Урок «Конспект уроку з української мови для 3-го класу на тему "Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник"»

Про матеріал

Конспект уроку з української мови для 3-го класу на тему "Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник"», у якому пропонується подача матеріалу з використанням пошукових технологій навчання.

Перегляд файлу

Тема. Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник

Мета: уточнювати уявлення дітей про слово, як мовну одиницю; ознайомити їх із лексичним значенням слова; ознайомити  учнів  зі  словниками  як  одним  з  видів  довідкової  літератури,  вчити розрізняти види словників; навчити  користуватись  словниками;  виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Знову лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе усіх на звичайний урок.

Зручніше сідаємо,

Урок рідної мови розпочинаємо.

  1. Мотивація навчальної діяльності
  1. Вправа «Мікрофон»
  • Яким має бути наш урок?
  • А якими ви маєте бути на уроці?
  • Цікаво, а чого кожен з вас чекає від уроку? Перед вами є кольорові олівці.  Хто сподівається отримати нові знання – підніме червоний, якщо чекаєте цікавого спілкування – зелений, хто прагне отримати гарну оцінку – синій, а хто не визначився – підніме чорний.
  • Мені приємно, що більшість очікують здобути нові знання. Сподіваюся на вашу активність і уважність.

Дзвенить струмочком рідна мова

Усі слова знайомі в ній,

Але писати кожне слово

У мові правильно зумій.

2.Актуалізація опорних знань

  •  Відгадайте  загадки.(Слайд  1)

 

 

 

 

С

О

Н

И

Ц

Е

 

Б

Д

Ж

І

Л

К

 

 

 

Д

О

Щ

 

 

В

І

Т

Е

Р

Т

О

Р

Т

 

 

  1. Як рушає мандрувати,

Треба з ліжечок вставати,

Як іде за обрій спати, -

Час малятам спочивати.

 

  1. Серед літа біля липки

Виграють сопілки, скрипки.

Це не скрипки, не сопілки,

То медок збирають …бджілки.

 

  1. Хтось відкрив на небі душ

Повно на землі калюж

І на нас водиця ллється,

Як це явище зоветься?

 

  1. Рукавом махнув –

Дерева нагнув.

 

  1. До дітей на кожне свято

Просить в гості завітати,

Бо солодкий і смачний,

Здогадались, хто такий?

 

  • Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати в цьому розділі?
  1. Оголошення теми і мети уроку
  1. Робота в зошитах
    1. Запис дати.
    2.  Каліграфічна хвилинка.

Св сл сз слово

 

  1. Створення асоціативної павутинки.

—Для чого служать слова?

мають своє значення              називають предмети

       дуже багато                                                   допомагають зрозуміти

СЛОВА

складають речення                                                    дарують радість

називають ознаки предметів                 називають дії предметів

— Отже, слова – це назви тих предметів, які людина бачить навколо себе,

ознаки та дії цих предметів. Добрі слова дарують радість. Погані слова

можуть завдати болю, ображають людину.

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Слово вчителя.

     Ми продовжуємо розкривати таємниці рідної мови. Сьогодні розпочинаємо вивчення нового розділу.  Тема нового розділу:  «Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник»  (слайд  2)

Мова складається зі слів. Без слів немає мови. Отже, слово – це мовна одиниця. Чим більшою кількістю слів володіє людина, тим багатша її мова, тим точніше і яскравіше вона може висловити свої думки.

Словниковий  диктант.  Тлумачення  слів. (слайд  3)

Підйом,  дзвоник,  зйомка,  насіння,  вугілля,  стаття,  дощ,  п’ятниця, пір’я,  професор.

  1.  Ранкове  пробудження.
  2. Сигнал  на  урок.
  3. Процес  фотографування,  або  створення  відеофільму.
  4. Зернятка,  які  містить  плід.
  5. Корисна  копалина,  яка  під  час  горіння  виділяє  багато  тепла.
  6. Жанр  твору,  який  створює  журналіст  для  газети.
  7. Опади  у  рідкому  стані.
  8. П’ятий  день  тижня.
  9. Що  покриває  тіло  усіх  птахів.
  10.                      Вчена  ступінь  нашого  Лінгвіста.

 

  •  Знайдіть  слово,  у  якому букв  більше,  ніж  звуків.
  • Знайдіть  слово,  у  якому  звуків  більше,  ніж  букв .
  • Знайдіть  слово,  у  якому  один  склад.  Виконайте  звуко-буквенний  аналіз.
  • Яку  інформацію  про  слова  підготував  для  нас  наш  професор?
  1. Робота за підручником.
    1. Професор Лінгвіст
  • Ви  вже  знаєте:  усе,  що  ми  бачимо,  робимо,  відчуваємо,  усе,  що  нас  оточує,  тобто  предмети,  їхні  дії  ознаки,  якість,  кількість  предметів  -  усе  названо  словом.
  • Яким  словом  ми  називаємо  цей  предмет? (зображення  будинку)
  • Яким  словом  називаємо  його  розмір?  Колір? Яке  ще  слово  може  характеризувати  цей  предмет?
  • Тема нашого уроку «Лексичне значення слова».

Лексика -  це сукупність слів мови. (слайд  4)

Лексичне значення – це те, що слово означає. (слайд  5)

Лексикологія – наука про слова. Це ми забігаємо у 5-ий клас, а сьогодні ми говоримо просто про слова. (слайд  6)

  • Де  ми  можемо  знайти  усі  слова  мови ?

