Інтегрований урок з української мови та природознавства

Про матеріал
Інтегрований урок з елементами тренінгу з української мови та природознавства по темі: "Зв'язок прикметників з іменниками в реченні та птахи нашої місцевості"
Перегляд файлу

Інтегрований урок з української мови та природознавства

Тема: Зв'язок прикметників з іменниками в реченні та  птахи нашої місцевості.

Мета:

  • поглибити знання про прикметник, як частину мови, про його значення у мовленні, розвивати вміння встановлювати зв'язок прикметників з іменниками за допомогою питань; збагачувати словниковий запас;
  • розширити уявлення дітей про життя птахів, закріпити  поняття «зимуючі, перелітні, осілі» птахи;
  • розвивати критичне мислення, уважність, пам'ять, уміння аналізувати, робити висновки;

    -    виховувати любов до рідної мови, працьовитість, старанність, почуття дружби та    відповідальності; турботливе ставлення до пташок, бажання брати активну участь у їх охороні.

Обладнання:  мультимедійне забезпечення, роздатковий та демонстраційний матеріал.

Хід уроку

І. Вступна частина

1.1 Організація класу ( Слайд №1)

  Сьогодні у нас незвичайний урок,

       Сьогодні ми зробимо ще один крок.

       В країну природи, в країну погоди,

       В країну чудової української мови.

       Сьогодні урок відкритий для всіх,

        Багато гостей. Тож вітаємо їх!

(Кому дозволено сісти першим? Так, дівчаткам. Правильно, спочатку краса , а потім – сила).

1.2. Вправа « Очікування» ( Слайд № 2 )  

- Діти, урок розпочався. Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення :

- Від уроку я очікую…

- Наш урок буде…

- На уроці ми будемо…

- Отже, якщо ми будемо такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.

1.3. Психологічна настанов. Гра «Долоньки»

Мета: передати свою впевненість і готовність до уроку.

Станемо в коло і потремо свої долоньки. Що, ви відчули? Тепло. Давайте це тепло передамо один одному потиском руки.

Вчитель: І я бажаю Вам не тільки здобути нові знання, але й не втратити почуття дружби, зберегти доброзичливі почуття один до одного.

1.4. Перевірка домашнього завдання (вправа 296, с. 124)

D:\физика\296.jpg

ІІ. Визначення теми уроку

Кожну букву, кожне слово .

Я писатиму чудово.

Моя ручка чарівна,

Пише краще всіх вона.

Діти, відкрийте зошити і запишіть число, класна робота.

1.Скажіть, який розділ ми вивчаємо? /Частини мови/

2.Сьогодні ми продовжимо вивчати частину мови, яка:

1. Вправа «Добери прикметник прикметником» (усно)

Вчитель читає незакінчені речення , замість пропущених слів показує питання, учні доповнюють своїми відповідями.

  • Вчитель: Сьогодні ми продовжимо вивчати частину мови, діти допоможіть пригадати яку саме?!    

                 Сніг який? (білий, пухкий, холодний….)

                     Зима яка? (білосніжна, холодна, гарна, весела….)

                     Мороз який? ( тріскучий, холодний,…)

                     життя  яке? ( цікаве, яскраве,…..)

- Яка частина мови називається прикметником? /Правило/

- На які питання відповідають прикметники?/ Який?, яка?, які?/

- Як вважаєте, то про що говоритимемо сьогодні на уроці? / відповіді учнів/

- А урок  у нас сьогодні незвичний. Він казковий, таємничий. Ми не тільки вивчатимемо мову, а поринемо у тваринний світ, світ птахів.

 

2.1. Каліграфічна хвилинка  

Оо оз зн ок ка    ознака   (Слайд №3)

Ознака - характерна риса предмета .

2.2.Робота над словниковим словом. ( Слайд №4)

Пояснення вчителя. Ознака – риса, властивість кого або чого набудь.

2.3 Робота над правилом ( Слайд №5)

Прикметники в реченні зв'язані з іменниками, бо вказують на ознаки предметів. Питання треба ставити від іменника до прикметника.

