Інтелектульно-мовознавча гра "Мова наша солов'їна"

Про матеріал
Матеріал спрямований на формування ключових компетентностей, розвиток умінь і навичок застосування здобутих знань у практичних ситуаціях, розвиток критичного мислення, творчих здібностей, креативності та індивідуальності
Перегляд файлу

Виховний захід

 

Тема: Інтелектуальна мовознавча гра «Мова наша солов’їна»

 

Мета: Збагачувати знання учнів про значення рідної мови;

 Збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння з української мови, спонукати їх до творчої праці;

 Розвивати вміння учнів застосовувати свої знання у незвичайних ситуаціях, розвивати творчі здібності, мислення, мовлення, розвивати інтерес до вивчення рідної мови;

 Виховувати повагу до барвистого рідного слова, бажання вивчити і шанувати рідну мову.

 Вчити дітей триматися перед глядачами, бути привабливими і цікавими для присутніх.

 

Обладнання: портрет Шевченка, український рушник, назва, вислови про мову відомих українців.

 

Хід заняття

Звучить «Пісня про мову» О. Пономарьова

 

Мова моя, українська,

Батьківська, материнська,

Я знаю тебе не вивчену –

Просту, домашню, звичну,

Не з-за морів покликану,

Не з словників насмикану.

Ти у мені із кореня,

Полем мені наговорена,

Дзвоном коси накована,

В чистій воді смакована,

Болем очей продивлена,

Смутком багать продимлена,

З хлібом у душу всмоктана,

В поті людськім намокнута,

З кров’ю моєю змішана,

І аж до скону захищена.

 

 Сьогодні, діти, ми будемо говорити про нашу Батьківщину, рідну мову, адже ми – українці, говоримо рідною українською мовою, живемо в мальовничому і квітучому краї, що зветься Україною.

 Український народ має милозвучну, багатогранну, рідну українську мову. А рідна мова і Вітчизна, як і мати, у кожного одна. Тому її нам треба щиро любити, берегти, охороняти.

 Українська мова має статус державної і є обов’язковою для вивчення. Адже кожна людина, яка проживає в Україні, повинна вміти розмовляти і добре знати українську державну мову.

 

Мово моя

Мово моя!

Веселкова, ясна,

Тепла, як літо,

П’янка, мов весна.

Рясно засіяна

Словом народу,

Лагідна, ніжна

І гарна на вроду.

Мово моя!

Незахищена, мила,

Я тебе щиро навік полюбила!

Серце без тебе мовчить, як могила,

Пісня без тебе, як пташка безкрила!

Мово моя!

На добро процвітай,

Сонцем світи,

Птахом в небі літай,

Смійся ромашками

Білими в полі.

Я ж тобі зичу

Найкращої долі

 

 Увага! Увага! Сьогодні у нас мовознавчий турнір. Наші учасники свята позмагаються у знанні рідної мови.

 

Мово рідна, слово рідне!

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько, а лиш камінь має.

 

 Отже, зустрічайте представників команд «Мовознавці» і «Дивосвіт». Нашу зустріч оголошуємо відкритою.

 

 Звучить музика.

 

І тур. Візитка. (оцінюється 5 балами)

 

«Дивосвіт». Наш девіз: «Чим важче завдання, тим дорожча перемога».

 

«Мовознавці». Наш девіз: «Хто мову шанує свою, хай переможе в бою».

 

«Дивосвіт».

Дорогенькі «Мовознавці»,

Щиро вас вітаємо!

Від усього свого серця

Успіху бажаємо.

 

«Мовознавці».

А «Дивосвіт» щоб трудився

До сьомого поту.

І дістав він нагороду

За свою роботу.

 

«Дивосвіт».

Солодке слово «перемога»

Нелегко дається,

Хто любить, знає рідну мову,

Тому вона всміхнеться.

 

«Мовознавці».

Вчіть нашу мову солов’їну

І не зазнавайтесь.

«І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь».

 

«Дивосвіт».

