Складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними
КАРТКА№ 1
1. У курені, що соломою криті, ми дівчатам несли кавуни (В. Симоненко). 2. Пише рідна, що навколо хати наш садок вишневий забілів (В. Симоненко). 3. Люблю, коли в вікно розкрите шумлять безжурно дерева (В. Сосюра). 4. На плесі вода така темна, ніби на чорному камені настояна (М. Стельмах). 5. То не любов, яка не вміє бажати іншому добра (Р. Третьяков).
КАРТКА№ 2
1. Одваживсь Вовк у Лева попросити, щоб старшиною до Овець наставили його служити... (Л. Глібов). 2. Не кожному з тих, хто пише, вдається здобути визнання сучасників (Б. Олійник). 3. Що посієш, те й пожнеш (Народна творчість). 4. Але певен, що кожного разу у вагання і сумнівів час дріб’язкові хмарки образи не закрили б сонця від нас (В. Симоненко).
КАРТКА№ 3
1. Учень знав, коли ... . 2. Свідки стверджували, ніби ... . 3. Усім було зрозуміло, як ... . 4. Катерину бентежило, що ... . 5. Пасажири поцікавилися, чи ... . 6. Замовник вимагав, щоб ... . 7. Я точно знаю, куди ... . 8. Дирекція отримала повідомлення, що ... .
КАРТКА№ 4
[сказати], (що...).
[повідомити], (як...).
[помічати], (що...).
[відомо], (що...).
[треба], (щоб...).
[прекрасно], (що...).
КАРТКА№ 5
“Дивовижна жорстокість! Нечувана лютість!” – вигукнув Санчо. Я спитав: “Ти бачив фільм “Війна і мир?” Він сповістив: “Повернувся до Києва на пароплаві "“Іван Франко”. Я сказав бабусі: “Чудова легенда”.