Літературне читання, 2 клас
Тема. Коли твір відкриває свої таємниці. Твори спільної тематики:
Г. Чубач "Хвалько", М. Стельмах "Трипудовий гарбуз"
Мета: вчити порівнювати твори спільної тематики, вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати вміння переказувати описані події, розігрувати сценки за змістом віршів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до поезії.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: маски гарбуза, автора,листка, ТЗН, мікрофон
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ(Слайд 1 )
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте ж в добрий час
Гостей усмішками мило.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою(Слайд 2)
Миші милом миски мили,
Миші мило загубили.
Може, мило в річку впало?
Може, мило жаба вкрала
І маленьких жабенят
Милить з спинки аж до п'ят?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «Так чи ні» (вчитель читає вірш зі змінами, діти кивком голови показують згоду або заперечення)
2. Конкурс на краще виразне читання вірша учнями (2-3 учні)
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення із віршем Г. Чубач «Хвалько» (Слайд 5)
1) Виразне читання вірша вчителем
— Як поетеса ставиться до хвалька?
2) Словникова робота
а) Довідкове бюро
хвалько
б) Підбір споріднених слів до слова хвалько
3) Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Простежте, як змінюється настрій гарбуза.
4) Виразне читання вірша учнями
5) Розкриття змісту вірша. Розвиток описаних подій
- Чи можна сказати , що гарбуз - хвалько? Доведіть рядками з вірша.
- Знайдіть у тексті рядки про те, як гарно було гарбузові на горісі
- Назвіть персонажів вірша. З якою інтонацією слід читати слова кожного з них?
6) Гра «Слідопити»
- Знайти у вірші «Хвалько» спільнокореневі слова і порахувати їх
Хлопці до слова горіх
Дівчата до слова гарбуз
3. Опрацювання вірша "Трипудовий гарбуз" М. Стельмаха(Слайд 6)
1) Виразне читання вірша вчителем
2) Довідкове бюро(Слайд7, 8)
Трипудовий, чорногуз
Подайте масу гарбуза кілограмах, якщо 1 пуд = 16 кг (16+16+16=48)
3) Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
- Чим був здивований чорногуз?
4) Гра «Читання парами»
5) Гра «Добавлянка» за віршем "Трипудовий гарбуз" М. Стельмаха
Вчитель читає початок фрази, діти завершують
6) Розігрування сценок за змістом віршів
7) Порівняння змісту віршів
- Що є спільне увіршах?
8) Використання гарбуза (Слайд 9)
- Страви з гарбуза багаті на вітаміни та поживні речовини, очищують організм. Гарбуз запікають, тушкують,готують гарбузову олію.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа «Мікрофон» (Слайд 10)
Проводить учень у масці гарбуза
- Чого ви навчилися на уроці?
- Які нові знання здобули?
- Хто автор вірша «Хвалько»?
- Який вірш М. Стельмаха ми читали?
- Що вас найбільше вразило?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 11)
Читати виразно вірші
Вибери додаткове завдання :
ü Намалюй або виліпи героя з вірша
ü Відшукай загадки чи прислів'я про гарбуза
Дівчинка частує дітей та гостей гарбузовим пирогом (Слайд12)
Літературне читання, 2 клас
Тема. Коли твір відкриває свої таємниці. Твори спільної тематики:
Г. Чубач "Хвалько", М. Стельмах "Трипудовий гарбуз"**
Мета: вчити порівнювати твори спільної тематики, вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати вміння переказувати описані події, розігрувати сценки за змістом віршів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до поезії.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: маски гарбуза, автора,листка, ТЗН, мікрофон
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ(Слайд 1 )
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте ж в добрий час
Гостей усмішками мило.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою(Слайд 2)
Миші милом миски мили,
Миші мило загубили.
Може, мило в річку впало?
Може, мило жаба вкрала
І маленьких жабенят
Милить з спинки аж до п’ят?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «Так чи ні» (вчитель читає вірш зі змінами, діти кивком голови показують згоду або заперечення)
2. Конкурс на краще виразне читання вірша учнями (2-3 учні)
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Гарний виріс на городі в нас овоч
А бадилля розпустив на весь город.
Разом із картоплею, квасолею
Бува веселий заводить хоровод.
У сім’ї городній його поважають
За господаря свого його всі сприймають. (Слайд 4)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення із віршем Г. Чубач «Хвалько» (Слайд 5)
1) Виразне читання вірша вчителем
— Як поетеса ставиться до хвалька?
2) Словникова робота
а) Довідкове бюро
хвалько
б) Підбір споріднених слів до слова хвалько
Фізкультхвилинка (нар. пісня «Ходить гарбуз по городу»)
3) Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Простежте, як змінюється настрій гарбуза.
4) Виразне читання вірша учнями
5) Розкриття змісту вірша. Розвиток описаних подій
- Чи можна сказати , що гарбуз - хвалько? Доведіть рядками з вірша.
- Знайдіть у тексті рядки про те, як гарно було гарбузові на горісі
- Назвіть персонажів вірша. З якою інтонацією слід читати слова кожного з них?
6) Гра «Слідопити»
- Знайти у вірші «Хвалько» спільнокореневі слова і порахувати їх
Хлопці до слова горіх
Дівчата до слова гарбуз
3. Опрацювання вірша "Трипудовий гарбуз" М. Стельмаха(Слайд 6)
1) Виразне читання вірша вчителем
2) Довідкове бюро(Слайд7, 8)
Трипудовий, чорногуз
Подайте масу гарбуза кілограмах, якщо 1 пуд = 16 кг (16+16+16=48)
3) Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
- Чим був здивований чорногуз?
4) Гра «Читання парами»
5) Гра «Добавлянка» за віршем "Трипудовий гарбуз" М. Стельмаха
Вчитель читає початок фрази, діти завершують
6) Розігрування сценок за змістом віршів
7) Порівняння змісту віршів
- Що є спільне увіршах?
8) Використання гарбуза (Слайд 9)
- Страви з гарбуза багаті на вітаміни та поживні речовини, очищують організм. Гарбуз запікають, тушкують,готують гарбузову олію.
Вправа «Мікрофон» (Слайд 10)
Проводить учень у масці гарбуза
- Чого ви навчилися на уроці?
- Які нові знання здобули?
- Хто автор вірша «Хвалько»?
- Який вірш М. Стельмаха ми читали?
- Що вас найбільше вразило?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 11)
Читати виразно вірші
Вибери додаткове завдання :
Дівчинка частує дітей та гостей гарбузовим пирогом (Слайд12)