Читання правила з підручника  (слайд  7)

  •  Читаємо  самостійно  статтю  про  слова  на  сторінці  64-65  3-ій  абзац.

Де  зібрано  усі  слова  мови?  (у  словниках) (слайд  8)

  • Які  розрізнюють  словники?
  • Чому  у  словниках  обов’язково  э  алфавіт?
  1. Філологи

(  Філологи  завітали  до  нас  з  різними  словниками  )

  •  У  перекладі  з  латини  слово  словник означає  «колекція  слів».  Словники  бувають  мовні  та  енциклопедичні.  Відомий  французький  письменник  Анатоль  Франц  писав:  «Словники  -  всесвіт  в  алфавітному  порядку.  Якщо  замислитися,  словник  -  це  книга  всіх  книг,  з  якої  здобувають  нові  знання». 

Зі  мною  словник  орфографічний.   Для  чого  його  уклали?

  • Словники  виникли  дуже  давно.  В Україні  словники  «незрозумілих  слів»   з’явилися   ще  за  часів  Київської  Русі,  у  13 ст.  Спочатку  слова  розміщувались  без  особливої  послідовності,  але  починаючи  з  14  ст.  укладали  згідно  з  алфавітом,  їх  почали  називати  «азбуковником».

Зі  мною  словник  енциклопедичний.   Для  чого  його  уклали?

  •    Словники – наші друзі,  які  допомагають  нам  правильно  писати  слова,  визначати  їх  значення,  пояснюють  походження слів.Словники  розширюють  наш  світогляд,  дають  нові  відомості  з  різних  галузей  науки,  техніки,  мистецтва  і  літератури,  розвивають  культуру,  мовлення.

Зі  мною  словник  тлумачний.   Для  чого  його  уклали?

  1. Робота  з  словником.
  • Яке  зі  слів  словникове,  правопис  якого  треба  запам’ятати?  ( професор)
  • Кожна  з  трьох  груп  філологів  попрацює  зі  своїм  словником. 
  • Що  ми  дізнаємось  з  вашого  орфографічного  словника  про  слово  професор?(до  першої  групи)
  • Що  ми  дізнаємось  з  вашого  енциклопедичного  словника  про  слово  професор?(до  другої  групи)
  • Що  ми  дізнаємось  з  вашого  тлумачного  словника  про  слово  професор?(до  третьої  групи)

«Творче моделювання» (слайд 10 )

  • Ваше завдання:  записаними у  словниковому  диктанті  словами  доповнити   речення.     

   1)  Інформатику  ми  вивчаємо  у  …….…….

   2)  Пролунав  ………….  та  сповістив  про  початок  уроку.

   3)  Журналіст  написав  …………..  про  погіршення  погодних  умов.

   4)  ………………….  жайворонка  сіро – коричневого  кольору.

   5)  Раптом  загуркотів  грім,  і  полив  рясний  ……….

-  Перевіримо  роботу  філологів. 

- Орфографічний  словник.

-Енциклопедичний  словник.  

-Тлумачний   словник. 

-  Отже,  професор  має  декілька  значень.  Таке  слово  називаємо  багатозначним.

    7. Спостерігаємо  за  лексикою.

-  Яке слово повторюється у вірші?


  Ось сонечко грає промінням на річці.

  Сніг грає на сонці і сріблом іскриться.

  Я граю в футбол, а сусід грає в «Поло».

  Матуся теж грає в театрі на сцені

  В оркестрі татусь грає на контрабасі.

  Дідусь і онук грають в гру на терасі.

                                           (О.Шибаєв)


Вірш «Дивні слова»

Є такі слова на світі,

Схожі як близнята-діти.

Слово чуєш, а не знаєш,

Що це слово означає.

Якщо ж хочеш зміст узнати,

Треба речення складати.

Сл. 11 (Слово «грає». Як ви думаєте, скільки значень має це слово? Одне чи декілька?)

Слова, які мають одне лексичне значення називаються однозначними, а ті, що мають декілька лексичних значень – багатозначними.

Тлум. словник, ст. 47 (багатозначне слово «грати»)

Не плутаємо зі словом «ґрати» (ст. 51) – решітка.

Є  слово  контрабас. Що  воно  означає?  У  якому  зі  словників  можна  про це  дізнатись? Знайдіть  це  слово  у  словнику  і  поясніть  усім  його  значення. 

8.Робота  зі  словником.

– Яке  з  слів  словникового  диктанту  має  багато  значень?

9. Підсумок  уроку.

- Який  розділ  ми  сьогодні  розпочали  вивчати?

  • Що нового ви довідалися на уроці?

- Як  називаємо  сукупність слів мови  науковим  словом?

- Лексичне значення – це  що?

- Де  можна  знайти  слова,  записані  у  алфавітному  порядку?

- Коли  ми  звертаємось  до  тлумачного  словника? До  орфографічного? 

  -  З  уроків  іноземної  мови  ви  знаєте  про  існування  перекладного  словника. 

Ваше домашнє  завдання,  вправу  153,  вам  допоможе  виконати  російсько-український  словник.  Чому?  Прочитайте  завдання  вправи  153.

  •     Кому  зрозуміле  завдання?

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 лютого 2018
Переглядів
8614
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку