Іван Карпенко-Карий (І.Тобілевич)

Про матеріал
Матеріали презентаціі допоможуть вчителю узагальнити знання учнів про життя і творчість Івана Карпенка-Карого (І.Тобілевича).
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Іван Карпенко-Карий (І. Тобілевич).

Номер слайду 2

Іван Франко про Карпенка-Карого: «Він був одним збатьків новочасного українського театру,визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має нашалітература…».

Номер слайду 3

«Сцена – мій кумир, а театр священний храм для мене!» ( Іван Карпенко-Карий)

Номер слайду 4

ПЛАНЖиттєвий шлях І. Карпенка-Карого: А). Батьківщина письменника, його батьки;Б). Роки навчання;В). Служба в урядових установах;Г). Любов до театру;Ґ). Останні роки життя;Д). Особисте життя.2. Жанрова різноманітність творів. ТЛ: жанри драматичного твору.

Номер слайду 5

Іван Карпенко-Карий народився 17 (29) вересня 1845 року в селі Арсенівці поблизу Єлисаветграда( нині Кропивницький) у родиніуправителя поміщицького маєтку.

Номер слайду 6

Батько, Карпо Адамович, походив із зубожілого дворянського роду. Не маючи ні землі, ні чинів, ні освіти, він змушений був усе життя служити в поміщиків. Мати, Євдокія Зіновіївна Садовська, походила з колись вільного козацького роду, який потрапив у кріпацьку залежність, тому Карпові Адамовичу довелосявикупити її з кріпацтва.

Номер слайду 7

Початкову освіту Іван отримав у дяка, а восени 1855 року одинадцятирічного хлопчину батьки віддали навчатися до Бобринецького повітового училища, яке хлопець закінчив з відзнакою. Бобринське повітове училище

Номер слайду 8

З 1865 року в місті ЄлисаветградіХерсонської губернії Тобілевич працюєв повітовому, потім у міському поліцейському управлінні. Театральна площа міста Єлизаветграда. Служачи секретарем поліції в Єлисаветграді, Карпенко-Карий був єдиним, хто приязно ставився до всіх людей, незалежно від стану, і не брав хабарів.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками й постачанняпаспортів революціонерам був звільнений від служби й незабаром засланий натри роки (потім термін продовжили) в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції.

Номер слайду 11

Знято поліцейський нагляд. Іван Карпович знову серед близьких людей, серед артистів, зайнятий улюбленою справою. Його талантдраматурга й актора тепер був цілком відданий народові.

Номер слайду 12

Виступи актора

Номер слайду 13

Номер слайду 14

У 1870 році одруживсяз Надією Тарковською. Обоє були пристрасними театралами…У 1881р. — І. Карпенко-Карий втратив дружину, наступного року померла дочка Галина. Діти Карпенка-Карого з нянею

Номер слайду 15

1871 року неподалік міста Єлисаветграда на землі, щодісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті коханої назвав наїї честь Надеждівка (зараз – заповідник-музей Івана Карповича Карпенка-Карого«Хутір Надія»).

Номер слайду 16

На засланні одружився вдруге на Софії Дітковській. Софія Дітковська – хористка трупи М. Старицького. Софія підійшла до нього й несподівано освідчилася в коханні. Іван подивився на неї та сказав: «Ти молода, тобі треба йти у життя, я ж своє життя вже віджив». Софія отримала відмову, однак не здалася... На той момент їй було 25 років, йому – майже 40.

Номер слайду 17

І. Карпенко-Карий на-писав оригінальні п‘єси, кожна з яких стала своєрідною вершиною в жанрі драматургії.

Номер слайду 18

Усього з-під пера драматурга вийшло 18 п’єс

Номер слайду 19

Трагікомедія «Сто тисяч» (1890р.)

Номер слайду 20

Комедія «Хазяїн» (1900р.)

Номер слайду 21

Драма «Безталанна» (1884р.)

Номер слайду 22

Трагедія «Сава Чалий»(1899р.)

Номер слайду 23

Трагікомедія « Мартин Боруля»(1886р.)

Номер слайду 24

Умовно всі п’єси І. Карпенка-Карогоможна поділити на такі групи:1) соціально-побутові драми про скалічену долю вихідців із простого люду; 2) драми з життя інтелігенції, зокрема – акторів;3) комедії,головним сатиричним персонажем яких був учорашній неграмотний селянин, який за короткий час зумів скупити чимало землі й стати багачем;4) трагедії з історичним контекстом:життя селян; історичні драми; викриття вад людей; показ чиновників-глитаїв; аморальність людей; чисті почуття.

Номер слайду 25

Iвана Карпенка-Карого по праву називають творцем соцiальної драми. Новаторство драматурга полягає в тому, що вiн поставив на першому планi суспiльно-психологiчну характеристику провiдних персонажiв i з великою правдою розкрив iдейний задум своїх творiв;Нiколи не будував сюжетiв своїх п’єс на поодиноких фактах, що не мали соцiальної цiнностi;

Номер слайду 26

Теорія літератури. Драма — літературний рід, у творах якого, призначених для вистави на сцені, явища життя й характери розкриваються в розмовах та діях персонажів. Основні особливості драматичних творів: єдність дії та слова; зображення персонажів через їхні вчинки, поведінку, висловлювання; відтворення подій як живого процесу; наявність ремарок; призначення для вистави на сцені; поділ тексту на дії, картини, яви; діалогічна форма. Комедія — драматичний твір, у якому засобами гумору й сатири розвінчуються негативні суспільні й побутові явища, змальовується смішне. Комедії можуть бути гумористичні і сатиричні. У гумористичних комедіях викриваються хиби в характерах окремих людей, унаслідок чого герої потрапляють у різні смішні ситуації. У сатиричних комедіях викриваються й засуджуються корінні вади суспільного життя.

Номер слайду 27

Трагедія — драматичний твір, у якому зображено зіткнення непримиренних життєвих суперечностей, а незвичайний герой потрапляє в безвихідне становище, вступає в боротьбу з нездоланними в даній ситуації силами і, як правило, гине. Трагікомедія — вид драматичних творів, який має ознаки як трагедії, так і комедії.

Номер слайду 28

Домашнє завдання 1. Знати біографію І. Карпенка-Карого. Підручник Українська література 10 клас. О. М. Авраменко -с.64-722. Прочитати трагікомедію «Мартин Боруля», уміти її аналізувати-с.72-76

Середня оцінка розробки
Структурованість
1.0
Оригінальність викладу
1.0
Відповідність темі
1.0
Загальна:
1.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Король Інна
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
pptx
Додано
10 листопада
Переглядів
128
Оцінка розробки
1.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку