобер.
6. Чим займається населення південного берегу Криму?
а) розведенням свійської худоби, вирощуванняа зернових і технічнихкультур;
б) видобуванняа торфу, заготівлею лісу, деревообробкою;
в) виноградарством, садівництвом, вирощуванням ефіроолійних культур, туризмом, обслуговуванням санаторіїв, будинків відпочинку.
7. Яке море омиває Південний берег Криму?
а) Азовське море;
б) Чорне море;
в) Середземне море.
8. Впізнай природну зону. (Робота зі слайдами 1,2 презентації, учні записують назви природних зон)
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Діти читають вірш, відгадують, куди ми сьогодні помандруємо, вставляють у вірш пропущені слова, спробують визначити тему уроку.
Є … в Україні –
Мальовничий гірський край.
Там озера й швидкі річки,
Й полонини небограй.
Там вода є мінеральна
І корисна і смачна.
А стрімкі смерічки стрінуть
Всіх, хто завіта.
Тож запрошуємо в … .
Побувайте в диві цім.
Де природа наче в казці,
Буде рада вам усім!
Висновок: урок буде присвячений Карпатам.(Слайд презентації 3) Бесіда з елементами розповіді.
V. Оголошення теми і завдань уроку.
Сьогодні урок незвичайний. Ми не тільки дізнаємося багато цікавого про Карпати та їх багатства, але й спробуємо зобразити гори на папері.
VІ. Актуалізація опорних знань
— Яка форма земної поверхні називається горами? Яким кольором зображено гори на карті?
— Які частини мають гори?
— Чи всі гори однакові за висотою?
— Як фізична карта допомагає визначити висоту гір?
— Що таке гірський хребет?
— Які гори є в Україні? Покажіть їх на карті і поясніть, де вони знаходяться.
— Хто знає, яка найвища гора Українських Карпат і Карпат взагалі? (Перегляд слайду 4)
— Поміркуйте, від чого залежить, які рослини мешкають біля підніжжя і на вершинах гір?
VІІ. Робота над темою уроку.
Первинне сприйняття та усвідомлення матеріалу.
А зараз ми відправляємось у подорож в Карпати. Беремо із собою увагу, спостережливість, допитливість, пам'ять, любов до рідної землі.
Перша зупинка – ріки та озера Карпат.
Перегляд слайдів 5-6: У Карпатах близько 28 тис. річок. Бере свій початок Дністер. Омивають береги Уж, Прут, Черемош, Тиса. Озеро Синєвир – „морське око”, утворилося в результаті обвалу гірської породи на річці Теребля
Друга зупинка – корисні копалини Карпат.
Перегляд слайдів 7-9: Андезит, золотий самородок. Кварц, родоніт, самородна сірка, мармуровий онікс. Кам'яна сіль, мармур, буре вугілля, кам'яне вугілля. Білий мармур, червоний мармур, Тадж Махал (Індія),
відома світова пам'ятка, виготовлена з мармуру. Природний газ. Нафта.
Третя зупинка – ліси Карпат.
Перегляд слайдів 10: Ліси складають близько 40% території, тому Карпати називаються лісистими. Буковий ліс. Тис ягідний. Ялиця, смерека. Модрина. Ялівець. Сосна гірська.
Четверта зупинка – гірські луки – полонини.
Перегляд слайдів 11: Білотка альпійська (едельвейс). Тирлич ковткий. Аконіт Жакена.
П'ята зупинка – тваринний світ Карпат.
Перегляд слайдів 12-15. (Карпатський олень благородний. Косуля європейська. Вовки, лисиця, заєць, кабан. Тхір, єнот, білка, видра. Тетерук, рябчик, синиця, дятел. У Карпатах живуть і такі тварини, які зустрічаються лише тут. Бурий ведмідь. Білка карпатська. Рись. Кіт лісовий. Лелека чорний. Чапля руда. Орел. Беркут. Шишкар ялиновий. Дятел чорний. Змієїд. Оляпка, або водяний горобець. У Карпатах нараховується 10 видів земноводних та 6 видів плазунів. Саламандра плямиста. Тритон карпатський. Полоз лісовий-Ескулапові змія. Ящірка живородна. Жаба прудка. Квакша.
Шоста зупинка – заповідники Карпат.
Перегляд слайдів 16-17. Карпатський заповідний. Долина крокусів. Долина нарцисів. Горгани.
VІІІ. Осмислення учнями знань.
Учні поділяються на групи.
1. Робота в групах. Діти використовують підручник, матеріали презентації, карти, енциклопедії, додаткову інформацію і готують повідомлення.
І група – «Географи»
1) Знайдіть на карті України Карпатські гори,що допомогло вам це зробити швидко? Покажіть Українські Карпати на контурній карті.
2) В якій частині України вони знаходяться?
3) Назвіть найвищу вершину Українських Карпат. Як знайти її на карті?
4) Які річкиберуть початок у Карпатах і протікають уцій місцевості?
5) Пригадайте легенду проозеро, яке є у Карпатах.
6) Які ґрунти у Карпатах?
Розповідаючи, показуйте на карті України та карті Карпатські гори.
ІІ група - «Метеорологи»
Розповісти про клімат Карпат. Що залежить від кліматичних умов Карпат.
ІІІ група – «Ботаніки»
Розказати про рослинний світ Карпатських гір з наданням деяких відомостей про певні рослини.
ІV група – «Зоологи»
Розповісти про тваринний світ Карпат з наданням деяких відомостей про певні тварини. Чому він такий багатий і різноманітний?
V група - «Зелений патруль»
1.Яку роль відіграє рослинний світ в Карпатах.
2. Які заповідники та Національні парки створено в цій зоні?
3. Яких тварин і які рослини зберігаються в заповдних зонах?
4. На прикладахланцюгів живлення показати зв'язки екосистеми.
VІ група «Геологи»
Розповісти про корисні копалини Карпат. Заповнити порівняльну таблицю корисних копалин Карпат.
Корисна копалина | Колір | Стан у природі | Легша чи важча за воду. Розчинність. | Горючість | Видобу вання | Використання |
Буре вугілля | ||||||
Кам'яне вугілля | ||||||
Мармур | ||||||
Кам'яна сіль | ||||||
Природний газ | ||||||
Нафта |
2. Учні виступають з готовими повідомленнями.
ІІ етап уроку.
І. Перегляд фото гірських пейзажів. (Слайди 1-5)
ІІ. Перегляд та аналіз репродукцій картин художників. (Слайди 6-12)
М. Реріх. Гімалаї. Блакитні гори. Рожеві гори.
Олександр Крутінін. Гімалаї.
Юрій Писар. Осінній настрій Карпат.
Олександр Бабіч. Гори.
ІІІ. Робота над темою уроку.
Проблемне запитання.
Як художники вміщують в одну картину багато простору?
Повідомлення про повітряну перспективу.
Предмети, розташовані далі від нас світліші.
Характеризуємо гори за кольором, розташовані на передньому плані і далі.
ІV. Практична робота «Гірський пейзаж»
Сьогодні вам треба намалювати гірський пейзаж. Спробуйте за допомогою фарб передати глибину простору кольором і тоном.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
Виставка робіт учнів. Діти розповідають про те, що хотіли передати в своєму малюнку.
V. Підсумок уроку.
Про що ви дізналися під час уроку? Які провели спостереження?