Інтегрований урок з зарубіжної літератури, української мови «Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини. Способи творення прислівників» (за твором А. Азімова "Фах")

Про матеріал

Інтегрований урок зарубіжної літератури та української мови для учнів 7 класу з порушеннями слуху спрямований на осмислення проблем освіти, культури та призначення людини в сучасному світі на основі повісті Айзека Азімова «Фах» і повторення способів творення прислівників. Під час заняття учні працюють з адаптованим текстом, виконують мовні та творчі завдання з опорою на зорову наочність, слухо-зорове сприймання та інтерактивні методи. Урок сприяє розвитку мовлення, мислення, читацької активності, комунікативних умінь і формуванню свідомого ставлення до освіти та вибору майбутньої професії.

Перегляд файлу

Інтегрований урок з зарубіжної літератури та української мови в 7 класі на тему

«Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі.

Способи творення прислівників»

(за твором Айзека Азімова «Фах»)

Мета: ключові компетентності: уміння вчитися – вміння самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, формувати вміння вчитися (розмірковувати, запам'ятовувати) та відтворювати вивчений матеріал; інформаційно-комунікаційну – формувати бажання й уміння орієнтуватися в інформаційному просторі;загальнокультурну – розширювати ерудицію учнів; розвивати творчу уяву та читацьку активність учнів; соціальну – розвивати вміння працювати в колективі, з повагою ставитися до вчителя, однокласників; здоров`язбережувальну: пропагувати рухливий спосіб життя шляхом виконання фізкультхвилинки; соціальну: вдосконалювати техніку зчитування з губ; збагачувати словник; коригувати мовлення учнів.

-                 формувати предметні компетентності:

-                 формувати знання учнів про способи творення прислівників; розвивати творчі вміння використовувати прислівники під час власних висловлювань; удосконалювати орфоепічні й орфографічні навички;

-                 проводити аналітичні дослідження науково-фантастичної повісті Айзека Азімова «Фах», приділивши головну увагу характеристиці системи освіти, представленої у творі; сприяти формуванню в учнів розуміння сутності культури та освіти, призначення людини в сучасному світі; розкривати проблеми самостійного інтелектуального пошуку, здобуття знань; виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, бажання здобувати нові знання.

Обладнання: таблички для глобального зчитування мовних одиниць, хмаринка слів, картки із запитаннями, мультимедійна презентація, відео, дидактичні завдання.

Перебіг уроку: І. Організаційний момент. - Добрий день!

-                 Готові працювати?

-                 У всіх є апарати?

Психологічне налаштування учнів. Вправи на гармонізацію півкуль. Завдання: Потрібно назвати кольори, а не те, що написано. Давайте зараз допоможемо мозку працювати.

-                 Як ви себе почуваєте?

-                 Як настрій?

Отже, розпочинаємо.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Перегляд відео про наукові досягнення, з паралельним текстом.

Сьогодні, куди б ми не подивились, ми обов’язково побачимо якусь техніку. Навіть пристрій, з якого ви дивитесь це відео, є великим досягненням усього людства. Все це здається нам нормальним. Ми перестали дивуватися щоденним чудесам. Але подумайте, які можливості є у людей зараз. Майбутнє вже настало. Воно відбувається прямо зараз.

Усю техніку, усі щоденні чудеса створюють люди. Такі як ми з вами. Люди, які уміють творчо мислити, наполегливо працювати, досягати своєї мети. І сьогодні ми теж намагатимемося бути такими ж людьми.

І зараз у нас не простий урок, а День Освіти, день закріплення знань. Протягом сьогоднішнього уроку ми повторюватимемо знання з української мови та зарубіжної літератури, які будуть потрібні для вашого майбутнього.

Але спочатку ви дізнаєтеся, з якої теми ми будемо закріплювати знання.

