Класна година:
«Толерантність врятує світ»
Мета заходу: пояснити дітям поняття «толерантність»; розповісти про значення толерантності в житті людей та в суспільстві; засвоювати звички толерантної поведінки; виховувати загальнолюдські цінності - поважати інших людей, жити з усіма в дружбі, взаємоповазі, взаєморозумінні. Продовжити формування толерантного ставлення однокласників між собою.
Хід заходу
Вступне слово вихователя:
Сьогоднішнє наше заняття ми присвятимо такому поняттю як толерантність або вчимося співчувати. На нашій планеті існує дуже велика кількість різних людей. Всі ми несхожі один на одного і щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим.
16 листопада Міжнародний день толерантності. Не всім, може бути, знайоме це слово. І, на перший погляд, звучить воно абсолютно незрозуміло. Але сенс, який воно несе, дуже важливий для існування і розвитку людського суспільства. Сучасна культурна людина - це не тільки освічена людина, але людина, що володіє почуттям самоповаги, яку шанують оточуючі.
Толерантність вважається ознакою високого духовного та інтелектуального розвитку людини, суспільства в цілому.
- Що на вашу думку означає слово толерантність?
- Толерантність , діти, – це повага, здатність без агресії сприймати думки, поведінку, спосіб життя інших людей, якщо вони відрізняються від нас. …Отже, бути толерантною людиною означає поважати людей. Всі ми різні люди у нас у всіх різні смаки, звички, таланти хтось любить тварин…..І це не означає, що хтось із нас гірший чи кращий. Кожен з нас унікальний і неповторний тому ми повинні цінувати і поважати один одного, тобто бути толерантними. Отже співчуття, доброзичливість, терпіння всі ці якості важливі, адже без них ми не можемо жити у мирі та злагоді.
Що ж таке толерантність і яку людину можна назвати толерантною?
Гра «Асоціативний ряд»
Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати рису характеру, притаманну толерантній людині.
(На дошці записане у стовпчик слово толерантність, учні по черзі називають рису характеру і виходять записувати її)
Т – терплячий, товариський, тактовний.
О – обережний, об'єктивний, оригінальний, особливий.
Л – лояльний, лагідний, легкий у спілкуванні.
Е – енергійний, елегантний, ефективний.
Р – рівний, розсудливий, рівнозначний, рівноправний.
А – активний, акуратний, авторитетний.
Н – надійний, найдорожчий.
Т – терплячий.
Н – необхідний людям, ніжний, незалежний.
І – інтелігентний, ідеальний, ідейний.
С – співпереживаючий, співчуваючий, сприймаючий свободу думок і дій іншого, страждаючий.
Ть – тактовність, талановитість
Отже, бути толерантною людиною — значить поважати людей. Наскільки ми поважаємо ту чи іншу людину, свідчить наше вміння ввічливо спілкуватися.
- Які слова потрібно використовувати, щоб із нами було приємно спілкуватися? (Ввічливі слова.) Зараз перевіримо, чи знаєте ви їх.
Вправа «Зашифровані слова»
Не забувайте їх і обов’язково використовуйте у спілкуванні.
Дружні долоньки єдності
На знак того, що всі ми різні, але ми рівні. Планета толерантності.
(Учні вирізають долоньки і створюють свою планету толерантності на ватмані).
Посміхнись світові і він посміхнеться тобі» (учні одиниодному дарують посмішку)
Заключне завдання "Квітку толерантності"
- Візьміть кожен попелюстки квітки і напишіть на них, що, по-вашому, треба зробити, щоб школа стала простором толерантності, тобто, щоб відносини в ній стали якомога більш толерантними. (Учні на папері у формі пелюстки пишуть, що треба зробити, щоб школа стала "Простором толерантності", пелюстки наклеюються на символічний малюнок квітки, вона вивішується у класі.)
Наприкінці мені хочеться сказати, що клас - це маленька родина. І хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, взаєморозуміння.
Ми не зможемо відразу зробити толерантними ні свою поведінку, ні поведінку інших людей. Однак важливий навіть один маленький крок у цьому напрямку.
Нехай кожен з вас, нехай наш клас,наша школа, наша Укаїна завжди будуть островами толерантності для всіх жителів великої планети Земля.
Отже, бути толерантною людиною значить поважати людей.