Урок з теми "Трикутники". Цікаве узагальнення теми трикутників у курсі геометрія 7 клас.
Мета:
узагальнити та систематизувати знання з теми;
розвивати вміння учнів застосовувати знання з теми до розв'язування ззадач;
розвивати творче та логічне мислення;
підвищувати інтерес до геометрії;
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення знань та вміньучнів.
Обладнання: картки з усними задачами, картки з логічними задачами, малюнки для демонстрації, презентація, відео
Вчитель : Нагорна Антоніна Олександрівна Геометрія 7 –В клас
Тема: Ключі до успіху (Трикутники)
Дата: 27.02.2014 року
Мета:
узагальнити та систематизувати знання з теми;
розвивати вміння учнів застосовувати знання з теми до розв’язування з задач;
розвивати творче та логічне мислення;
підвищувати інтерес до геометрії;
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення знань та вмінь учнів.
Обладнання: картки з усними задачами, картки з логічними задачами, малюнки для демонстрації, презентація, відео
Додаткове обладнання:
Над шкільною дошкою висить плакат з висловом:
«Міцні знання з теми «Трикутники»» - це один з ключів до успіху у вивченні геометрії
ХІД УРОКУ
Вісім параграфів підручника геометрії 7-го класу знайомлять нас з трикутниками, їх властивостями. Сьогодні на уроці ми узагальнимо і систематизуємо знання про трикутник, повторимо все, що вивчили, і таким чином підготуємося до контрольної роботи.
Урок проведемо у формі гри-пошуку ключів. Команди,а це команда: червоного, зеленого та жовтого трикутника здобуватимуть їх за правильні відповіді.
Команди вітаються одна з одною оголошуючи свої девізи.
Червоний трикутник - Капітан Лаврентій Максим
«Бермудський трикутник»
Девіз: Ми команда бермудський трикутник!
Загадковість – це наш супутник!
Ми команда просто клас!
Всі задачі вирішуємо враз!
Жовтий трикутник – Капітан Бура Іванна
«Ми трикутники веселі,
Ми розумні й мудрі ми.
Ми задачі всі розв’яжем,
І легенькіф і складні
Зелений трикутник – Капітан Потьомкін Лев
З геометричних фігур найпростішою фігурою є трикутник. Яке означення трикутника? (відповідають учні). Вся або майже вся геометрія з часів «Начал» Евкліда спирається на «трьох китах» - трьох ознаках рівності трикутників. Давайте їх пригадаємо (відповідають учні).
А тепер пропоную усні вправи на застосування ознак рівності трикутників.
Прийшов час трохи розім’ятися перед клопіткою працею. Кожна команда має сказати по одному факту, властивості, аксіомі, теоремі що стосуються трикутника. Команди будуть робити це по черзі і не повторюючись. Перемогу оцінюють наступним чином: 1 ключик – команда що перша не змогла пригадати нічого про трикутник; 2-ключики – передостання та 3 ключики - переможці
Який кут між бісектрисою і висотою, проведеної з вершини прямого кута, якщо один з гострих кутів 300
Перегляд відео у якості відповіді
Командам дається 5 хв для ознайомлення з завданнями. А в цей час бажаючі роблять невелички доповіді про трикутник
1. (1 бал). Як називається у трикутнику ABC відрізок BD (рис. 1)? 2. (1 бал). Чим є для трикутника ACВ відрізок CD (рис. 2)? 3. (1 бал). Як називається у трикутнику відрізок, що сполучає вершину із серединою протилежної їй сторони? 4. (2 бали). Який із наведених відрізків BM є висотою трикутника ABC? а) Відрізок BM, що сполучає вершину і точку на протилежній стороні; б) перпендикуляр BM, проведений із вершини трикутника B до прямої AC; |
|
|
в) відрізок, що сполучає вершину B і точку M — середину сторони AC.
5. (2 бали). Яку з наведених умов прийнято за першу ознаку рівності двох трикутників?
а) Дві сторони одного трикутника дорівнюють відповідно двом сторонам другого трикутника;
б) дві сторони і кут, протилежний одній із цих сторін, одного трикутника дорівнюють відповідно двом сторонам і куту, протилежному одній з цих сторін, другого трикутника;
в) дві сторони і кут між ними одного трикутника дорівнюють відповідно двом сторонам і куту між ними другого трикутника;
г) сторона одного трикутника дорівнює стороні другого трикутника.
6. (2 бали).Дано трикутники ABC і MKО. Відомо, що AB = MK і AC = MО (рис. 3). При якій з наведених рівностей дані трикутники будуть рівними за третьою ознакою? а) A = M; б) C = О; в) ВC = KО. |
|
Вчитель підводить підсумок уроку та оцінює учнів. Відбувається підрахунок ключиків.
Додаткові завдання
(на випадок, якщо учні швидко працюватимуть і залишиться час, то можна їх розпочати і попросити учнів завершити вдома)
Достатній рівень
1. На сторонах OA і OB кута AOB відповідно позначено точки K і Р такі, що KO = PO (рис. 1). Всередині кута взято точку М так, що MK = MP. Довести, що точка M належить бісектрисі кута АОВ.
|
|
|
Рис. 1 |
Рис. 2 |
Рис. 3 |
Високий рівень
1. По різні сторони від прямої AD позначено точки B і C такі, що промінь AD є бісектрисою кута BAC, а промінь DA є бісектрисою кута BDC (рис. 4). Довести, що будь-яка точка M відрізка AD знаходиться на однаковій відстані від точок B і C.
2. На рисунку 5 АOP = BOL. Довести, що COM = DOK.
3. На сторонах OM і ON кута MON позначено відповідно точки A і C та B і D такі, що OC = OD і OCB = ODA (рис. 6). Довести, що P — точка перетину відрізків AD і CB — належить бісектрисі кута MON.
|
|
|
Рис. 4 |
Рис. 5 |
Рис. 6 |
1