1 квітня о 15:00Вебінар: Викладання іноземної мови в умовах дистанційного та онлайн-навчання

Історія виникнення книги

Про матеріал
Подорож сторінками виникнення книги. Еволюція паперу і створення книгодрукування.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Історія виникнення книги Книги – це маяки в океані часу (А. Шопенгауер)

Номер слайду 2

Сторінками найдавніших книжок

Номер слайду 3

Необхідність збереження інформації З давніх-давен люди прагнули знань. Від одного покоління до іншого передавалися усні відомості про речі, котрі допомагали людям вижити: як добути вогонь, як вполювати здобич...

Номер слайду 4

«Стіни печер» Проте, як відомо, людська пам'ять — не такий уже й надійний спосіб зберігання різноманітних знань. Малюнки на стінах печер зображували мисливські трофеї, сцени з полювань.

Номер слайду 5

У прадавньому Вавилоні 5000 років тому з'явилися перші книжки. Їх сторінками були глиняні плитки. На глину гострими паличками наносили літери, що мали вигляд клинців. По закінченню роботи «сторінки» обпалювали на вогні. Щоб перенести одну глиняну «книгу», її власникові доводилося наймати носіїв! «5000 років тому» Пізніше на кам’яних плитах почали з’являтися надписи - ієрогліфи- найстаріші зображувально-образні знаки єгипетського письма.

Номер слайду 6

Книги з тваринного «паперу» У ІІ ст. до нашої ери люди навчилися робити зручні і досить легкі книги з першого тваринного “паперу” — пергаменту (за назвою міста Пергам у Малій Азії). Книги з тонкої козячої чи телячої шкіри були зручні, легкі. Шкури тварин мочили, старанно вишкрібали з обох боків, вибілювали у вапні, натягали на спеціальні рами і сушили. Коли шкури висихали, їх знімали, і акуратно обрізували. Вичинка шкур Книга з пергаменту

Номер слайду 7

Папірус – прадідусь сучасного паперу. Книги на сухих стеблах папірусу – болотяної рослини з берегів річки Нілу, придумали стародавні єгиптяни ( ІІІ тис. до н.е. ). Відтоді з’явилася книжки, а краще сказати – сувої з папірусу, що сягала заввишки 5 метрів. Писати на папірусних сувоях було зручно, але через кілька років такі книги ламалися і розпадалися.

Номер слайду 8

Віск Разом з папірусом використовували дешевший матеріал для книг – віск. яким заповнювали дощечки, вистругані в середині. Такі дощечки скріплювали шнурками. Перша і остання дощечки воском не заповнювалися. Такі книжечки служили дуже довго: запис можна було стерти, а потім наново написати. На воскових дощечках писали сталевою або кістяною паличкою – стилем.

Номер слайду 9

Єгипетські “книги” Написану на папірусі книгу не складали, а згортали у сувій. Найдовший серед знайдених сувоїв папірусу має понад 40 метрів довжини.

Номер слайду 10

Берестяні грамоти Матеріали та інструменти для роботи з березовою корою Березова кора – береста Берестяні грамоти

Номер слайду 11

Поява сучасного папіру Вперше папір був виготовлений із вторинної сировини, кори чи бамбука в Китаї у 105 р. н.е. Він виявився дешевшим і легшим за інші письмові матеріали. Папір прийшов у Європу від арабів. Починаючи з ХII ст. папір як самий зручний письмовий матеріал витіснив пергамент.

Номер слайду 12

Рукописні книги Перші паперові книги з'явилися в Європі у ХІІІ ст. Їх довгий час писали від руки. Одна книга виготовлялася 5-7 років і коштувала дуже дорого. Кожна перша літера сторінки була справжнім витвором образотворчого мистецтва. Рукописні книги – справжній витвір мистецтва.

Номер слайду 13

Книги за давніх часів коштували дорого, оскільки створювалися повільно, ціною кропіткої праці переписувача. Він від руки переписував книгу впродовж декілька місяців, а іноді й років. Писали й переписували книги в основному при монастирях. У давній Русі переписувачів називали літописцями. Вони писали на бересті – корі берези, яку обробляли спеціальним чином. Декілька сотень берестяних грамот було знайдено при розкопках у Новгороді.

Номер слайду 14

Йоганн Гутенберг У ХV ст. (1447 р.) Йоганн Гутенберг придумав металеві букви, з яких набирав текст, покривав букви фарбою і за допомогою пресу отримував відбиток на папері. Своє велике відкриття, винахід друкарського верстата, Гутенберг обмірковував і здійснював упродовж 10 років. Відома його книга Біблія, 150 екземплярів якої він віддрукував на папері і 35 – на пергаменті. Збереглося лише 47 екземплярів цієї першої друкарської книги. Сьогодні це найдорожча книга у світі. Гутенберга людство шанує як основоположника європейського книгодрукування.

Номер слайду 15

Книгодрукування З часом був винайдений спосіб друкувати книги на папері. Перша книга, друкована в Україні, була видана Іваном Федоровим у 1574 році у Львові. Називалась вона “Апостол”. Друкарський верстат Іван Федоров за роботою Книга “Апостол” Перші друковані книги

Номер слайду 16

Сучасне книгодрукування На допомогу друкарям прийшов комп'ютер

Номер слайду 17

Скарбниці книг Виготовляючи книги, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово “бібліотека” означає приміщення, де зберігаються книги (“бібліо” – книга, “тека” – сховище). В Україні перша бібліотека з'явилася за часів Київської держави. Її створив князь Ярослав Мудрий у 1037 р. Давні єгиптяни називали їх “аптеками для душі”, тому, що книги робили людську душу благородною, а розум сильним.

Номер слайду 18

Пам’ятники книзі в світі Книги – морська глибина. Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить… Іван Франко Канзас – Сити ( США) Остафьево (Россия) Таганрог (Россия) Барселона (Испания)

Номер слайду 19

Найбільша книга важить 225 кг. ЇЇ висота - 2 м, а ширина— майже 3.   Вага найменшої книги—лише - 19 г. Книги-сувеніри мають незвичайну форму. У світі незвичайних книг

Номер слайду 20

Бібліотеки майбутнього Книги на електронних носіях та мобільних телефонах Віртуальні книги - комп‘ютерний варіант

Номер слайду 21

Дякую за увагу!

ppt
Додано
8 вересня 2019
Переглядів
609
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку