Інтелектуальна гра для старшокласників «Що? Де? Коли?»
До Міжнародного дня ПРАВ ЛЮДИНИ
1. На початку ХІХ ст. в Росії цього не було лише в Царськосільському Ліцеї. У спартанців це було майже спортом, а у нас формально заборонено. Що це?
Відповідь: Тілесні покарання.
Інтелектуальна гра для старшокласників «Що? Де? Коли?»
До Міжнародного дня ПРАВ ЛЮДИНИ
1. На початку ХІХ ст. в Росії цього не було лише в Царськосільському Ліцеї. У спартанців це було майже спортом, а у нас формально заборонено. Що це?
Відповідь: Тілесні покарання.
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 7, 67.
2. Що прусський військовий теоретик Карл фон Клаузевіц (1780-1831) називав продовженням політики іншими засобами?
Відповідь: Війну.
Джерело:
- Соколов Я.В., Драхлер А.Б. Граждановедение. 5-9 классы: Дидактические материалы. – М.: Дрофа, 2001. – С. 154.
3. Михайло Булгаков та книга «Як не стати жертвою злочину» рекомендують одне й теж. Що саме?
Відповідь: Не розмовляти з незнайомими людьми.
Джерело:
- Соколов Я.В., Драхлер А.Б. Граждановедение. 5-9 классы: Дидактические материалы. – М.: Дрофа, 2001. – С. 166.
4. Цей документ було прийнято в Англії у 1698 році. Рівно через 100 років документ із такою ж назвою було прийнято й у США. Назвіть його.
Відповідь: Білль про права.
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 45, 81.
5. У якому випадку громадянин України позбавляється громадянства?
Відповідь: Таких випадків немає (відповідно до статті 25 Конституції України).
Джерело:
- Конституція України.
6. Яким словом у деяких країнах називають колегію присяжних, що вирішує питання щодо притягнення обвинуваченого до суду чи винесення судового вердикту?
Відповідь: Журі.
Джерело:
- Ратушняк С.П. Правознавство: словник-довідник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005. – С. 44.
7. Для боротьби з цим існує багато міжнародних організацій, до яких входять і лікарі. Знаменитий лікар Пирогов називав це травматичною епідемією. Що він так називав?
Відповідь: Війну.
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 15, 69.
8. Що Зиґмунд Фрейд називав «загальнолюдським нав’язливим неврозом»?
Відповідь: Релігію.
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 19, 71.
9. Перекладіть на африкаанс словосполучення «роздільне проживання».
Відповідь: «Апартеїд».
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 26, 73.
10. Існує величезна кількість його різновидів: грецький, латинський, бургундський, єрусалимський, мальтійський, австрійський, кельтський, нордичний тощо. А так званий гельветичний став центральним елементом емблеми широко відомої міжнародної організації. Якої?
Відповідь: Міжнародної організації Червоного Хреста.
Джерело:
- Глушко Є., Циліцький В., Беднарчук С., Якимчук В. Інтелектуальна мішень. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – С. 27, 73.
11. Розділ ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» містить 48 статей, з яких третина (16 статей) починаються з одного й того ж слова. Якого?
Відповідь: «Кожен».
Джерело:
- Конституція України (станом на 2013 рік).
12. У своїй лекції «Влада і одиниця» відомий польський правозахисник Марек Новіцький назвав тільки чотири громадянські обов’язки. А який обов’язок він вважав першим?
Відповідь: Сплачувати податки.
Джерело:
- Новицкий Марек. Власть и единица (лекция).
13. Козацькими старшинами ставали найзаслуженіші, найгідніші козаки, які показали себе в битвах та походах. Обрані на посаду, вони отримували відзнаки, що символізували їхню владу. Такі символи-відзнаки козацької влади називали клейнодами. Булава була символом гетьманської влади. А що було символом влади судді?
Відповідь: Військова печатка.