Гра «Розсипане слово». Завдання: Зараз ми з вами пограємось у гру «Розсипане слово». Вам потрібно з окремих букв скласти на синіх партах 2 слова.

Які слова утворились? Прислівник, Фах.

Отже, сьогодні ми будемо пригадувати таку частину мови, як прислівник. Ми повторимо способи творення прислівників та поговоримо про систему освіти майбутнього за повістю Айзека Азімова «Фах».

І темою уроку буде «День Освіти. Способи творення прислівників» (за твором А. Азімова «Фах»). Записуйте у зошити.

ІІІ. Розмовна хвилинка.

Увага, зараз буде розмовна хвилинка на тему «Прислівник» Розмовна хвилинка на тему: «Прислівник»

1. Яка частина мови називається прислівником?

Прислівник – це незмінна самостійна частина мови, що виражає ознаку дії, стан предмета або ознаку якості і відповідає на питання як? де? коли? куди? чому? 2. Яким членом речення виступає прислівник?

Найчастіше прислівник у реченні виконує роль обставини, рідше означення.

3.   Назвіть розряди прислівника за значенням.

Прислівники способу дії, міри і ступеня дії, часу, місця, причини, мети.

4.   Які є способи творення прислівників?

Способи творення прислівників: префіксальний, суфіксальний, префіксальносуфіксальний, перехід з інших частин мови, злиття основ слів.

IV. Перевірка домашнього завдання.

У світі є дуже багато різних професій. Нам не вистачить уроку, щоб усіх їх перерахувати. Є досить багато професій, які зникли або майже зникли сьогодні і є багато тих, які з’явилися порівняно недавно. Користь приносить кожна з них. Ви теж думаєте ким би хотіли стати, щоб бути успішними, потрібними суспільству, щоб отримувати задоволення від своєї роботи. Для того, щоб здобути обраний фах, потрібно багато вчитися. А що взагалі означає слово «фах»? І який жанр твору Айзека Азімова, що ми вивчаємо? Ми зараз з вами пригадаємо.

Прийом «Смужки». Завдання. Спочатку розділимось на 2 групи. 1-ша група: поєднайте правильно смужки з термінами і визначеннями. А 2-га група – складіть слово за зразком.

1   група.

Фах – це професія.

Фантастика – це жанр художньої літератури, розповідь про вигаданий світ.

Наукова фантастика – вид фантастичної літератури, розповідь про науку майбутнього.

2   група.

Фантастика, Галактика, освіта. Запитати у другої групи, що означають ці слова.

-         То що таке фах?

-         Що таке фантастика?

-         Що таке наукова фантастика?

-         Який жанр твору Айзека Азімова «Фах»? Науково-фантастична повість.

Завдання з української мови.

Завдання. А зараз попрацюємо зі словами, які складала 2 група. Прочитайте слова, визначте частини мови, у кожному рядку підкресліть прислівник.

1)    Фах, фахово, фаховий.

2)    Фантастично, фантастичний, фантастика.

3)    Науковий, наука, науково.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

V. Робота над темою уроку.

-         Як зараз отримують освіту?

Садок – школа – технікум (університет, інститут, училище) – робота.

image

-         А про яку систему освіти майбутнього розповів у своєму творі Айзек Азімов? Система освіти майбутнього за повістю Айзека Азімова «Фах»

imageДень Читання – День Освіти – День

Олімпіади

-         Який ще освітній заклад описав

Азімов?

«Інтернат        для    недоумків» (Інститут вищої освіти)

Завдання: Поки 1-ша група згадує, що означають ці Дні та Інтернат, завдання для 2-ої групи. Потрібно підставити під назву кожної з частини системи освіти майбутнього ілюстрацію.

-         Що собою являє День Читання?

-         Що являє собою День Освіти?

-         Як проходить День Олімпіади і навіщо його проводили?

-         Як ви зрозуміли що таке Інтернат для недоумків і чому туди потрапив головний герой Джордж Плейтен?

Перевірити, як підклали малюнки.

Завдання з української мови. Давайте ще раз пригадаємо, які є способи творення прислівників.

Діти називають, вчитель кріпить глобальні таблички на дошку, учні записують у зошит слова.

Завдання. У вас є адаптовані тексти твору. Знайдіть у тексті повісті прислівники, розподіліть у стовпчики за способами творення. (Учні знаходять 4-5 прислівники, а інші на домашнє завдання)

Слова: миттєво, зовсім, без винятку, щороку, за допомогою, далеко-далеко, щорічно, незмінно, силоміць, самостійно.

«Фах» – одне з найкращих творів Азімова. Письменник порушив у творі важливі проблеми пошуку та здобуття знань, протистояння систем освіти теперішнього й майбутнього. А ми пам’ятаємо, що вже знаходимось у майбутньому, продовжуємо працювати. У нас продовжується фантастика та магія.

Зараз ми перевіримо, чи пам’ятаєте ви слова зі словника і що вони означають.

«Магічний квадрат». Завдання: У вас на столі та на екрані є «Магічний квадрат». Знайдіть там слова зі словника, обведіть їх та поясніть значення. Є допомога, слова написані під квадратом. Даю ще 1 підказку для усіх: там 7 слів.

imageСлова:  Галактика, Земля,         фах,  олімпіада, освіта, суспільство, особистість.

Зараз перевіримо, чи пам’ятаєте, що означають ці слова.

Завдання з  української мови.        Утворіть прислівники   від     слів   зі       словника,    визначте спосіб    творення.   Придумайте         речення      зі словами   фах,   освіта    (1-ша група).        Поєднати пари     слів   (2-га  група).        1-ша  група перевіряє правильність поєднання пар слів.

VІ. Закріплення знань.

Розум, як і м'язи, потрібно тренувати, щоб він розвивався. Саме для цього вчаться. Азімов описав ситуацію, коли начебто взагалі не потрібно нічого робити, вчити багато уроків, які, можливо, потім у житті не знадобляться. Все дитинство можна гратися, а потім раз – комп’ютер швидко записав у голові усі потрібні знання. Але ж при такій освіті людина не розвивається, вона не може творчо мислити. Вам подобаються такі умови навчання? Головний герой твору Джордж Плейтен не погодився на таку миттєву освіту. Якби у вас був вибір, ви б погодилися на такий спосіб освіти? Чому?

Щоб створювати щось нове, людина має самостійно здобувати знання.

imageХмаринка слів. Гра «Упіймай прислівник».

Завдання:       1        група:         знайдіть    та     випишіть прислівники, визначте спосіб творення;

2 група: знайдіть та обведіть прислівники.

Слова:   вдало,         дуже, цікаво,        професійно, талановито, щодня, анітрохи, успішно.

VІІ. Підсумок уроку.

Повість Айзека Азімова «Фах» присвячена силі людського розуму, реалізації професійних бажань кожної особистості.

          І    ми    упевнені,    що    ви    усі    зможете    в

майбутньому отримати професію, яка вам подобається і відповідає вашим можливостям, та бути успішними людьми.

-         Чи всі змогли висловити свою думку на уроці?

-         Ще хтось щось хотів би додати?

VІІІ. Рефлексія.

Скажіть своє враження від уроку, вставивши в речення прислівники.

imageМені сьогодні на уроці було… (сумно, весело, цікаво, не цікаво, зрозуміло, незрозуміло) ІХ. Оцінювання.

Ви         усі     молодці!     Сьогодні     на      уроці ви      старанно працювали. Я перевірю зошити і виставлю оцінки. Х. Домашнє завдання.

1)    Виписати прислівники з адаптованого тексту та з хмаринки слів, розподілити за способами творення.

2)    Намалювати ілюстрацію до тексту, виконати тест, вставити букви у слова.

pdf
Додано
5 лютого
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку