8 клас
Тема уроку : Кліматичні умови та ресурси України
Загальна характеристика клімату України
Мета уроку: 1)- ознайомити з характеристикою основних чинників формування
клімату;
- розкрити поняття розподілу сумарної сонячної радіації на
території України;
- дати оцінку типам повітряних мас, підсилаючої поверхні;
- охарактеризувати закономірності розподілу кліматичних
показників по території України та Харківської області;
- навчити давати господарську оцінку кліматичним умовам і
ресурсам України
2) - формувати вміння учнів працювати з різними джерелами
географічних знань (підручник, кліматична карта України,
атлас, електронний атлас Харківської області,
енциклопедичний словник)
-формувати інформаційну, просторово-хронологічну, самоосвітню компетентність
-розвивати мовлення, логічне мислення
3) виховувати національно свідомого громадянина, дбайливого
господаря, гуманіста й природолюба
Очікувані результати:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладанання: кліматична карта України, атласи України 8 клас, підручник І.Л.Дітчук “Фізична географія України 8 клас”, екологічний атлас Харківської області, енциклопедичний словник, матеріали мережі Internet
Хід уроку:
-Доброго дня, діти! Давайте станемо в коло і познайомимось!
- Сьогодні у вас незвичайний урок, проводити його буду я, вчитель
ХЗОШ № 104, мене звуть Анастасія Вячеславівна.
-Для того щоб наш урок був динамічним, цікавим, пізнавальним об’єднайтесь в групи (за порами року - зима, весна, літо, осінь)
-Будь ласка, сідайте за столи по групам, назви груп є на столах
-Визначте хто у вашій групі буде лідером (спікером)
- Давайте поглянемо за вікно. Яку погоду ми там бачимо?Якгою погода буде, коли ви будете закінчювати цей навчальний рік?Якою погодою характеризується період літніх канікул?Яка погода буде вас супроводжувати, коли ви прийдете до школи 1 вересня?
(демонстрація фото пір року на ПК)
- Пригадайте географічний термін, який характеризується багаторічним режимом погоди?
Отже, якою буде тема сьогоднішнього уроку?
Тема уроку: Кліматичні умови та ресурси України.Загальна характеристика клімату України.
Проблемне питання
Наскільки Україна забезпечена кліматичними ресурсами?
-Діти, подумайте, про щоб ви хотіли дізнатися сьогодні на уроці?Пропоную вам обговорити це в малих групах по 3 учні, записати ваші думки на спеціальних листочках,які лежать у вас на столах. А потім спікер кожної групи назве ваші думки біля дошки.
-Поки ви працюєте один учень знайде у енциклопедичному словнику визначення терміну “клімат” – 2 хв.
1)дізнатися більше про чинники, що формують клімат
2)розуміти як розподіляється сонячна радіація по території України
3) більше дізнатися про вплив циклонів, антициклонів на погоду, клімат України
4) які повітряні маси панують над територією України
5)яким чином підстилаюча поверхня впливає на клімат
6) чому на заході України випадає більше опадів, ніж на сході
7) навчитися характеризувати клімат України за кліматичною картою України
8) який тип клімату на території України
9) як людина використовує кліматичні ресурси в своєму житті
Презентація (спікер висловлює думки групи і прикріплює листочки)-2 хв. Виступ учня про клімат
Учитель ще раз називає тему, мету уроку. Повідомляє учнів, що у них на столахлежать листки самооцінки, які вони заповнюють протягом уроку.
4.Представлення необхідної інформації для учнів.
Виконання системи завдань, формування умінь, навичок.
Давайте визначимо , які ж чинники формують клімат (§19 с. 106)
Учні називають
Самостійна робота в групах (робота з підручником)
Ознайомимось більш детально з цими 3-ма чинниками по групам. У вас на столах є інструктивні картки із завданнями, за якими ви будете зараз працювати.
І група (зима) – кількість сонячної радіації (с. 106-107)
ІІ група (весна) – циркуляція повітряних мас (с. 108-109) типи повітряних мас
ІІІ група (літо) – циркуляція повітряних мас (с. 109-110)циклон, антициклон
ІV група (осінь) – підстилаюча поверхня (с. 111-112)
У групах ви працюєте таким чином, 3 учні - з теоретичним матеріалом, 3 – учні малюють його схематично.- 3 хв.
Презентація
Виступи спікерів, прикріплюють до схеми і називають характерні риси. В цей час учні інших груп, занотовують коротко собі в зошити.
Учитель запитує у окремих учнів:
1)Як називається сонячна радіація, яка безпосередньо досягає земної поверхні?
2) Як називається поверхня стикання двох різнорідних (теплий, холодний) повітряних мас? – 5 хв.
Лист самооцінки
Самостійна робота в групах (робота з атласом та електронною картою)
І група – розподіл середніх показників температур січня та липня по території України
ІІ група – розподіл опадів по території України
ІІІ група - розподіл середніх показників температур січня та липня по території Харківської області
ІV група - розподіл опадів по території Харківської області – 4 хв.
Презентація
Виступають представники від груп біля кліматичної карти України.
Учитель запитує вибірково в учнів.
Питання:
1)В якій частині України спостерігаються найнижчі середньомісячні температури січня?
2) В якому напрямку зростає річна амплітуда температур на території країни?
3) В якому кліматичному поясі лежить більша частина України?В якому Південний беріг Криму? – 4 хв.
Лист самооцінки
Випереджальне завдання “Кліматичні ресурси” – 3 хв.
Отже, що ми називаємо кліматичними ресурсами?
Які види кліматичних ресурсів існують?
А тепер більш детально розглянемо їх.
Самостійна робота (робота з підручником) – 2 хв.
І група – енергетичні (с. 118)
ІІ група – агрокліматичні (с.118)
ІІІ група – коєфіціент зволоження (с.118)
ІV група – рекреаційні
Презентація – 3 хв.
Виступають представники груп, прикріплюють до схеми свої роботи.
Учитель задає вибірково питання:
1)Чи в повному обсязі використовуються енергетичні ресурси в Україні?
2)На вашу думку в Харківській області , який коєфіціент зволоження?
Лист самооцінки
Для того, щоб краще запам’ятати матеріал уроку проведемо невеличкий тест
(картка 4)- 1 хв.
Зараз перевіремо правильність ваших відповідей, обміняйтесь зошитами один з одним, відповіді на екрані, кожна правильна відповідь – 0, 5 бала. Виставте оінку своєму сусіду. – 1 хв.
Лист самооцінки
Давайте повернемось до питання, поставленого на початку уроку.
Учні дають усні відповіді – 1 хв.
Виходять по одному відривають листки, читають, прикріплюють в Україні.-3хв.
Виступ журналіста (До нас з вами завітав журналіст, який хоче поставити вам декілька питань стосовно сьогоднішнього уроку).-2хв.
6.Домашнє завдання -2 хв.
§19,20 – прочитати, відповісти на питання (с.112, с.119 питання 1-3)- 4-6 б.
§19,20 – прочитати, відповісти на питання (с.112, с.119 питання 1-5)- 7-9 б.
с.112,с.119 – питання 6, 7 – 10-12 б.