Тема 86. Складання груп прикметників, які мають різне лексичне значення.
Закріплення знань і вмінь, пов'язаних зі словами, що виражають ознаки предметів. (впр. 331-334) Самостійна робота.
Мета: навчати учнів добирати слова, що відповідають реальним ознакам того чи іншого предмета; формувати вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні;розвивати зв'язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес. виховувати любов та бережне ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки із зображенням тваринок – учнів Лісової школи, сови – вчительки; картки із завданням для роботи в групах.
Хід уроку
І. Етап орієнтації. .ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Дзвенить дзвінок,
Починається урок.
Будемо старанно працювати,
Щоб мову рідну добре знати!
ІІ. Етап цілеспрямування.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 125, вправа 330)
— Чи вдалося вам допомогти іменникам «зайняти» свої місця?
— Прочитайте побудоване за схемою речення про лисицю і зайця.
Працьовитий, як риба
Мовчазний , як їжак
Колючий , як білка
Грайливий, як бджола
Хвіст трубою,
Спритні ніжки
Стриб – із гілки на сучок
Рудо хвоста ця пустунка
Несе горішки в свій сундучок. (Білка) (малюнок).
бі бі біл біл ка ка білка білочка білченя
Від іменників утворіть прикметники і взнайте дещо про нашу білочку.
Пух – пухнаста,
Хвіст – хвостата,
Ліс – лісова,
Спритність – спритна,
Гра - грайлива.
Наша білочка завітала до нас із казус Василя Шкіри « Лісовий детектив», тому в неї є ще одна характеристика, не притаманна іншим білочкам. Давайте пригадаємо, чому вона заблукала? (Бо пропускала букви у словах, допускала помилки).
Помилки хитрі будемо шукати,
рідну мову краще знати.
Горіховий пляма, слухняне доня, село Грибний, маленька звірятко.
Тепер білочка буде уважною, і знатиме, як поєднувати слова в реченні.
Міняє, навесні, білочка, шубку.
Давайте поширимо (добавимо) в речення ці 2 прикметники.
Навесні білочка міняє сіру шубку на руду.
Отже, прикметник потрібний для точнішого висловлення думки, багатства мови, мелодійного звучання.
ІІІ. Повідомлення теми уроку:
Допомагатимуть вам у цьому малюнки( на дошці).
1. Кислий, жовтий, вітамінний. (лимон).
2. Полохливий, куцохвостий, білий.(заєць).
3. Солодке, холодне,ванільне. (морозиво).
4. Вайлуватий, бурий, клишоногий.(ведмідь).
5. Запашна, колюча, рожева (троянда).
6. Хитра, руда, пишнохвоста (лисиця).
- На які 2 групи можна поділити всі слова? (Істоти, неістоти).
- Яка головна ознака в лимона?
2. Робота за варіантами.
1 варіант – запишіть головну ознаку кожного іменника – істоти.
2 варіант - запишіть головну ознаку кожного іменника – неістоти.
Фізкультхвилинка ( учениця проводить за впр. 333)
Я малюю зайчика для вас – Раз.
Це у нього , бачте голова - Два.
Це у нього вуха до гори - Три.
Це стирчить у нього хвостик сірий – Чотири.
Це очиці весело горять – П’ять.
Ротик, зубки – хай морквину їсть – Шість.
Шубка тепла, хутряна на нім – Сім.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – Вісім.
Ще навколо посаджу дерева - Дев’ять.
І хай сонце сяє з піднебесся - Десять.
IV. Робота над темою уроку
Запрошення
Чекаю на лісовій галявині. Весела весна.
Білочка замислилась. Щось тут не так. Весела дівчинка, веселий хлопчик. Чого тут не буває?
Гомінкі, веселі, кришталеві … (струмочки) - разом біля дошки.
Висока, струнка, білокора… (береза) 1 ряд
Чисте, свіже, прозоре… (повітря) 2 ряд
Теплий, легкокрилий, грайливий…(вітерець). 3 ряд
! Прикметники можуть надавати неживим предметам якості живих.
Вогники помилок: льодок, солодка, близько, солодкий.
Різнорівневі завдання.
Поширити речення прикметниками
Пливуть ……. хмари. Зацвіли …… квіти. Повернулись ……. птахи.
Слова для довідки: ранні, білі, перелітні, пожовклі, весняні, веселі.
Доберіть ознаку до іменника за кольором:
Доберіть ознаку до іменника за розміром:
Небо жовті безмежне
зорі синє дрібна
весна біла крихітні
квітка зелена довга
V. Контрольно-оцінюючий етап.
VI. Підсумок уроку.
Навчився… Цікаво… Знаю…. Прикметник потрібний для…
2. Гра-естафета «Який? Яка? Яке?»
На дошці — предметні малюнки: диня, яблуко, огірок.
Діти з кожного ряду по черзі виходять до дошки і під малюнком записують слова — назви ознаки. Виграє та команда, яка швидше впорається із завданням.
3. Д/з. Вправа 334.