Наприклад: сніг (який?) білий.

/ читання вчителем; самостійне читання; - хорове читання/

ІІІ. Актуалізація опорних знань

3.1. Перегляд  відеоролика казки  «Прикметник» ( Слайд 6)

- Сподіваюся ця казка навчить багатьох справжній дружбі. Надійних та вірних друзів вам!

3.2. Словниковий диктант

Прикметник підготував для вас гру «Впізнай іменник» / по одному учню з команди працює біля дошки/

Вчитель читає ряд прикметників , учні слухають і записують іменник, до якого вони відносяться .

Рідна, лагідна, найдорожча… /мама/

Пухнаста, руда, хитра…/лисиця/

Прозора, холодна, джерельна…/вода/

Яскраве,тепле, лагідне… / сонце/

  • На що вказують прикметники? (на ознаку предмета)
  • На які питання відповідає прикметник? (який?, яка?, яке?, які?)

  - До якої частини мови відносяться у нас записані слова? / іменника/

  -  Яка роль  іменника  в  нашому  мовленні?/Без іменників складно уявити наше мовлення – вони основа кожного сказаного нами речення. Тому дуже важливо вживати їх правильно/.

Взаємоперевірка : мама, лисиця, вода, сонце. ( Слайд №7)

ІV. Сприймання  й осмислення нового матеріалу

4 .1.  Робота з підручником. Виконання вправи 297 с.

D:\физика\297.jpg

1.Прочитайте текс. Змініть слова в дужках за змістом.

Робота в групах

І група : Спишіть самостійно перше речення  в зошит  . Підкресліть підмет і присудок.

Випишіть за зразком іменники з прикметниками, поставивши питання до іменника.

Дерева (які?) високі;

ІІ група: Спишіть самостійно друге  речення  в зошит  . За допомогою питань доведіть зв'язок слів у реченні.

ІІІ група: Спишіть третє речення. Зробіть звуко-буквенний розбір слова «білокорі».

ІVгрупа: Спишіть останнє речення.  Випишіть в парі іменник з прикметником за зразком.

 Сосни (які?) зелені.

 4. Самоперевірка ( Слайд № 8)­­­­­

1. Зелені сосни стояли по коліна в білому пухнастому снігу.

Сосни (які?) зелені;

Снігу (якому?) білому, пухнастому.

2. Вони наділи на себе теплі кожухи. ( Слайд № 9)­­­­­

(Хто? )вони; вони (що зробили?) наділи; наділи (що?) кожухи; кожухи (які?) теплі.

3. Білокорі берези були наче з кришталю. ( Слайд № 10)­­­­­

Білокорі / б і л о к о `р і/

                 /=о-о-о`=о/

голосні: /і о  о` і/

приголосні:/б л к р/

дзвінкі пр.:/б л р/

глухі пр.:/к/

4. Тільки червоногруді снігурі літали над сумною горобиною, збиваючи срібний пил.

Снігурі (які?) червоногруді; ( Слайд № 11)­­­­­

Горобиною (якою?) сумною;

Пил (який?) срібний.

Бесіда:

- До яких слів ми ставили питання? /до прикметників/.

- А які слова нам допомогли знайти прикметники? / іменники/.

- З якою частиною мови пов’язані прикметники в реченні? / з іменниками/.

Висновок: питання слід ставити від іменника до прикметника

 

  • А про кого йшлося в останньому реченні? /про снігура/.
  • До якого класу тварин відноситься снігур? /клас птахів/.
  • - А, що ви знаєте про цього птаха? / Відповіді дітей. Коротко по реченню/

4.3 Цікаві факти про снігура:  ( Слайд №12)

D:\физика\954feab6e7a8610a420092445c28fb93.jpg

  1. Складання запитань

Учні використовуючи правило до прикметника задають питання вчителю за картинкою.

2.Робота в парах. Усно ( Слайд №14)

Скласти деформоване речення.  Підкреслити іменники з прикметниками.

  1. імітують, звуки, різні, Птахи, чудово.
  2. в тих, де відсутні , Снігурі, регіонах, не зустрічаються, дерева.
  3. що найбільший, живе, на Філіпінах, Цікаво, вид снігурі.

Перевірка:

1 .Птахи чудово імітують різні звуки.

  1. Снігурі не зустрічаються в тих регіонах, де відсутні дерева .
  2. Цікаво, що найбільший вид снігурів  живе на Філіппінах.

 Подивіться уважно на свою інформацію, і знайдіть у ваших відповідях зв`язок прикметників з іменниками.

 Звуки ( які?) різні; дерева ( які?) відсутні; вид ( який?) найбільший.

А, як ви вже говорили, снігур не залишає своєї Батьківщини навіть у суворі зимові часи. Тому ми сьогодні ще закріпимо наші знання з теми «Зимуючих, осілих та перелітних  птахів». І поговоримо про наших менших пернатих друзів.

Ми гарно попрацювали, а тепер час і відпочити.

ПТАШИНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( ВІДЕОРОЛИК. СЛАЙД №14)

Загадки ( Слайд №15)

мила

гарна

жовтогруда

синичка

довгоногий

червонодзьобий

вірний

лелека

маленький

сіренький

жвавий

горобець

- Діти подивіться уважно, а що є відмінним в цих птахів?

- А давайте пригадаємо, які птахи є осілими, перелітними та зимуючими.

Робота в групах

І група: Поєднати назви груп птахів з поясненнями ( Слайд №16)

Осілі птахи-                            весь рік перебувають в одній і тій самій місцевості.

Перелітні птахи –                 відлітають від своїх гнізд на зимівлю і повертаються до

                                                    них на  гніздування.

Зимуючі або кочові-               птахи зі зміною сезонів починають мандрувати і

                                                     не     відлітають далеко від місць свого гніздування.

дятел, голуб, ворона, сойка, синиця шпак, ластівка, журавель, соловей дятел, сойка, сорока синиця, снігур горобець

 

ІІ група: Вибрати   назви осілих птахів; ( Слайд №17)

ІІІ група: Вибрати перелітних птахів; ( Слайд №18)

ІV група: Вибрати зимуючих птахів ( Слайд №19)

Перевірка

Осілі птахи це: дятел, голуб, ворона, сойка, синиця.

Перелітні птахи це: шпак, ластівка, журавель, соловей.

Зимуючі птахи це: дятел, сойка, сорока синиця, снігур горобець.

V. Узагальнення і систематизація знань

5.1. Додаткове завдання

Самостійна робота. Вибірковий диктант  . ( Слайд №20)

D:\физика\2.jpg

5.2. Самоперевірка ( Слайд №21)

/Зима ( яка?) чарівниця, сніжок ( який?) блискучий, шати ( які?) білі, речі та взуття

( які?) теплі, краї ( які?) теплі, птахів ( яких?) зимуючих/.

5.3. Мозковий штурм ( Слайд №22). Закріплення теоретичного матеріалу.

D:\физика\00d.jpg

5.4. Перегляд відеоролика «Птахи»( Слайд №23)

VІ. Домашнє завдання / пояснити учням /

  • кожній групі змайструвати по годівничці для перших вісників весни / на власний розсуд /;
  • вивчити правило;
  • сторінка 125, вправа 299

D:\физика\299.jpg

VІІ. Підсумок уроку

6.1. Бесіда – міркування ( Слайд № 24)

- Діти, так яку користь приносять птахи?

-А, як ви гадаєте, чому ми саме говорили з вами сьогодні про зимових птахів?

-Як потрібно допомагати птахам взимку?

- Діти, ми гарно попрацювали, отримали нові знання та емоції.

D:\физика\008.jpg

 

      6.2. Вправа «Продовж речення» ( Слайд №15).

- На уроці я зрозумів (ла) …

- Я знаю …

- Я вмію …

- На уроці я  навчився (лася)…

- Найбільше мені сподобалося …

      6.3. Оцінювання / подарувати дітям за гарну роботу на уроці паперову пташку/.

 

 

zip
Додано
17 березня 2020
Переглядів
1224
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку