Інтегрований урок "ЗВИЧАЙНІ ДРОБИ"

Про матеріал

Поширила уявлення учнів про значення математики в житті людини, вдосконалювала вміння й навички учнів у розв'язуванні вправ і задач; розвивала увагу, пам'ять, підтримувала інтерес до вивчення математики;: виховувала спостережливість, працьовитість, любов до рідного краю.

Перегляд файлу

Комунальний заклад «Куп’янський спеціальний навчально-виховний комплекс» Харківської обласної ради

 

 

 

       

 

 

План-конспект інтегрованого уроку

з математики у 8-му класі на тему: «Звичайні дроби»

 

 

 

                                                                                      

 

 

 

                                                                                      Вчитель математики

                                                                                      «спеціаліст вищої  категорії                  

                                                                                       Жигайлова Г.І.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017

 

 

Тема. ЗВИЧАЙНІ  ДРОБИ

Мета:

навчальна: розширити уявлення учнів про значення математики в житті людини, вдосконалювати вміння й навички учнів у розв'язуванні вправ і задач;

розвиваюча: розвивати  увагу, пам'ять, вміння працювати в групах та парах, підтримувати інтерес до вивчення математики;

виховна: виховувати спостережливість, працьовитість, любов до рідного краю.

Тип уроку: урок закріплення і застосування знань, умінь і навичок.

Вид уроку: інтегрований урок.

Словникова робота: дроби, чисельник, знаменник.

Обладнання: мультимедійний проектор, магнітна дошка, геометричні фігури, малюнки, кольоровий папір.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

 Добрий день шановні учні, дорогі гості!

Всі сідайте тихо, діти!
      Домовляймось – не шуміти,
Працювати час настав. 
Тож і ми часу не гаємо, 
  Наш урок розпочинаємо!  

  - Послухаємо звіт чергового по класу.(Сьогодні 23 лютого 2017 рік,

четвер, в класі присутні всі. Черговий по класу Медяник Артем)

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

 

- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота, тема нашого уроку: «Звичайні дроби».  Слайд 1,2

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Так як це ваш перший  відкритий урок у цьому році, то щоб вас трішки заспокоїти і підняти вам настрій, я підготувала для вас невеличкий подарунок – мішечок з цукерками і хочу вас пригостити. Ой, але нас  11, а цукерок у мене всього 6, що ж робити? Як же поділити ці цукерки так, щоб ніхто з вас не образився? Так, правильно! Потрібно поділити кожну із цукерок на дві рівні частини. І по скільки ж дістанеться кожному з вас? Так по ½ цукерки (пів цукерки). При поділі цукерок ми застосували з вами знання про звичайні дроби. Такий двоповерховий запис використовують для позначення дробових чисел. Знати про звичайні дроби корисно, а іноді, ще й смачно. Великий мислитель Цицерон сказав «Без знання дробів ніхто не може визнавати, що знає математику».Саме цей вислів великого мислителя стане епіграфом до нашого уроку. Слайд 3

ІІІ. Повторення матеріалу про звичайні дроби.

Розглянемо таку проблему:

  • Святковий пиріг розрізали на 10 рівних частин..
  • Яку частину цілого пирога становить 1 отримана частина?

-    А  як одну цілу пирога можна записати за допомогою цих десятих?

  • Частину пирога взяли. Яка частина пирога залишилась?
  • А яку частину становить решта?
  • На що вказує знаменник дробу?

…чисельник? Слайд 4

Вчитель повторює ще раз:

  • Числа і є дробовими, які записані за допомогою натуральних чисел і дробової риски.

Знаменник дробу показує на скільки рівних частин поділили щось ціле, а чисельник – скільки таких частин взяли. Слайд 5

Вчитель:

 Натуральні числа — це числа, які використовують для лічби предметів. Але людині доводиться не тільки рахувати предмети, але й вимірювати величини. З розвитком сільськогосподарської діяльності в прадавніх людей виникла потреба вимірювати довжини, площі земельних ділянок, об'єми і маси тіл тощо. При цьому траплялося, що одиниця вимірювання не укладалася ціле число разів у величину, що вимірюють. Наприклад, вимірюючи довжину ділянки кроками, людина стикалася з таким явищем: у довжині вкладалося десять кроків і залишок становив менше ніж один крок. Або під час ділення здобичі на полюванні виявлялося, що здобич не ділиться націло на кількість мисливців.

У зв'язку з такою повсякденною діяльністю люди почали вживати вирази: половина, третина, чверть тощо. Отже, дробові числа виникли як результат практичної діяльності людей з вимірювання величин.

У середні віки вміння легко оперувати дробами було ознакою високої математичної майстерності.

Перші дроби, з якими нас знайомить історія, - це дроби виду , , , … Наприклад, стародавні єгиптяни для запису дробів придумали спеціальні знаки. Вони використовували дроби лише з чисельником 1.

 

Слово «дріб» походить від дієслова «дробити», що означає розбивати на частини, ламати. Мабуть, тому в старих підручниках з математики дроби називали «ламаними числами». Деякі дроби, що часто зустрічалися, мали спеціальні назви: – половина, – четь, – півчеть, – півпівчеть, – треть, – півтреть, – півпівтреть. Слайд 6

 

 

Група учнів повинна була дізнатися  про історію виникнення дробів. Тому вони вирушили в бібліотеку і дізналися про таке.

 

      1. 3 виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про частини одиниці. Першим дробом, з яким ознайомилося людство, було позначення половини якого-небудь реального предмета  - 1/2.Є всі підстави припускати, що спочатку існували тільки дроби із числом 2 у знаменнику. Пізніше до них було приєднано дріб -1/3. Слайд 7

2. У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не

було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16 столітті. Слайд 8

3. Римляни користувалися конкретними дробами. Вони зосередили свою увагу на аптекарський фунт. Аптекарський фунт ділився на 12 частин —унцій. З них складали всі дроби із знаменником 12 Слайд 9

4. Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60, які називали шістдесятковими дробами. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).

5. Сучасне позначення дробів бере початок у стародавній Індії. Його використову­вали араби, а потім у XIIXIV ст. запозичили європейці. Спочатку дроби записували без дробової риски; пізніше дробову частину стали писати чорним чорнилом або відділяти вертикальною рискою. Риску дробу почали застосовувати близько 300 років тому. Слайд 10

6. У Європі сучасний запис дробів у 1200 році ввів італієць Фібоначчі. Він першим ужив термін «дріб». Назви «чисельник» і «знаменник» у XIII ст. зустрічаються у грецького математика Максима Плануда. Слайд 11

Вчитель:

Ну добре, ми сьогодні почули про Єгипет, Вавілон, а що говорили про звичайні дроби наші предки? Слайд 12

У Київській Русі дроби називали частинами. Найпоширенішими з них були:

- полтинник, - четь, - півчеть, - треть, - півтреть, - півпівтреть. Слайд 4

         Звичайні дроби – це дуже дивні чоловічки двох видів: в одніх голова більша за тулуб, в інших навпаки. Це правильні і неправильні дроби. Який дріб називають

правильним (неправильним)? Яке число називають мішаним? Слайд 13-15

 

ІV. Закріплення поняття дробу.

  • Прочитати дроби, назвати чисельник і знаменник кожного дробу.

Після того як дроби прочитали, вчитель на вибір показує дріб і пропонує назвати чисельник або знаменник дробу.

Розв’язання наступних завдань записують в зошит.

Завдання № 1 Слайд 16

Запишіть у вигляді дробу число:

1) дві п’ятих;

2) сім тринадцятих;

3) двадцять дві шістдесятих;

4) тридцять чотири сорок третіх;

5) тридцять дев’ять сотих;

6) сто двадцять сім тисячних.

Перевір!

Завдання № 2 Слайд 17

  Запишіть дробом, яка частина кожної із зображених на рисун­ках фігур заштрихована.

Перевір!

На тому тижні у нашому класі були збори на яких вчителі та вихователі хлопцям радили … . А що радили, ми дізнаємося виконав завдання № 3.Виконав завдання № 3 прочитаємо вислів.

Завдання № 3.

1) Виписати неправильні дроби та їх відповідні літери Слайд 18

2)Виписати правильні дроби та їх відповідні літери Слайд 19

3)Виписати мішані числа та їх відповідні літери Слайд 20

Вислів «Свій розум май». Подумай, що означають ці слова?

В житті ви часто чуєте «півхліба», «чверть години», «третина доби». Це є приклади дробових чисел. Слайд 21

Самостійна робота. Слайд 22,23

Фізкультхвилинка. Слайд 24

Звичайні дроби зіграли визначну роль в музиці. Так, ритмічний рисунок будь-якого музичного твору записується двійковими дробами. Музика немислима без нот, кожна з яких має свою тривалість. Рахуючи тривалість нот « раз -  і  - два – і – три  - і - …»,  називаємо початок натурального ряду чисел. А такі назви тривалості нот, як «половина, четвертина, восьма, шістнадцята і т.д.» зображаються  дробами. Слайд 25

Лунає тиха музика. Гра на увагу «Роби так як я» (орігамі «Тюльпан») Слайд 26

Велике значення мають дроби в житті людини:

    1)  дроби в нашому житті ; Слайд 27

    2)  лікарі рекомендують. Слайд 28

Хвилинка веселинка Слайд 29

Задача. Вінні-Пух та яблука. Слайд 30

ПІДСУМОК УРОКУ Слайд 31

Асоціативний кущ. Слайд 32

  • Яке число я записала?
  • Як дістати дріб?
  • Що отримуємо при діленні?
  • З чого складається дріб?
  • Що означає риска дробу?
  • Знайдіть частку чисел 24 і 2.

Закінчемо речення. Слайд 33

Сьогодні на уроці – я повторив …

  • я дізналася …
  • я закріпив …

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ Слайд 34

Написати твір «День без дробів».

ЦІКАВА ХВИЛИНКА

Послухаємо вірш про дріб. Слайд 35,36

      Один з відомих письменників сказав, що людину можна оцінювати дробом, чисельник якого становить те хороше, що вона думає про себе сама, а знаменник -  те хороше, що про цю людину думають інші. То ж бажаю вам, щоб дріб у кожного з вас був завжди правильним.

Дякую за урок. Молодці! Слайд 37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                         Додаток 1

 

 

Самостійна робота

Прізвище______________ Ім'я__________Клас   _____

1.   Запишіть у вигляді дробу:

а) дві п'ятих: _________ ',           в) сім одинадцятих:______;

б) три сорокових: _____ ;           г) дванадцять сотих: _____ .

2.   Запишіть дробом, яка частина кожної із зображених на рисун­ках фігур заштрихована.

 

 

 

 

 

 

3.   Замалюйте відповідну частину кожної з фігур на рисунках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                 Додаток 2

 

Схема виготовлення квітки тюльпан.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 6 клас, Інтегровані уроки
Інкл
Додано
4 листопада 2018
Переглядів
1631
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку