Тема: Підсумковий урок з теми «Іменник».
Мета: закріпити знання дітей з теми; використовуючи інтелект – карту розвивати логічне мислення, пам’ять, мову учнів; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: презентація, інтелект – карта, кейси – завдання, дидактичний матеріал.
Тип уроку: кейс – урок.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети
2.Ребус
III.Актуалізація опорних знань
1.Асоціативний кущ
2.Робота з інтелект-картою
IV. Узагальнення та систематизація.
1 . «Мовленнєвий єралаш»
Людина без друзів, що дерево без коріння.
2.Гра «Луна»
3.Робота з дошкою. Розподільне списування
- З поданих слів складіть і запишіть речення, визначте рід і число.
Прийшла весна. На березі проклюнулися листочки. Веселі горобці купаються у калюжах. Всюди заглядає весняне сонце.
-Який висновок ми можемо скласти? (Іменник має рід, змінюється за числами)
4.Фізхвилинка
5.Робота у групах
-Згадаймо! На яку підгрупу ще поділяються іменники?(Загальні і власні)
-До загальних назв доберіть власні і запишіть:
Місто: Країна:
Вулиця: Море:
Ім я: Прізвище:
-Який висновок ми можемо зробити?(Загальні іменники – це назви, що даються багатьом предметам і пишуться з маленької літери.
Власні іменники – пишуться з великої літери; прізвища, імена…)
-А чи можемо ми сказати, що «щастя» - це життя в рідній країні?
7.Робота з презентацією
-Установіть зв'язок слів у реченні.
На берегах Дніпра розкинувся квітучий Київ.
(Що?) Київ
-Яка це частина мови?(Іменник)
-Яким членом речення виступає?(Підметом)
Київ (що зробив?) розкинувся
-Яким членом речення виступає?(Присудком)
Розкинувся (на чому?) на берегах
-Яка це частина мови?( Іменник)
-Яким членом речення виступає?(друг.чл.реч.)
На берегах(чого?) Дніпра
-Яка це частина мови?( Іменник)
-Яким членом речення виступає?(друг.чл.реч.)
Київ(який?) квітучий
-Яка це частина мови?(Прикметник)
-Тож, який висновок ми можемо зробити?( Іменники у реченні можуть виступати головним і другорядним членом речення.)
8.Робота з презентацією
-Використайте іменники, що подані у дужках у потрібній формі. Визначте їх відмінок і закінчення.
Діти поспішають до рідної (школа).(До школи - Р.в.)
Прочитати в (книга) цікаву історію.(В книзі - Д.в.)
-Який висновок ми можемо зробити?(Зв’язуючись у реченні з іншими словами, іменник змінює своє закінчення. Зміна закінчення іменника називається змінюванням за відмінками. Іменники мають 7 відмінків.)
9.Робота біля дошки
-Отже давайте провідмінюємо це слово:
Н. щастя
Р. щастя
Д. щастю
З. щастя
О. щастям
М. у щасті
-Проаналізуємо слово «щастя» як частину мови.
Щастя – що?, імен., заг.назва, неістота, с.р., одн.
V Підсумок уроку. Рефлексія.
Зачитуванням віршів учнями
-Отже, що таке щастя?
Що таке щастя? Непросто сказати.
Треба для цього в душі розцвітати,
Вміти життю усміхнутися щиро,
Сонцю за обрій сказати: спасибі.
Щастя в родині, великій та дужій,
Щастя у друзях, у квіточці в лузі,
В маминій усмішці, в успіхах сина,
У вмінні прощати і бути потрібним.
Щастя у дружніх обіймах за плечі,
В слові «люблю», що шепочуть під вечір.
В народженні сина чи доньки, як знати.
Щастя, що в тебе є батько і мати.
Щастя в зернятку, що в хліб проростає.
Щастя, як голоду й воєн немає.
Щастя співає, радіє, сміється.
Воно не заздрить і не зазнається,
Ділиться з ближнім, людей зігріває,
В любові купається й меж їй не знає…
-Бажаю усім бути щасливими.