Мета : узагальнення знань учнів з алгебри за курс 8 класу; розвивати математичне й логічне мислення, кмітливість та індивідуальні здібності учнів виховання в учнів інтересу до математики, поглиблювати знання учнів з математики; закріпити знання про відомих вчених.
Обладнання: портрети математиків, вислови : «Математика – справа аж ніяк не тільки розуму, але також і фантазії...» ( Ф. Клейн); «Через рівняння, теореми
я всякі вирішував проблеми»( Джеффі Чосер); «Найдосконаліший мозок іржавіє без дії»( Шерлок Холмс), картки з завданнями.
Інтелектуальна гра «Найрозумніший»
Мета : узагальнення знань учнів з алгебри за курс 8 класу; розвивати математичне й логічне мислення, кмітливість та індивідуальні здібності учнів виховання в учнів інтересу до математики, поглиблювати знання учнів з математики; закріпити знання про відомих вчених.
Обладнання: портрети математиків, вислови : «Математика – справа аж ніяк не тільки розуму, але також і фантазії...»( Ф. Клейн); «Через рівняння, теореми
я всякі вирішував проблеми»( Джеффі Чосер); «Найдосконаліший
мозок іржавіє без дії»( Шерлок Холмс), картки з завданнями.
Хід заняття.
Вчитель: От і підійшли ми до завершення вивчення алгебри в 8 класі. І щоб зробити певні висновки про те, що ми знаємо, що ми вміємо, сьогодні ми проведемо урок у формі інтелектуальної гри «Найрозумніший».
Гра проходитиме в три тури:
Чи знаєш ти математиків
Моя улюблена категорія
А чи дружиш ти з задачами
І тур. А зараз приступаємо ми до першого туру «Чи знаєш ти математиків».
Вам було домашнє завдання повторити історичні довідки про математиків, які є у вашому підручнику.
Перед вами є прізвища 11 вчених: Платон, Пойа, Вієт , Гарріот, Діріхле ,Ролль, Діафант, Декарт, Ньютон, Лейбніц, Александрійський.
Вам буде подаватися якийсь факт з життя одного із них, вам треба відповісти - про кого, піднявши позначку з номером, що вказує на відповідного вченого, (перед учнями ставляться зображення цих вчених)
( Франсуа Вієт)
Додаткові запитання для визначення 5 переможців.
Вибрати правильну відповідь на запитання
А) віднімаються;
Б) перемножуються;
В) додаються;
Г) діляться.
2. Графіком оберненої пропорційності є:
А) пряма;
Б) гіпербола;
В) парабола;
Г) вітка параболи.
3. Яка множина уміщає в себе множину раціональних чисел ?
А) множина натуральних чисел;
Б) множина дійсних чисел;
В) множина цілих чисел;
Г) множина раціональних чисел.
4. Чому дорівнює ?
А) x3 ;
Б)- x3 ;
В) І x3І;
Г) x2 ;
5.Знайдіть середнє арифметичне коренів квадратного рівняння :
2-3 +1=0.
А) ;
Б) ;
В) ;
Г) 3.
Відбір до ІІ туру.
Визначаємо в якому порядку будуть відповідати учасники гри. Для цього потрібно вибрати відповідні букви, щоб одержати слово.
(Асимптота, 725863537)
ІІ Тур. А зараз ми переходимо до другого туру, який має назву «Моя улюблена категорія». Перед вами є 5 категорій знань з алгебри: Раціональні вирази, Квадратні корені, Квадратні рівняння, Функції, і категорія Сюрприз.
Дати якомога більше правильних відповідей за 1 хвилину.
Запитання до теми « Раціональні вирази».
1.Раціональні вирази поділяються на цілі і …(дробові)
2.Щоб поділити дріб на дріб …(перший помножити на дріб, обернений до другого).
3. При діленні степенів з однаковими основами показники…(Віднімають)
4. При піднесенні степеня показники …(Перемножують)
5.Основна властивість дробу…(Помножити чисельник і знаменник дробу на одне й те число)
6.Щоб піднести дріб до степеня,…(Піднести чисельник і знаменник)
7.А) х6∙х3∙х=…(х10);
Б)(х4)3=…(х12);
В)х8:х2=…(х6);
Г)х5∙х-2=…(х3);
8. А))0=…(1);
Б))0=…(1) ;
В4=…();
9.=…(27);
10. 2-3= );
11. 5-2=…);
12.(-1)-259=… (-1)
13.-2=…(4)
14. Чи записано число у стандартному вигляді?
А) 6,7∙10-4 (Так);
Б) 12,6∙104 (Ні ).
15. Знайти корені рівняння:
А) = 0 . (х=3);
Б) =0 . (x=-3);
В)=0 . (x=5).
Запитання до теми «Квадратні корені».
1.Чи існує знак «квадратні корені»? (Ні)
2. Корінь з добутку дорівнює …(Добутку коренів)
3. Корінь з частки дорівнює…( Корінь з чисельника і знаменника)
4.Знайти квадратні корені з чисел: 100, 121, 0, 25, 81, 49.
5.Чи правильна рівність ?
А) =25. (Так)
Б) =-6. (Ні)
В) =0,2.(Ні)
Г) =40.(Так)
6.Чи має зміст вираз?
А) . (Так)
Б) .(Ні)
В) . (Так)
Г) . (Так)
Д)2. (Ні)
7. Що більше чи 3,1.
8.Обчислити:
А) =…(3∙5=15)
Б)=…(10∙4∙7=280)
В)=…(=2,5)
9.Звільнитися від ірраціональності в знаменнику:
А) ==;
Б)== );
10. Обчислити:
А) (3- )( 3+)=… (7) ;
Б) (5- )( 5+)=… (18).
11. Скоротіть дріб :
А)=…(x+);
Б)=…(x+);
12.Обчислити:
А)7+4 - 5=…(6 );
Б) - 2+3 =…(2 );
В) - 2=…(3 ).
Запитання до теми « Квадратні рівняння»
1.Квадратним рівнянням називають рівняння виду…(ax2+bx+c=0)
2.Рівняння, в якого b=0, називається…(Неповним квадратним)
3.Рівняння, в якого a=0 квадратним … (Не буде)
4.Якщо D=0, то рівняння має…(Два рівних корені,х=)
5. Якщо D0, то рівняння має…(Два корені)
6.D=…(b2-4ac).
7. D0…(Дійсних коренів немає)
8.Яке з даних рівнянь квадратне?
А)х2=+3.(Так)
Б)-х2+4х=0.(Так)
В)х2+6=0.(Так)
Г) 3х2+х3-5=0.(Ні)
9. Яке з даних рівнянь є неповним квадратним?
А)х2+5х=0.(Так)
Б)х2+7=0.(Так)
В)3х2+ =0. (Ні)
Г) х2+ =0.(Ні)
Д) х2+=0.(Так)
Ж)3х2 + =0.(Так)
10. Розв’яжіть рівняння:
А) х2 – 25=0.(5)
Б) х2+4х=0.(0;-4)
В) х2=.()
Г) х2+9=0.
Д) х2=0.(х=0)
11.Знайти D:
А)х2-2х+1=0.( D=4 - 4=0)
Б)2х2 – х +5=0.( D=1 - 4∙2∙5= - 39)
В) х2 +4х +4=0.( D=16 - 4∙4= 0)
Запитання до теми « Функції»
1.Множина всіх значень, які може набувати функція називається ... (область значень)
2. Множина значень, які може набувати незалежна змінна називається ... (область визначення)
3. Графіком прямої пропорційності є ... (пряма)
4.Графіком квадратичної функції є ... (парабола)
5. Графіком оберненої пропорційності є (гіпербола)
6.Чи перетинає графік y= вісь ОY?(Ні)
7.В яких чвертях розміщені вітки гіперболи, якщо k (ІІ, ІV чверті)
8.Чи проходить графік y= через точку
А) А (-1;-2) (Так);
Б) В (-2;1) (Ні).
9. Чи проходить графік функції y=x2 через початок координат? (Так)
10.Область визначення функції y= є…(множина невід’ємних чисел)
11.Що більше чи ? ( )
12. Область значення функції y= є…(множина невід’ємних чисел)
13.Чи належить графіку y=x2 точка
А) А (; ) (Ні);
Б) В (; 2) (Так).
14.Чи належить графіку функції y= точка А(-3,9)? (Ні)
15.Скільки має розв’язків рівняння :
А) x2= (1);
Б) x2= . (1);
В) = . (Жодної)
16.Графіком функції у= є…(ліва вітка параболи y=x2 з початком у точці О(0;0) і повернута на 90 вправо)
Запитання до теми « Сюрприз» ( а в цю категорію завітали множини чисел)
А)7,5 N .(Ні) ;
Б) -12 Z . (Так) ;
В) -2,7 Q .(Так);
Г) 7,5 R.(Так);
Д)
Е) 5 ;
Ж) 0 .(Ні) ;
З) 45 (Так);
І) 0 ϵ Z. (Так).
3. Яка назва множин походить від слова природа?(Натуральні числа)
4. Назвіть найбільше натуральне число .( Не існує)
5. Яка назва множин походить від латинського слова, що в перекладі – відношення, частка)? (Раціональні числа)
6. Числа - ,, , – це…(Ірраціональні числа)
7. Знайди два послідовні числа, між якими міститься число:
А). (4; 5)
Б) . (11; 12)
В)-. (-6; -7)
8.У записі: 0,(31) – у дужках записується…(Період дробу)
9.Нескінченні десяткові дроби можуть бути … (Періодичними і неперіодичними)
10. Знайдіть довжину кола радіус якого 1 см? (2 см)
11. Як записується дріб у вигляді десяткового дробу? (0,(3))
12. Що більше ?
А) 4 чи . (4)
Б) 3 чи .( 3 )
В) чи . ( )
ІІІ Тур. Вчитель :А ось і підійшли ми до останнього туру, який називається «А чи дружиш ти з задачами». Справжнє знання математики неможливе без вміння розв'язувати задачі. Зараз ми з вами побачимо, як наші учасники вміють розв'язувати задачі.
Задачі.
1. Яке ціле число ділиться на всі цілі числа без остачі?
2. За допомогою чотирьох п'ятірок і знаків дій та дужок запишіть число 100.
3.Задача Л.Магніцького. Знайдіть число, знаючи, що, додавши до його квадрата 108, дістанемо число в 24 рази більше від шуканого.
Підбиття підсумків.
Підбиваються підсумки змагання.
Нагороди переможців:
Вчитель: Вітаємо нашого переможця, але бажаємо йому на цьому не зупинятися, а продовжувати працювати над собою і досягати все нових і нових вершин в пізнанні.