Літературні казки. Іван Франко «Лисичка – кума»
Мета: Активізувати знання про життя і творчість І.Я Франка; поширити знання дітей про жанр казки, уточнити поняття «літературна»; продовжити ознайомлювати учнів зі змістом казки «Лисичка –кума»; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, допитливість; уяву, вміння працювати в групі, вміння працювати з текстом, уміння швидко орієнтуватися в його структурі, знаходити в ньому відповіді на запитання за змістом твору, розширювати читацький кругозір, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати цікавість до усної народної творчості, літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськості.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Вітаю, всіх вас мої любі, сьогодні 19 грудня – день св Миколая
В Україні здавна шанують Миколая Чудотворця – захисника, наставника і покровителя дітей. Він дарує віру у здійснення найзаповітніших мрій, вселяє у дитячі душі світлі почуття.
«Хочу побажати зростати здоровими та вірити в дива. Усім нам миру в нашій рідній Україні! Разом ми зможемо багато зробити корисного.А вивирите в дива? Сьогодні до нас в гості теж завітає Миколай.
Щоб наша праця була успішною слід дотримуватися таких правил:
1. Правило піднятої руки.(дошка)
2. Дружна співпраця у парах, групах.
3. Уважно слухати вчителя, учнів.
4. Активно і творчо працювати.
План уроку (різні смайлики)
Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою.
Добрі слова»
Ку- ку – ку – Доброго ранку!
Ому – ому – ому – зичу я кожному
Ям – ям – ям – доброго дня бажаю людям
Ра – ра – ра – доброго вечора
Их – их – их – вітаю стрічних
Ться – ться – ться – люди посміхаються
Бі – бі – бі – добрі слова для кожного любі.
Робота із скоромовкою
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісу Лису
Лис лисички ніс із лісу.( Давайте прочитаємо скоромовку мовчки.голосно.
радісно. сумно.здивовано)
Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле.(як розумієте )
г)Вправа на розвиток навичок читання.
Читання на максимальну швидкість у порядку зростання чисел.
2 вигадка
4 в
1 Казка-
3 та
5 ній
8 зрозумій
6 щось
7 повчальне,
(Казка -вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.)
давайте пригадаємо, а що ж називається казкою?
2. Діаграма Вена
Авторські Народні
(літературні) твір про складений
Написаний вигадані, часто народом
автором фантастичні
події
(Це цікава вигадана історія про події, яких не бувaє насправді. Рослини і
тварини в ній уміють рoзмовляти і робити те, що і люди).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Давайте пригадаємо що ми вже знаємо з попереднього уроку про цього письменника і яку нову інформацію ви знайшли про нього.
1 учень.
- 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі в сім’ї відомого на всю округу коваля народився рудоволосий, ясноокий хлопчик. Ясьо ( так звала мати сина) ріс розумною ,роботящою дитиною. З голосу матері він запам’ятав багато народних пісень.
2 учень.
-Незвичайно здатною дитиною до навчання виявився Йвась. Був обдарованим від природи, мав добру пам’ять, не знав труднощів у навчанні.
Як згадував сам Іван Франко, Шевченка вивчив майже всього напам’ять. Іван Якович був високоосвіченою людиною. Здобувши університетську освіту, письменник їде до Відня, де одержує ступінь доктора філософії.
3 учень.
- Твори Івана Франка знають не лише в Україні, а і в усьому світі. Він є автором багатьох творів і для дорослих, і для дітей. У письменника було 4 дітей: Андрій, Тарас, Петро і Ганна. Батько їх дуже любив і для них складав казки, які об’єднав у збірку «Коли ще звіри говорили». Іван Франко написав майже 50 поетичних і прозових казок. Помер поет 28 травня 1916 року. Його поховано у Львові.
Казки для своєї збірки Франко брав у різних народів,але обовязково кожну переробляв так,Щоб вона була зрозуміла дітям. Согодні ви поознайомитесь із казкою, яку Іван Франко переробив для вас, запозичивши у грецького народу.
ІІІОпрацювання казки.
Робота над заголовком.
Яке значення слова КУМА? (хрещен мати стосовно батьків похресника, звертання до приятельки)
Словникова робота
Схрупала –з’їла щось із хрускотом
Чудернацькі- дивні,чудні
Згамкаю-з’їм , проковтну
Шпортає- із силою ударяє, штрикає
Клюка- палка із зігнутим верхнім кінцем.
Злосливий-сердитий, роздратований.
(Ск дієслів?прикм? іменників?)
4Первинне сприймання казки.
Комбіноване читання.
-аудіо
-вчитель
- сильні учні
- самостійно
Фізкультхвилинка
Робота в Зошиті
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Повторне читання казки:
-Прочитайте,як Лисичка втретє надумала обдурити Вовка?
-Прочитайте, що побачив Вовчик, коли прийшов у корчі?
-Куди заховалася Лисиця від розлюченого Вовка? Прочитайте це речення?
Аналіз змісту тексту за методом «Шість кольорових капелюхів»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ГРУП
Білий капелюх
Завдання: Попрацюйте із словниками і дайте пояснення фразеологізмам із тексту.
Не мати ніякої спілки втекла
Ані пари з рота страшно, лячно
Мурашки за плечима мовчати
Накивала пятами не робити нічого разом
Червоний Капелюх – Завдання: На скільки частин можна поділити текст? Дайте заголовок кожній частині. ( Складання плану)
Жовтий Капелюх Які риси головних героїв схвалюються у казці?
Вовк
Роботящий, довірливий
Працював, голодав, терпів
А кума обдурила Вовка
Тюхтій
Чорний Капелюх – Які риси головних героїв засуджуються у казці?
Гра « Добре і погано».
довірлив...
хитр...
підступн...
Лисиця злодійкуват... Вовк
сором’язлив...
брехлив...
жадібн...
працьовит...
запальн...
Лисиця
Підступна, руда
Хитрувала, лінувалася, вигадувала
Тяжко Лисці чесно працювати
Брехуха
От так і в житті зустрічаються люди, які мають такі риси характеру, як
Вовчик, але часто можна зустріти й таких, як Лисичка.
Добре |
Погано |
спільна праця |
хитрість Лисиці |
Ввічливість Вовка |
брехня Лисиці |
сором’язливість Вовка |
грубість Вовка |
|
Довіра Лисиці |
|
|
Зелений Капелюх – Завдання. Прочитати в особах уривок
Синій Капелюх – Завдання. Яка головна думка цієї казки?
Гра «Доповни прислівꞌя»
Дерево міцне корінням, а людина…(друзями).
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду… ( каже).
Друзі пізнаються в …(біді).
У дружбі велика … (сила).
Головна думка казки : треба уміти дружити і вчитись обирати собі друзів. )
V. Підсумок.
Метод «Прес».
- Як ви гадаєте, чи знадобляться вам в майбутньому знання, які ви отримали сьогодні на уроці?
(Я вважаю, що так . У нашому житті буде зустрічатись багато різних людей, треба вміти обирати друзів.
Звичайно. Бо нас оточують не тільки порядні люди , і треба вчитись вчасно сказати ні.)
Чого вчить нас казка?
(Брехня рано чи пізно викриється.
І з тим, хто хитрує, не дотримується
слова, обіцянки ніхто «не хоче мати спілки»
. Якщо ти «вовк», то обирай собів друзі, таких як ти,
а якщо потоваришуєш із «лисичкою», то готуйся до
пригод та не жалійся на своє життя).
У вас є друзі?Доведи, що вони справжні.
Я хочу побажати вам остерігатися в своєму житті людей, про яких говорять : « Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле». Цього своєю казкою побажав вам і Іван Якович Франко
VІІ. Домашнє завдання (диференційоване) Прочитати ст. 85 -90. Переказ казки за планом, зошит допраювати