Пряма і непряма мова
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 1
-
Спишіть. Пряму мову підкресліть прямою лінією, а слова автора – хвилястою.
1. Прийшла Маринка до сусідки і каже: “Моя мама дуже захворіла, і їй хочеться варення. З полуниць”. “Ото лихо! А у віщо тобі дати варення? Ти взяла блюдечко?” – стурбувалась сусідка. “Нічого не треба, я тут з’їм”, – відповіла Маринка. 2. “Не тягнися через увесь стіл. Хіба немає в тебе язика?” – сказала бабуся онукові за святковим столом. “Є і язик, але ж руки довші”, – відповів онук.
(З журналу “Україна”)
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 2
-
Перебудуйте і запишіть подані приклади так, щоб замість складних речень були приклади з прямою мовою і словами автора. Правильно вживайте розділові знаки.
Зразок: Гриць сказав, що його теж приймуть в школярі. – Гриць сказав: “Мене теж приймуть в школярі”.
1. Командир танка доповів, що екіпаж готовий до бою. 2. Поранений льотчик, опритомнівши, попросив товаришів, щоб вони помстилися за його рани. 3. До землянки увійшов посильний і сказав, що розвідника Семенюка викликає командир. 4. На зборі класу староста оголосив, що завтра починаються зимові канікули.
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 3
-
Спишіть. Підкресліть діалог однією лінією.
Лукавець, веселий міліціонер, тим часом уже вільно й невимушено налагоджував контакти з солдатами:
– Який рік служби?
– Перший.
– Звідки?
– Якут.
– Не був там... А ти?
– Узбек.
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 4
-
Запишіть у формі діалога розмову такого змісту:
Василько запросив Сашка до себе, щоб разом готувати уроки. Сашко погодився, але попередив, що трохи запізниться, бо мусить почекати, коли прийде з роботи мама.
КАРТКА-ЗАВДАННЯ № 5
-
Поставте пропущені розділові знаки у реченнях з прямою мовою.
1. Вудьте люде це постійний заклик і пересторога Шевченка (Є. Маланюк). 2. Та мені зав’язали руки люди Хай страждає кажуть треба так (І. Драч). 3. А слова плоть ясна і нетлінна Проблискує Народе встань (Д. Павличко). 4. Мамко гукаю сміючись та ви ж в мене ще зовсім молоденькі (Ю. Збанацький). 5. Люди що створили цю живу красу мабуть у душі поети подумав я оглядаючи все навколо (І. Цюпа). 6. Ти ба дивується Данило, високо зводячи брови. Сиплються як горох. 7. Коли б треба було окреслити творчість Лесі Українки одним словом писав Максим Рильський то найвідповідніше слово було б – боротьба (Л. Міщенко). 8. Воскреснемо бо світить нам у віки пророцтво Тараса Не вмирає душа наша не вмирає воля (Я. Гоян).
ПЕРЕВІР СЕБЕ
-
Які є засоби передачі чужої мови?
-
Що таке пряма мова?
-
Що таке непряма мова?
-
Чим пряма мова відрізняється від непрямої? Наведіть приклади.
-
Розкажіть про особливості інтонування речень із прямою мовою.
-
Які розділові знаки ставимо в реченнях із прямою мовою?
-
Що таке цитата? Які розділові знаки ставимо при цитуванні?
-
Що таке діалог? Розкажіть про розділові знаки при діалозі.