Урок вивчення нового матеріалу з теми "Арифметична прогресія . Формула п-го члена арифметичної прогресії" . Постановка теми за допомогою компетентністної задачі.
Тема. Арифметична прогресія та її властивості . Формула n-го члена арифметичної прогресії .
Мета уроку:
Формування предметних компетентностей :
-ввести означення арифметичної прогресії, поняття різниці арифметичної прогресії та основних властивостей; вивести формулу n-го члена .
-формувати навички застосування формул для розв’язування вправ основного рівня ;
- розвивати інтерес до предмета ;
Формування ключових компетентностей:
- формувати вміння доречно та коректно вживати в мовленні математичну темінологію ;
- сприяти усвідомленню цінності нових знань і вмінь ;
- сприяти самовихованню старанності , дисциплінованості.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання : Комп’ютер , проєктор, таблиці .
«Ніколи не втрачай терпіння –
це останній ключ , що відчиняє двері»
Антуан де Сент-Екзюпері.
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
Привітання . Підготовка учнів до уроку. Створення позитивної атмосфери.
Урок
У- успіх , усмішка , удача .
Р-радість , робота , розум .
О –обдарованість , обдуманість .
К- кмітливість , користь.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учитель пропонує запитання .
1.Що таке числова послідовність?
2. Які ви знаєте способи задання числових послідовностей?
3. Яка формула називається рекурентною?
4. Які бувають числові послідовності?
5.Які послідовності зростаючі ( спадні)?
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
Виконання усних вправ.
А) 3 , 9 , 15, 21, …
Б) 0, -3, -6, -9, …?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Історична довідка .
У перекладі з латинської слово „прогресія” означає рух вперед. Прогресії відомі здавна, а тому не можна сказати, хто їх відкрив.
Під час розкопок у Єгипті було знайдено папірус, що датується 2000 роком до нашої ери, але і його було переписано з іншого, ще давнішого, віднесеного до ІІІ тисячоліття до нашої ери. Учені розшифрували текст папірусу і прочитали кілька задач. Зміст деяких з них дає можливість віднести їх до задач на прогресії.
Учням пропонується задача.
Курс лікування соляними ваннами починають з 5 хв. і збільшують тривалість прийняття ванн кожного дня на 4 хв. Яка тривалість прийняття ванни на 6-й день? на n-й день?
n |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
an |
5 |
9 |
13 |
17 |
21 |
25 |
Учні записують a2 - a1= 9 – 5 = 4 , a3 – a2= 13-9=4 , …
an+1 – an= d .
a2=a1+4 … an=1=an +4 .
Дайте означення арифметичної прогресії .
(2+8) :2=5
2, 5, 8 – арифметична прогресія.
Учні пишуть (9+17):2=13 , an=(an-1+an+1):2
Учні виводять формулу п-го члена
a2 = a1 + d
a3 = a2 + d =(a1 + d) + d = a1+2d
a4 = a3 + d =(a1+2d) +d = a1+3d
a5 = a4 + d =(a1+3d) +d = a1+4d
. . .
an = a1+ (n-1)d
V. Закріплення нового матеріалу.
Учні по черзі коментують виконання вправ.
№ 692, 696, 698, 699 (за підручником О.С.Істер , Алгебра 9 . 2017р)
VI. Підсумок уроку.
-Що нового вивчили на уроці?
-Яка числова послідовність називається арифметичною прогресією?
Наведіть приклади.
-Що таке різниця арифметичної прогресії, як її обчислювати?
-Способи задання арифметичної прогресії?
-З яким настроєм ідемо з уроку?
VII.Домашнє завдання п.16 , №693, 697, 700.