Інтегрований урок із природознавства та української мови згідно вимогам НУШ в 2 класі.
Тема: « Де ти живеш? Моє село - моя колиска».
Урок розвитку зв̛ язного мовлення. Скла-
дання розповіді за поданим початком.
Мета : ознайомити учнів з історією рідного села та своєї вулиці ; вчити писати розповіді за поданим початком , правильно називати свою адресу; розвивати зв̛ язне мовлення школярів; виховувати любов до рідної землі, куточка, де народився і живеш.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
У кожного свій край, своя планета,
Розпочинання всіх думок і мрій
Там починає шлях твоя комета
В безмежнім морі суєти і днів.
Серед моїх країв і мого дому
І мого рідного найкращого села,
Де працювали мої предки без утоми,
Хліби росли, як навесні трава.
Село моє зоветься Городківка
Мій край, моя батьківська сторона.
В безмежнім світі – це маленькая піщинка
Ну, а для мене - на весь світ одна!
–Діти, щойно ви прослухали вірш про наше село, який написала учениця 9 класу Дрогобецька Валентина. І це недаремно, тому що тема нашого уроку звучить так «Моє село – моя колиска!»
3.Розповідь легенди про річку Шумилівку.
Норовливий характер річки
Прозора стрічка тягнеться селом, звивається поміж верболозами, розрізає здолинки, наче водяна царівна, гордо зупиняється біля сільського млина і з новою силою біжить стрімголов усе далі, залишаючи за собою Городківку. Люди лагідно величають ії Шумилівка. Кажуть, у сиву давнину ця річка була широка й повноводна. Її води з шумом перекочувалися через кам̛ яні пороги і впадали в могутній Дністер. У місячні ночі красуні – русалки бавилися у її плесах, співали пісень, вабили у свій полон козаків, що пливли чайками, чужоземних торговців, що везли надзвичайний крам до міста Шумилів. Та річка була вередлива, як дівоче серце. Могутні джерела, що били цілющими ключами з-під великої скелі, давали витік цій повноводній красуні. А вода, мов те пустотливе дитя, що відчувало свободу, з шумом та ревом виривалася у світи. За дванадцять кілометрів було чути той рев водяної стихії.
Однієї погожої днини проїжджав біля річки пан. Він любив милуватися цією красунею, її високими берегами, норовливим характером. Саме сьогодні пан уперше виїхав на прогулянку молодим жеребцем, який граціозно ніс його вздовж річки. Вони наближалися до скелі. Кінь, почувши могутній шум води, злякався, здійнявся на диби й щодуху помчав уперед. Пан не втримався в сідлі й загинув.
Пригнічена горем, розгнівана дружина наказала замулити джерело. Що тільки не робили селяни: закидали й землею, і камінням, але потік був настільки сильним, що все змітав на своєму шляху. Знайшовся один мудрець, дав цінну пораду: загатити джерело овечою шерстю. Так люди й зробили.
Вода втекла під землю, залишилися невеличкі джерельця. Обміліла річка, осиротіли береги, а про її колишній норов нагадує лише назва – Шумилівка»
4. Розповідь легенди села
Пізніше село дістало назву М̛ ясківка
М̛ ЯСКІВКА
«М̛ ясківка… Від самого слова стигне кров у жилах, холоне повітря й стає моторошно на душі. Колись давно, ось тут , де купається в зелені, буяє різнобарвним цвітом, вирує , мов у вулику, сьогоднішня Городківка, осіли київські монахи. Облюбували вони цю горбисту місцевість, де ранньою весною ластівки голублять небесну блакить, де сиві чаплі бавляться жаб̛ ячим хором, де соловейко дарує людям свій найчарівніший спів, де все довкола облагороджує, єднає людину з навколишнім світом.
Жили люди щасливо в цій гармонії душі і тіла. А землею вже котилася чорна лавина. Дністровським трактом йшло горе, біль і смерть. Нищили татари все на своєму шляху. Палахкотіло язиками полум̛ я поселення, крики, зойки, стогони виривалися у замучених, злітали жайворонням до небес і захлиналися в ріках крові й болю. Люди, передчуваючи неминуче лихо, вирішили сховатися в дерев̛ яній церкві, що височіла своїми хрестами в самісінькому центрі поселення. "Священне місце має зупинити лиходіїв»,- гадали вони. Ой, як боляче помилялися… Земля стогнала від тупоту коней, що, мов пекельна стріла, наближався до церкви. З уст злітали благальні молитви. А коні все ближче й ближче, знавісніли крики все дужче. Наче в страшному сні розчинилися двері церкви й оскаженіла татарська зграя вдерлася до храму. Змішалось усе: і люди, і коні. Шматки людського м яса вкривали долівку церкви, ікони плакали кровавими слізьми. А татари , вирізавши всіх до останнього, покотилися смерчем Днітровським ТРАКТОМ.
Наново осілі люди дали назву поселенню М̛ ясківка.
5.Асоціативний кущ «Моє село»
( дібрати слова – ознаки, яке?)
6. Декламування віршів учнями про село
- Моє село – це пагорби й долини,
Що потопають в зелені густій.
Моє село – це прибрані хатини,
Це рідний дім на цій землі святій.
В кожній цеглині
В стежці, в травиці
Чую я
Тут моя вулиця,
Тут мої рідні.
Миле село- Батьківщина моя!
Найкраща вулиця на світі
Де народився і зростав,
Де клен дощами весь умитий
До тебе гілля простягав.
Та де б не був би
В світі цім бурхливім,
Куди не занесла тебе могутня течія
Ти знай, що краща в цілім світі
Та вулиця, з якої йшов у життя.
7.Розповідь учителя.
- Наше село найбільше в районі. У ньому проживає близько 6 тисяч людей різного віку та національностей, віросповідань. Кожен має власний будинок, живе на своїй вулиці . Їх у нашому селі аж 65 та чимало провулків ( дуже маленькі вулички або куточки , що прилягають до вулиць). А зараз , діти, ви розповісте нам , на якій вулиці ви проживаєте і чому вона так називається.
ІІІ. Фізкультхвилинка
В Городківці зашумів вітер,
Почали падати перші краплі дощу,
Почалася буря ,
Пішла справжня злива.
Раптом! Що це! Град!
Буря вщухає, град стихає,
Останні краплі дощу,
Легкий шелест вітру,
Сонце!
ІY. Випереджувальне завдання
( розповіді учнів про свої вулиці)
Написав багато віршів про Україну , про природу, про важке життя простого українського народу.
Вірш « Тече вода з- під явора»
Тече вода з – під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
( не перейменовується)
( не перейменовується)
( не перейменовується)
( пропонується назвати вулицю імені Мазуркевича)
(пропонується - Козацька)
( пропонується назва імені Лесі Українки)
(пропонується назва Черешнева)
(пропонується - Дабіжанська)
( пропонується назвати Весняна)
( пропонується назвати Вербова)
(пропонується дві назви: Яворівська або Маслозаводська)
( пропонується назвати Фестивальною).
Y. Гра «Сонечко»
Прізвище, ім̛ я, по батькові
Назва вулиці, № будинку
Назва села
Ваш район
Ваша область.
YІІ. Визначні місця села очима дітей.
Презентація дитячих малюнків.
(Вставка)
(Розповідь про герб села)
YІІІ. Гра «Лото ». Робота в парах.
( скласти фотоілюстрацію і відгадати, що це за місце або будівля).
ІХ. Творча робота
(Складання розповіді про своє село за поданим зразком, вставити пропущені слова).
Моє село
Я живу в селі ----------------- по вулиці -------------- . Воно дуже ----------, ---------------, --------.
Через нього протікає річка-----------------------.
У селі є багато ----------, -----------,--------------- .
Я дуже люблю своє--------------.
Х. Підсумок уроку
1. Зачитування розповідей учнями
1. Чарівна осінь листям закружляла,
Тумани вранішні закутують село,
Бринить роса в густих пожовклих травах,
Додому кличе життєдайне джерело.
Сюди , в колиску нашого дитинства
І в юності вишневу заметіль
Через роки і відстані тернисті
До хати рідної - де батьківський поріг.
Приспів
Моє село – свята моя колиска
Прапрадідів історія жива.
О, Городківко ! – ти калинове намисто,
Безцінний скарб вкраїнського села. О, Городківко ! Городківко! Городківко!
Заквітчана волошками в житах,
У верболозах потопаєш біля річки
Й торуєш власний героїчний шлях.
2.Мине зима, весна, відквітне літо,
І знову осінь стане на поріг.
Долей людських тут море пережито
Та все ж гучніш луна дитячий сміх.
Живе село з усім його багатством,
Церковний дзвін злітає до небес.
Городківчани! В світі нас багато
І знає світ, що Городківка є.
Приспів
Місток веселка прокладе селом.
Босоніж пам̛ ять пройде по стежині,
Всміхнеться мама в хаті за столом.
Знов закурличуть журавлі у небі,
Сльоза по шибці скотиться дощем,
Нам кращої землі повік не треба -
Наказ батьків у серці бережем.
ХІ. Домашнє завдання
- Вивчити домашню адресу напам̛ ять.
П.І. учня:
2. Вулиця – моя, рідна, широка, вузенька, довга, коротка, зелена, квітуча, тіниста, сонячна, красива, заселена, , багатолюдна, рівненька, затишна, центральна, доглянута, чепурна., віддалена.
3 .Моя адреса Індекс------------------
П.І.П.
Вулиця ----------------------------------------------
Село--------------------------------------------------
Район------------------------------------------------
Область---------------------------------------------
4. Моє село
Я живу в селі ------------------ по вулиці----------------------. Воно дуже -----------, ----------,--------------- . Через нього протікає річка-----------------------------. У селі є --------------, ------------,-------------------------. Я дуже люблю свою Городківку.