Нетрадиційний урок-казка з використанням інтерактивних вправ, на якому діти, виконуючи завдання казкових героїв, засвоюють навчальний матеріал. Важливим елементом уроку є самооцінка учнями своєї діяльності.
Інтерактивний урок української мови (4 клас)
Тема. Неозначена форма дієслова. Дієслова-синоніми.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:
форму дієслова;
формах;
інструкцій, порад;
Формування мотивації навчання:
Мета: розглянути таку граматичну ознаку дієслова, як неозначена форма;
формувати вміння розпізнавати неозначену форму дієслова, вміння
утворювати часові форми дієслів від неозначеної форми;
розвивати мовленнєву компетентність,мислення, уміння аналізувати
і робити висновок; виховувати почуття любові до природи, до життя.
Очікуваний результат:
Обладнання: підручник (Українська мова 4клас, автор М.С.Вашуленко,
Київ, «Освіта», 2015р.), кубик, мікрофон, картки із завданнями,
мультимедійний проектор, підготовлена дошка, картки
самооцінювання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних
вправ.
Методи і прийоми: робота в парах змінного складу, робота в парах постійного складу, робота в групах, «мозкова атака», «кубування», «мікрофон», «абетковий суп», «Карусель».
Форми: індивідуальна, парна, групова, диференційована.
ХІД УРОКУ
Спочатку сідають - краса нашого класу, потім – сила і мужність класу.
Скажемо гостям на який урок ми їх запросили (на урок української мови).
Привітання. Доброго ранку, сонце привітне! 1слайд
Доброго ранку, небо блакитне! 2 слайд
Доброго ранку, у небі пташки! 3 слайд
Доброго ранку тобі і мені! 4 слайд
- Діти , сьогодні – 21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Девізом нашого уроку будуть такі слова: Рідну мову я вивчаю, 5 слайд
Її люблю, не забуваю,
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
ІІ.Створення емоціонального настрою.
Проведемо психологічний тренінг впевненості в собі.
« Я – найкращий, ТИ – найкращий, МИ – найкращі».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні у нас незвичайний урок,
У казку зробимо ще один крок.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Що їх для кмітливих дітей не буває.
- В яку казку ми сьогодні потрапимо, ви спробуєте здогадатися:
У цій хатині, знаєм точно, 6 слайд
Лиш падчерка сама, без неньки, |
|
(Відповіді дітей)
|
7 слайд. Так, діти, ви правильно здогадалися, ми потрапили у казку «12 місяців», інсценізацію якої ми готували на уроках театрального мистецтва. І, для того, щоб брати-місяці допомогли бідній дівчині перетворити зиму на весну, нам потрібно виконати їхні завдання. У вас на партах лежать картки оцінювання, за кожне виконане завдання ви будете виставляти бали.(виконані завдання кожної пори року – 3 бали)
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
1.Грудень приніс нам каліграфічну хвилинку – маленьку розминку
Д с л в о о і є
- Яке слово можна скласти з цих літер? (Дієслово)
Січень просить виконати вас таке завдання:
Кульбабки – Записати фонетичну транскрипцію слова
Фіалки – Зробити частковий звуко-буквенний аналіз
Підсніжники - Зробити повний звуко-буквенний аналіз.
- Отже, ми будемо продовжувати вивчати частину мови дієслово.
Сьогодні ваш «мозковий комп’ютер» поповниться ще однією інформацією про дієслово.
Тема нашого уроку: «Неозначена форма дієслів».
Ви дізнаєтеся, що у дієслів є така форма, у якій неможливо визначити час, число, і вона називається неозначеною формою.
Ми навчимося впізнавати цю форму дієслова, бо вона є початковою для дієслів, навчимося утворювати часові форми від неозначеної форми дієслова,
добирати до дієслів синоніми та антоніми.
Виконайте завдання лютого і запишіть це речення під диктовку. Зверніть увагу на інтонацію з якою я промовляла це речення.
- Назвіть особові займенники, які є в цьому реченні, вкажіть особу, число і відмінок.
Кульбабки – підкреслити головні члени речення
Фіалки – встановити зв’язок слів у реченні
Підсніжники – дати характеристику реченню
Синтаксичний розбір речення (
За метою висловлювання це речення (Розповідне, питальне, спонукальне); За інтонацією (неокличне, окличне)
За наявністю головних членів (повне, неповне)
За наявністю другорядних членів (поширене, непоширене)
За кількістю граматичних основ (просте, складне)
V.Актуалізація опорних знань.
Березень приніс вам чарівного кубика, щоб перевірити, що ви знаєте про дієслово.
Стратегія «Кубування». Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
1). Частина мови. 4). Яким членом речення виступає?
2). Що означає? 5). Які часові форми має?
3). На які питання відповідає? 6)З часткою не- пишеться …
V. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу.
Виконуємо завдання квітня.
1. На дошці три стовпчики слів
листочком дивну дихати
землю чарівною чарувати
радості красивого співати
вербу ніжним писати
До якої частини мови належать ці слова?
Чи можна визначити час дії, позначеної цими дієсловами? Чи зрозуміло, кого стосуються дії, однієї особи, чи багатьох.
Слайд 8. Слова ІІІ стовпчика стоять в неозначеній формі – це початкова форма дієслова.
Пояснення вчителя про неозначену форму.
Неозначена форма – початкова форма дієслова.
Працюємо за лозунгом «Навчаючи, учусь»
2.Травень просить записати ці слова в стовпчик і підібрати часові форми
І ряд - минулий час
ІІ ряд - теперішній
ІІІ ряд – майбутній
Оцініть свою роботу на картці.
3.Робота з підручником
Дуже часто дієслова в початковій формі використовуються в прислів’ях та приказках. Слайд 9.
- Як ви гадаєте, чому ? (Тому що дія стосується не когось конкретного, а всіх)
Червень підготував для вас завдання в підручнику.
Робота в парах. Виконати вправу 280, с.142 .
Записати по 2 речення, підкреслити дієслова в неозначеній формі. Для
перевірки обмінятися зошитами.
4. Робота в парах змінного складу.
Другий місяць літа – липень пропонує вам порухатись і, разом з тим, закріпити вивчене.
V.Узагальнення та систематизація знань.
1. В серпні пригріває сонечко і хочеться відпочити.
Ми чудово працювали, і настав час відпочинку. Я називатиму дієслова, а ви зображуйте те, що вони означають: встати, присідати, , стрибати, літати, посміхатись, плавати,, танцювати, сідати.
Оцініть свої знання.
2.Повтворення вивченого про дієслова-синоніми.
Вересень приготував для вас пари слів. Слайд 10.
Сумувати – тужити сохнути - мокнути
Прочитайте їх і скажіть:
І ряд підбирає синоніми до поданих дієслів, ІІ ряд - антоніми, працюючи в парах постійного складу, а ІІІ ряд покатається на каруселі, підбираючи антоніми, за кожну правильну відповідь, отримуючи зелену фішку.
Підберіть до дієслів:
І ряд (синоніми) ІІ ряд (антоніми)
Сміятися – відпочивати –
говорити - світати –
бігти – купувати -
йти - сумувати -
Жовтень запрошує нас в країну «Фразеологію», оскільки дієслова в неозначеній формі часто зустрічаються в фразеологічних зворотах.
Об’єднайтесь в групи і підберіть відповідні дієслова в неозначеній формі, які будуть тлумаченням даних фразеологізмів.
Надувати губи червоніти
Накивати п’ятами ледарювати
Робити з мухи слона втекти
Байдики бити перебільшувати
Пекти раків ображатися
Листопад хоче пограти з вами в цікаву гру «Розпізнайку»
Я буду називати дієслова, а ви повинні плескати в долоні, почувши дієслово в неозначеній формі. (Летить, співати, розмовляю, сидіти, малює, гратиме, друкувати, вмиватися, гріє, пекти, несу, кохати.)
Поставте оцінку на картці.
VIII. Підсумок уроку. Слайд 11
Я на уроці дізнався… ( 1 ряд)
Я на уроці навчився… ( 2 ряд)
Я уже вмію… ( 3 ряд)
2. «Абетковий суп»
Скласти підсумкове речення, яке б починалось з літери …(учні
вибирають любу літеру алфавіту).
Додатки