Цей файл містить інтерактивний урок-квест з української мови для учнів 3 класу. Урок створений у формі пригоди, де діти виконують завдання, розгадують загадки та виконують ігрові вправи, щоб відкрити «скриньку знань».
Діти на уроці:
Вивчають іменники: їхню однину та множину, рід і значення;
Вчаться розпізнавати живі та неживі предмети;
Виконують завдання на картках, що роблять навчання активним та цікавим;
Розвивають мислення, увагу та мовленнєві навички через ігри та квестові вправи.
Файл містить:
Вступну частину та інтерактивну історію-квест;
Віршики та загадки для легшого запам'ятовування правил;
Завдання для самостійної роботи та роботи в групах;
Релаксаційні паузи та підсумкові активності для закріплення знань.
Цей урок допомагає дітям весело та ефективно вивчати українську мову, стимулює інтерес до навчання та формує позитивне ставлення до знань.
УРОК – КВЕСТ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 3 КЛАСІ
Мовна експедиція: відкриваємо скриньку знань
Тема: Узагальнення і систематизація знань і вмінь з теми «Іменник»
Мета уроку:
Узагальнити знання учнів про іменник як частину мови.
Удосконалювати вміння використовувати вивчене в практичній діяльності.
Розвивати усне та писемне мовлення, логічне мислення, увагу й пам’ять.
Виховувати вміння працювати в команді та любов до української мови.
Тип уроку: урок–квест, інтелектуальна гра з практичними завданнями.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, налаштування на гру: “Сьогодні ми вирушаємо в подорож Країною Іменник! На нас чекають завдання, ігри та скринька з коштовностями.”
Поділ на групи, обрання:
Спікера (лідера)
Секретаря (за зірочки)
Активного учасника
Правила гри:
Говорити по черзі
Уважно слухати
Допомагати однокласникам
Бути дружелюбним
Піднімати руку, якщо хочеш відповісти
Працювати командою
Виконувати завдання креативно
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозковий штурм:
Іменник – це …
Що називають словами-іменниками?
На які питання відповідають?
Іменники поділяються на … (власні, загальні)
Іменники можуть називати істот і … (неістот)
Назви істот відповідають на питання … (хто?), неістот – … (що?)
Іменники мають числа … (однину, множину)
Іменники можуть мати рід … (чол., жін., середній)
Іменники змінюються за відмінками та…
III. КВЕСТ-ЗУПИНКИ З ІГРАМИ
Зупинка «Розпізнай іменник»
Учитель називає слова, учні подають сигнал (піднімають руку), якщо слово – іменник.
Можна ускладнити: називати словосполучення, де треба виділити іменник.
Зупинка «Відгадай по опису»
Вчитель описує предмет чи істоту без назви, групи вгадують іменник.
Можна зробити швидкісний конкурс: хто перший відповів – зірочка.
Зупинка «Власні чи загальні?»
Групи отримують картки з іменниками та ділять їх на дві категорії.
Хто швидше правильно розподілить – отримує бонус.
Зупинка «Ланцюжок іменників» (нова гра)
Учні по черзі називають іменники, де перша буква наступного слова – остання буква попереднього.
Хто не встиг або повторює – пропускає хід.
Зупинка «Відмінковий лабіринт»
Учні отримують іменник у називному відмінку і складають речення, змінюючи його на інші відмінки.
Кожна правильна форма – крок далі по лабіринту.
Зупинка «Склади історію»
Кожна група отримує набір іменників і має скласти невелику історію.
Історія оцінюється за логіку, креативність і правильне використання іменників.
Зупинка «Швидка відповідь» (вікторина)
Учитель ставить запитання типу: “Назви іменник, який означає істоту”, “Назви іменник у множині” тощо.
Групи відповідають по черзі, за кожну правильну – зірочка.
Фінальна гра «Скринька з коштовностями»
Кожна група складає невеликий текст або казку, використовуючи всі іменники, отримані на попередніх зупинках.
Текст читають вголос – перевірка правильності і нагорода за творчість.
IV. РОБОТА В ГРУПАХ .
![]()
Завдання: скласти слово з літер, визначити – істота чи неістота.
ОВАМ (мова)
БОСАКА ( собака)
ІЧРАК (річка)
РОСЯПО (порося)
4.Зупинка «Загадкова»
Завдання: розгадати ребуси, визначити рід слів – відгадок.

5.Зупинка « Ігрова»
Завдання: На листку намальовані два будиночки, з надписами ОДНИНА, МНОЖИНА . Між ними написані слова. Завдання: намалювати стежку гномикам до будинків, в яких вони живуть.
![]()

зошит
морози
діти

![]()
квітка
небо
заєць
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Ось ми й дібралися до нашої чарівної скриньки! Але вона зачинена на замок… Щоб відкрити його, треба відновити віршик про іменник:
Про іменник
Іменники предмети називають,
На питання хто? що? відповідають.
Іменники різні бувають:
Живі істоти — це хто?
А неживі — це що?
Якщо один — це однина,
Якщо багато — множина.
Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід:
Чоловічий — значить він,
Жіночий — вона,
Середній — воно.
Де не глянь — іменник всюди,
Його найбільше вживають люди.
Ура! Скриньку ми відкрили!!!