Тож до бою кличем, друзі,

До мовного бою!

Мово рідна, Україно,

Ми завжди з тобою!

 

ІІ тур. Інтелектуальна розминка. (оцінюється 1 балом за кожну правильну відповідь)

 

 Кожна команда має відповісти на 5 запитань.

  1. Чи може словосполучення складатися з одного слова? (не може)
  2. «Жовтіє лист» - це словосполучення чи речення? (речення)
  3. Що таке граматична основа речення? (підмет і присудок)
  4. Чи правильно, що підмет відповідає на питання «що робити?, що зробити?» (ні)
  5. Які розділові знаки ставляться вкінці речення? (крапка, знак оклику, знак питання)
  6. Чи ставляться між підметом і присудком тире? (інколи)
  7. Чи може речення складатися з одного слова? (може)
  8. Які бувають види текстів? (розповідь, опис, міркування, есе)
  9. Визначити види речень за метою висловлювання:

 

А) Вивчайте, любіть свою мову, як світло, Вітчизну любіть! (спонукальне)

Б) Ой, яка чудова українська мова! (розповідне)

 

ІІІ тур. Редактор. (оцінюється 1 балом за кожне правильне виправлення)

 

 Кожна команда отримує картки із завданнями. Виправити орфографічні та пунктуаційні помилки.

 

у тихих та ласкавих биригах лижить став, тримтить на поверхні студена блакить нибес. Ще непроткнулися зводи ні очерет, ні рогіз, і став видає -ця  пустельним. непримітний, і крежаним подихом нисе від ного.

Йасним зиленим пухом вкрилось вирбове гіля, і гілочки полагіднішали й подобрішали, немов техенько радіють, немов посвоєму всміхаюця. кожна  вирба – мов зилена пара пуху, шчо її тримає вкупі якась девовижна сила, ось-ось він рослитиця, вже й почав падати по пушинці – другій. І не хочеця вірити, що мине кілька днів, і цей вирбовий пух перетвореця на лисття. Воно потимніє, здаватимеця не таке лихке, і вже верби не ввижатимуця хмарами, що по сідали наземлю,

 

Завдання для глядачів.

 

Відгадайте загадки.

◄ У білому полі сині простяглися лінії.

     Ними друзі йдуть, один одного за руки ведуть. (букви в зошиті)

◄ Білий зайчисько

     Стрибає чорним полем. (крейда)

◄ В шкільній сумці я лежу,

     Як ти вчишся, розкажу. (щоденник)

 

ІV тур. Народні перли. (оцінюється 1 балом за кожну правильну відповідь)

 

 Максим Рильський радив «Немає мудріших, ніж народ, учителів. У нього кожне слово – то перлина, то праця, то натхнення, то людина…» поет мав на увазі прислів’я та приказки, які є узагальненою пам’яттю народу, бо вони відшліфовувалися століттями. Вони, як пломінь, висвітлюють найсуттєвіше. Знання й використання їх у мовленні – це ознака освіченості та загальної культури. Наступний турнір перевірить, чи знаєте ви прислів’я?

 

Кожна команда отримує картки з прислів’ями, які треба доповнити.

 

  1. Умієш говорити, ……… (умій слухати).
  2. Дав слово - …… (дотримай його).
  3. Більше діла, …… (менше слів).
  4. Гостре словечко ……. (коле сердечко).
  5. Шабля ранить голову, а слово …… (душу).
  6. Не хочеш почути поганих слів, …… (не кажи їх сам).
  7. Слово – не горобець, ……. (вилетить – не впіймаєш).
  8. Від теплого слова і ……. (лід розмерзається).

 

Завдання для глядачів.

 

Прочитати слова, знайти зайве.

 

ВЕЦІЛЬО, ЛИПЗЕНК, ЧАУРК, ІРОВД.

(ОЛІВЕЦЬ, ПЕНЗЛИК, РУЧКА, ВІДРО)

 

V тур. Конкурс капітанів. (кожна правильна відповідь 1 бал)

 

 Мабуть, хоч раз послухавши цікавого співбесідника, ви помічали, як доречно він уживає у спілкуванні влучні, крилаті вирази нашої мови. Ці стійкі вирази сприймаються не прямо, а як єдине ціле, і називаються вони фразеологізмами. Вони дуже яскраво виражають національний характер мови, тому зараз капітани покажуть знання цих висловлювань.

 

Умова конкурсу: фразеологізми потрібно замінити словами – синонімами.

 

  1. Хоч око виколи – темно.
  2. Держати хвіст трубою – триматися.
  3. Взяти ноги в руки – втекти.
  4. Ніде й голці впасти – тісно.
  5. Зробити з мухи слона – перебільшити.
  6. Палець об палець не вдарити – ледарювати.
  7. Мати голову на плечах – розумний.
  8. Пекти раків – почервоніти.
  9. Замилювати очі – обдурювати.
  10.  Як нитка за голкою – невідступно.

 

VІ тур. Муки творчості. (оцінюється 10 балами)

 

 Творчість – це природна потреба людини. Відомі факти про те, що видатні музичні, художні і літературні таланти часом виявляються вже в ранньому дитинстві.

 Моцарт від 4 років грав на клавесині, у 5 вже писав музику, а у 8 – створив першу сонату і симфонію, в 11 – першу оперу. Шевченко малював з раннього дитинства. Леся Українка у 9 років написала першу поезію, а Максим Рильський – у 7. а ви вже в такому віці, що настав час творити. Це справді, не легко, тому конкурс і називається «Муки творчості».

 

 Кожна команда отримує картки зі словами, які треба заримувати.

Картка 1.

Перлина, країна, дорожіть, любіть.

 

Картка 2.

Буває, забуває, мова, основа.

 

Завдання для глядачів.

 

Виконати математичні дії та прочитати слова.

 

ЧВ+ЕР+ИР-РИР+ТЬ= …(чверть)

КАН+І+КОМ+УЛ-ОМ+И= … (канікули)

◄ ПЕМ+РИК-ИК-М+ЕР+ВА= …(перерва)

 

VІІ тур. Зізнання в любові українській мові. (10 балів)

 

Домашнє завдання (кожна команда мала підготувати вірш, пісню, гумореску, чи якийсь інший твір, у якому висловити свою любов до України).

 

 Звучить музика. Із глибини сцени виходять дівчатка із запаленими свічками, читають «Молитву» Ольги Яворської.

 

Молитва

Гріховний світ вирує неспроста,

Підступний демон, що керує нами,

Та піднімається нетлінно над віками

Велична постать вічного Христа.

О, Господи! Знайди нас всіх, знайди,

Бо ми блукаємо хащами ще й нині,

Прости гріхи й провини безневинні,

І до спасіння всіх нас поведи.

О, Господи! Зціли нас всіх, зціли,

Всели в серця неопалиму мрію,

Щоб ми, впізнавши віру і надію,

Жорстокий світ добром перемогли.

Моя прекрасна українська мово,

Найкраща пісня в стоголоссі трав.

Кохане слово, наше рідне слово,

Яке колись Шевченко покохав.

Ти все знесла насмішки і зневаги,

Бездушну гру ворожих лжеідей,

Та сповнена любові і відваги

З-за грат летіла птахом до людей.

Ти наш вогонь на темнім полі битви,

Невинна кров пролита в боротьбі.

Тебе вкладаєм тихо до молитви

І за спасіння дякуєм тобі.

 

Оголошення результатів конкурсу. Нагородження переможців.

 

Вірш

 

Над всі багатства і припливи мод

Шануймо мову серцем і вустами.

Народ без мови – це вже не народ,

Без мови всі б ми сиротами стали.

Шануймо мову над усі скарби,

Якщо ми хочем зватися народом.

 

Звучить пісня Т. Кароль «Україна – це ти»

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
15 лютого 2023
Переглядів
897
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку