Розроблений конспект уроку української мови.Допоможе вчителю початкових класів провести цікаво урок розвитку зв'язного мовлення з елементами природознавства
Урок розвитку зв’язного мовлення 3 клас
Тема: Казка мудрістю багата. Складання казки за уявою на тему “Як подорожує краплина води.”
Мета: Закріпити вміння учнів самостійно складати розповіді (зокрема казки), поповнити словниковий запас учнів, ознайомити з кругообігом води в природі, розвивати уяву, фантазію, виховувати любов до навколишнього світу, природи. Тип уроку. Комбінований
Обладнання: Ілюстрації із зображенням різних хмар, дощу, річки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Наберу з криниці свіжої водиці,
Буду умивати, буду промовляти:
Рожеві та білі, як яблучка свіжі.
2. Бесіда з учнями:
- Що у мене у склянці? (Вода)
- Так, вода. А чи замислювалися ви, діти, над тим, що було б на землі без води? (Відповіді дітей).
З . Підсумок
Щоб полився дощик з неба,
Щоб росли у вись дерева,
Щоб пливли всі кораблі,
Щоб варились киселі,
Щоб не було в нас біди,
-Жить не можем без води.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Ось і сьогодні ми ознайомимось з властивостями води, з її кругообігом в природі, будемо спостерігати за дощовою краплинкою, відправимося з нею у цікаву мандрівку, послухаємо й захоплюючі оповідки, а потім створимо казку.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1.Відгадування загадки про дощ.
Він скрізь: у полі, у саду,
А в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду
Коли вже він не йде.
2. Бесіда про дощ.
- В давнину, коли довго не було дощу, вода не поливала нашу красуню Землю, люди виходили на подвір'я і закликали дощ.
1) Дощику, дощику, припусти, припусти,
На бабині капусти,
На дідові дині,
Щоб поїли свині.
2) Дощику, дощику, припусти, припусти,
На Галине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіти,
На маленькі діти,
Щоб нас звеселити
3)Дощику, дощику,
Наваримо борщику
У зеленім горщику.
Поставимо на горі –
Виїдять комарі.
Останеться трошки –
Виїдять мошки.
Останеться крапля –
Виїсть чапля.
Останеться крихта –
Виїсть мишка.
4)Дощ накрапає,
Пісенька лунає,
Ллється дощик на сади –
Не шкодує води.
Лийся на городи,
На зелені сходи,
Огірочки та салат
Поливай підряд.
3.Властивості води.
- А зараз я проведу декілька дослідів, щоб дізнатися про властивості води.
а). Дослід 1. Вода в склянках.
- Яка вода? (Прозора)
- А на смак? (Без смаку)
Дослід 2.
- А якщо у воду вкинути цукор,то що буде? (Вода буде солодка). А варення, різні трави ( Солодка, духмяна)
Дослід 3.
- Якщо до води додати сіль? (Солона)
Дослід 4.
- А оцет? (Кисла)
Висновок: Наша вода справжня чарівниця.
б) Але вода ще й справжня і велика трудівниця (Розгляд картин, ілюстрацій, книги з коментарями)
4. Бесіда про до дощові крапельки .
а) Уявіть собі, що ви потрапили під дощ і "зловили" у руку краплинку води.
- Скажіть, звідки впала дощова крапелька?
- Де вона народилась? (У хмарці).
- Чому ви так думаєте? (Бо хмарка дощ приносить).
б). Загадки про хмарки.
- Які загадки про хмарки ви знаєте? (Діти загадують загадки).
в). Бесіда про хмарки.
- Чи всі хмарки приносять дощ? (Ні,тільки темні).
- А які ще є хмарки? (Сірі, білі...)
- А світлі хмари приносять дощ? (Ні, вони плавають у небі, набираються сил. Чим темніша хмара,тим рясніший з неї дощ).
г). Показ картин А. Куїнджі.
-А ви знаєте, ще які хмари бувають? (Шаруваті, купчасті, у них весь час повітря переміщується. Перисті хмари - коли краплі води піднялися дуже високо в холоднечу і стали крижинками)
- На що схожі хмари?
- Чи можна полічити всі краплинки, що падають з неба? (Ні)
- Проте є спеціальна служба, що підраховує опади. Це метеорологічні станції.
д). Ознайомлення з кругообігом води у природі.
- Скажіть, чи всі краплинки води загинуть, коли попадуть на землю? (різні відповіді)
Узагальнення: Правильно, діти, ви говорите. Своїми відповідями підтверджуєте один із законів природи. Така подорож краплинки називається кругообігом води в природі.
е) Хвилинка - цікавинка.
- Діти, скажіть, будь - ласка, чи завжди з хмар іде дощ. (Ні. Взимку на землю падає сніг).
V. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
Пять! Шість! Всі веселі,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять ! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли!
VI. Робота над складанням казки.
1. Діти, пригадайте, які оповідання про дощ, воду, сніг ми з вами читали?
2. А тепер уявіть, що ви спіймали краплинку - мандрівницю. Ось вона - її звати Капітошка, можливо, вона вам якусь казку підкаже.
3.Варіанти казок. Колективне складання казки
4.Складання і запис своїх казок
а). Давай спочатку пригадаємо, як починаються казки.
б). З яких частин складається текст?
в). Запис казки у зошиті.
г). Перевірка написаного.
5. Висновок.
VII. Підсумок уроку.
- Ось і закінчилась наша мандрівка із краплинкою дощу, Капітошкою , Про що цікаве дізнались?
- А тепер пограємось.
- Як говорить струмок.
- А річка? Море? Океан?
- Розгадайте загадки:
Загадки
*Тече, тече – не витече,
Біжить , біжить – не вибіжить (Річка)
*Один біжить, другий біжить,
А третій кланяється (річка, берег, очерет)
*Два брати у воду дивляться,
А до віку не зійдуться (береги)
*Впаде з неба – не розіб’ється
Впаде у воду – розпливеться (дощ)
*Із-під гірки, з-рід крутої
Прокрадається норою.
Та й до моря утіка
Через лози по ярках (джерело)
*Зоря-зоряниця, красна дівиця,
По небу гуляла, плакала-ридала.
Місяць побачив – не підняв,
Сонце встало і забрало (роса)
*Не скляний він, не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить
Риє землю він розталу (струмочок)
*- Ти куди біжиш донині?
- До річки, що у долині.
-А коли ти спиш, бистренький?
- А ніколи, я маленький. (струмочок)
Учень читає вірш
Струмочок
Біг струмочок невеликий. Запитав струмочка я:
—Звідки, друже?
—Від кринички, то матусенька моя.
—А куди біжиш?
—До річки!
Я кажу йому: — Не треба! Там обійдуться без тебе.
А струмочок розсміявся.
— Я цього не сподівався, що не знаєш ти простого:
Обійдуться без одного,
Але струмочки і потічки
— Це вже сила! Ми вже річка!