Іван Франко «Лисичка та Журавель»

Про матеріал
Мета цього уроку продовжити ознайомлення учнів із українськими казкарями, а саме Іваном Франком і його казкою «Лисичка та Журавель»; формувати навички свідомого читання; розвивати зв’язне мовлення, уміння висловлювати свої думки, розширювати словниковий запас учнів, увагу, фантазію; виховувати позитивне ставлення до літературних творців, бажання читати; учити бути гостинними та вихованими.
Перегляд файлу

 Предмет Літературне читання

Клас 3

Розділ Казки українських письменників

Тема. Іван Франко «Лисичка та Журавель»

Мета: продовжити ознайомлення учнів із українськими казкарями, а саме Іваном Франком і його казкою «Лисичка та Журавель»; формувати навички свідомого читання; розвивати зв’язне мислення, уміння висловлювати свої думки, розширювати словниковий запас учнів, увагу, фантазію; виховувати позитивне ставлення до літературних творців, бажання читати; учити бути гостинними та вихованими.

Очікувані результати: учні вміють висловлювати свою думку на задану тему, ввічливі з однокласниками та вчителями.

Обладнання: підручник, презентація «Іван Франко «Лисичка і Журавель»», картки для самостійної роботи.

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

1. Ранкова зустріч

- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно.

Тож завдання нині на уроці такі:

Не просто слухати, а чути .

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати .

Дружно й плідно працювати .

Будемо гарно читати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

1. Гра «Знайди початок речення» (Слайд 2).

… справжній веселий Казкар.

… і дуже бояться сердитого гамору.

…. і під вікном казкаря збиралися діти.

… і впускає до хати тишу.

2. Мовна розминка(Слайд 3)

- А зараз пропоную розбудити ваші язички, щоб вони правильно, чітко, із дотриманням усіх норм читали протягом уроку. Для цього давайте попрацюємо зі скоромовками. Погляньте на екран. Спочатку прочитайте скоромовку у повільному темпі разом зі мною. А тепер давайте прочитаємо її швидше.

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

- Над наступною скоромовкою працюємо самостійно. Спочатку мовчки прочитайте її , а потім розкажіть уголос з найбільшою швидкістю.

Край узлісся на осичці –  (слайд 4)

Листя шелестіло,

Лисенятам і лисичці –

Стежинку золотило.

Чистомовка від журавля (Слайд 5)

Жа-жа-жа – широка межа

Жу-жу-жу – я туди біжу.

Жі-жі-жі – журавель на межі.

Же-же-же – журавель жабу стереже.

Жи-жи-жи – журавлю допоможи.

Жи-жи-жи – жабку подержи.

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда вчителя (Слайд  6)

- Про яких тварин ми вивчили скоромовку і чистомовку? (Про журавля і лисичку).

- Які ви знаєте казки, героями яких є ці тварини? («Лисичка та сірий вовк», «Лисичка-сестричка», «Пан Коцький» тощо).

- Країна казок безмежно велика. Сьогодні ми продовжимо нашу подорож й ознайомимося з твором видатного українського письменника.

(виставка книжок     слайд    7)

І. Франка .Про кого казка, хто є її головними героями,ви вже мабуть здогадалися.

2. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання. Гра «Шифрувальник» (Слайд 8)

- А щоб більше дізнатися про одного з героїв казки, розшифруйте текст.

еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши — рнічо. рилаК кіизачуються чормини напір'їми.

- Як називається цей птах? (Журавель).

- Скажіть, будь ласка, перед вами текст опис, міркування чи розповідь? (Опис).

- Як в народі називають журавлів? (Веселики).

3. Робота над загадками (Слайд 9)

- Про іншого героя казки давайте відгадаємо загадку:

Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід (Лисиця).

ІІІ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

 Опрацювання казки Івана Франка "Лисичка і Журавель» (Слайд 10)

а) Словникова робота. Тлумачення незрозумілих слів і виразів (Слайд 11)

робота в парах

Призволяйся — пригощайся;

облизня спіймавши — залишитися ні з чим;

подружилися — можна сказати так: потоваришували, заприятелювали;

почастую- нагодую;

не погордуй - спробуй;

пісним голосом – тоненьким, сумним.

б) читання казки вчителем ; (мультфільм)

- Про кого та що саме розповідається в казці?

в) тестування;( на листочках)

Тест - гра «Чи уважно ти читав»

1. Цей твір є ...

а) оповіданням; б) казкою.

2. Хто перший запросив приятеля у гості?

а) Лисичка; б) Журавель.

3. На що сподівався кожен із гостей?

а) Що прийде у гості й гарно поговорить.

б) Що прийде у гості й гарно поїсть.

4. Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?

а) Так; б) ні.

5. Від чого народ застерігає у цій казці?

а) Від скупості; б) від лінощів.

6. Яка головна думка твору?

а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.

Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.

г) читання казки «ланцюжком»;

- Якими по відношенню один до одного були Лисиця та Журавель? (Негостинними).

д) аналіз змісту прочитаного, вибіркове читання;

— Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля.

— Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.

— Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем? (Тому що Журавель до неї був не гостинним).

Фізкультхвилинка ( слайд 12)

е) читання казки в особах;  (слайд 13)

- З якою інтонацією потрібно читати слова Лисички та Журавля?(Улесливою).

є) гра « Упізнай за рисою характеру» (слайд 14)

лицемірна, улеслива, хитра, злопам’ятна - Лисиця

добрий, вихований, гостинний - Журавель

ж) гра «Розвідники»

- Порахуйте скільки разів у казці зустрічається слово «Лисичка», «Журавель».

 Порівняння казки І. Франка і народної

- Чи знайома була вам ця казка? Коли ви її читали?

- Порівняйте українську народну казку "Лисичка і Журавель" і казку з такою ж назвою І. Франка.

- Чим вони подібні, а чим — відрізняються? Які ви знаєте приказки до цієї казки?  Робота в групах . Казкова майстерня (слайд 15)

ІV. Підсумок уроку.

Гра « Відкритий мікрофон»

                - Як називається казка, яку ми читали?

                 - Хто автор цієї казки?

                - Діти, а чому навчає нас ця казка?

  Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружиш з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно і тобі. Ми повинні пам’ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Пам’ятати, що зло – тимчасове, а добро – вічне.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пархоменко Тетяна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
16 грудня 2022
Переглядів
434
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку