Календарно-тематичне планування зарубіжна література 8 клас (1 год/ тиждень) ЗПР

Про матеріал
планування уроків зарубіжної літератури для дітей з особливими освітніми потребами (ЗПР) 1 година на тиждень
Перегляд файлу

КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ  ІЗ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

8 клас  За програмою

Затверджено та надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»

(наказ Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2022 року № 698)

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 6 – 9 класи

Навчальна програма для закладів загальної середньої освіти

2022

 

Зміст освітньої діяльності (тема уроку)

Дата

Примітки

 

Тема. 1. Вступ (2 години)

 

 

1.

Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки.

 

 

2.

Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями, течії, специфіка їхнього розвитку в різних країнах

 

 

 

Тема 2.  Священні книги людства як пам'ятки культури і джерело літератури (7 годин)

 

 

3.

Загальнокультурне значення священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна основа світових  релігій, етичних уявлень, мистецтва різних  народів.

 

 

4.

Біблія. Старий Заповіт (Створення світу).Структура Біблії, її складники. Ключові ідеї та образи Старого і Нового Заповітів. 10 заповідей

 

 

5.

Морально-філософський зміст біблійних сюжетів і образів. Каїн і Авель.

 

 

6.

Новий Заповіт (Євангеліє – 2-3 розділи за вибором учителя).

 

 

 

Тема 3. Античність (11 годин)

 

 

7.

Поняття про античність, її хронологічні межі. Основні етапи, роди і жанри античної літератури. Специфіка розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і світу в античній літературі (ідея гармонії тілесного і духовного, любов до життя в усіх його проявах, відкриття світу, героїчне служіння, катарсис, поєднання реального і міфологічного та ін.).

(ТЛ) Героїчний епос, елегія, ода, віршовий розмір (гекзаметр, пентаметр), трагедія.

 

 

8.

Давньогрецька міфологія. Основні цикли давньогрецьких міфів. Міфологічна основа героїчного епосу. Міфи троянського циклу. Троя. Паріс викрадає Єлену. Облога Трої. Троянський кінь. Відображення історичних подій у міфах троянського циклу. Ключові образи циклу, їхній гуманістичний зміст. Міфологічні символи (яблуко розбрату, троянський кінь та ін.).

 

 

9.

Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу. Гомер. «Іліада» (огляд). «Двобій Ахілла і  Гектора» (пісня 22, вірші140–410) Образи Ахілла і Гектора (порівняльна характеристика образів)

 

 

10.

Есхіл (бл. 525–бл. 456 рр. до н. е.). «Прометей закутий». Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. Утілення міфу про Прометея у трагедії «Прометей закутий». Основний конфлікт трагедії. «Дари» Прометея людству. Ідеї служіння, самопожертви, свободи.

 

 

11.

«Золота доба» давньоримської літератури. Публій Вергілій Марон (70–19 рр. до н. е.). «Енеїда» (огляд, 1-2 уривки за вибором учителя). Зв’язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння, утвердження величі держави. Образ Енея та його значення в композиції твору.

 

 

 

Тема 4. Середньовіччя (8 годин)

 

 

12.

Середньовіччя як доба, її хронологічні межі й специфічні ознаки в історії європейських і східних літератур. Вплив релігії, філософії на літературу і культуру в добу Середньовіччя. Основні жанри

середньовічної літератури на Заході й Сході.

 

 

13.

Особливості розвитку китайської лірики епохи Тан. Лі Бо (701–762). «Печаль на яшмовому ганку», «Призахідне сонце навіює думки про гори», «Сосна біля південної галереї». Основні теми і мотиви лірики митця. Вплив даосизму на його світогляд. Своєрідність пейзажів Лі Бо, утілення в них краси природи і духовного життя.

 

 

14.

Ду Фу (712–770). «Пісня про хліб і шовк», «Весняний краєвид», «Подорожуючи, вночі описую почуття». Зв’язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на його світогляд. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину.

 

 

15.

Золота доба персько-таджицької лірики, її характерні особливості, видатні представники. Омар Хайям (бл. 1048–після 1122). Рубаї. Лаконізм і місткість жанру рубаї. Основні теми й мотиви творчості Омара Хайяма. (ТЛ) рубаї

 

Напамʹять

2-3 рубаї

16.

Література середньовічної Європи: основні тенденції та жанрово-тематичне розмаїття. «Пісня про Роланда» (X ст.) . Історична основа твору й поетичне переосмислення в ньому реальних подій. Патріотичні ідеї в «Пісні про Роланда». Образна система (Роланд, Ганелон, Карл та ін.). Порівняння персонажів (Роланд – Ганелон, Карл – Ганелон).Елементи фольклору. Особливості поетичної мови твору. (ТЛ) Поглиблення понять про героїчний епос (середньовічний).

 

 

 

ІІ СЕМЕСТР

 

 

 

Тема 5. Відродження (12 годин)

 

 

17.

Епоха Відродження (Ренесансу) в Європі. Гуманізм. Культ античності. Характерні риси ренесансної культури і літератури.

 

 

18.

Франческо Петрарка (1304–1374). Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя та героїні. Утілення гуманістичних ідеалів у поезії митця. Структура сонетів Ф. Петрарки.

 

Напамʹять

1 сонет

19.

Вільям Шекспір (1564–1616). Сонети № 66, 116, 130. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини (описи природи, змалювання сили почуттів та ін.). Художні особливості сонетів В. Шекспіра.

 

Напамʹять

1 сонет

20.

Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра. Історія створення. Конфлікт справжнього почуття і забобонів.

 

 

21.

Мігель де Сервантес Сааведра (1547– 1616). «Дон Кіхот» Історія створення роману, його зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору.

 

 

 

 Тема. 6.Бароко і класицизм (8 годин)

 

 

22.

Бароко як доба і художній напрям у європейській літературі й мистецтві. Видатні представники європейського бароко та їхні здобутки (огляд).

 

 

23.

Із лірики європейського бароко. Луїс де Гонгора-і-Арготе (1561–1627). «Галерник». Утілення у вірші провідних тем барокової літератури: людина і Доля, блукання людини у Всесвіті, залежність від вищих сил, драматизм духовного життя. Символіка твору. Образ ліричного героя. (ТЛ) Поглиблення понять про вірш (філософський)

 

 

24.

Історичні умови, філософське та естетичні підґрунтя класицизму. Характерні ознаки класицизму як художнього напряму.

 

 

25.

Мольєр (1622–1673). «Міщанин-шляхтич». Мольєр – майстер класицистичної комедії. Художнє новаторство Мольєра у драматургії, вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво. Історія створення комедії «Міщанин-шляхтич».

 

 

26.

Тематика і проблематика твору, його загальнолюдське значення.

 

 

27.

Основні образи комедії (пан Журден, пані Журден, граф Дорант, графиня Дорімена, Клеонт та ін.).

 

 

28.

Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм).  (ТЛ) Комедія, сатира, сарказм. Поглиблення понять про гумор, іронію

 

 

 

Тема. 7. Література XX–XXI СТ. У пошуках себе і високого польоту (6 годин)

 

 

29.

Антуан де Сент-Екзюпері (1900–1944).  «Маленький принц». Людські взаємини,  моральні цінності в казці-притчі .

 

 

30.

Антуан де Сент-Екзюпері  «Маленький принц». Філософський зміст  твору. Художні образи.

 

 

31.

Річард Бах (нар. 1936). «Чайка Джонатан Лівінгстон». Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття. Алегоричні образи повісті. (ТЛ) Поглиблення понять про метафору, алегорію. Притча.

 

 

32.

Утілення  прагнення до високої мети в образі чайки  Джонатана. Художній конфлікт і можливість його подолання. Ознаки притчі  у творі.

 

 

33.

Барбара Космовська «Буба: мертвий сезон». Батьки – діти, діди – онуки. Ідея поваги й любові до людини. Сімейні цінності у творі.

 

 

34

 ПЧ. № 2. Юстейн Ґордер  «Світ Софії». Роман про історію філософії, світовий бестселер, що поєднує белетристичну інтригу й інтелектуальну Ґрунтовність.

 

 

35.

Підсумковий урок. «Гортаючи сторінки прочитаних книг... »

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Білоус Ірина
Додано
17 вересня 2023
Переглядів
2518
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку