Коло. Дотична до кола та її властивості. Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання про коло і його елементи; вивчити властивості дотичної і навчити застосувати їх до розв'язування задач. Виховувати самостійність, бажання вчитися, інтерес до науки.
Номер слайду 2
“З усіх фігур найпрекрасніша це - круг” Піфагор
Номер слайду 3
Що таке коло, радіус? Що таке хорда кола? Яка пряма називається дотичною до кола? Яку властивість має дотична до кола?
Номер слайду 4
О – центр кола ОА=ОВ=ОС – радіус КМ – хорда ВС – діаметр ВС=2ОС а – дотична . В С А О М К а
Номер слайду 5
Розв'язати задачі:
Знайти . Знайти .
Номер слайду 6
Взаємне розташування прямої і кола 1. Не мати спільні точки. 2. Мати одну спільну точку. 3. Мати дві спільні точки. О
Номер слайду 7
Взаємне розташування прямої і кола ОА – радіус АВ - січна а – дотична Коло й пряма не можуть перетинатися більш ніж у двох точках.
Номер слайду 8
Задача 31. Через точку А до кола проведені дотичні АВ і АС, де В і С – точки дотику. Доведіть, що АВ=АС. А В С О
Номер слайду 9
Теорема (про властивість відрізків дотичних, проведених з однієї точки до кола.) Відрізки дотичних до кола, проведені з однієї точки, рівні і утворюють рівні кути з прямою, що проходить через цю точку і центр кола.
Номер слайду 10
Взаємне розташування двох кіл Розглянемо взаємне положення двох кіл. Оскільки два різних кола не можуть мати більше двох спільних точок, то можливі такі варіанти взаємного положення:
Номер слайду 11
1) кола мають дві спільні точки Якщо два кола мають дві спільні точки, то вони перетинаються. О1О2 – відстань між центрами. О1А і О2А – радіуси. О1 О2 А R r
Номер слайду 12
2) Якщо два кола мають одну спільну точку, то вони дотикаються і точка дотику належить лінії центрів цих кіл. Зовнішній Внутрішній О1О2 – відстань між центрами. О1А=R і О2А=r– радіуси. О1 О2 А О1 О2 А
Номер слайду 13
3) кола не мають спільних точок.
Номер слайду 14
Задача 11.Доведіть, що діаметр кола, проведений через середину хорди, відмінної від діаметра, перпендикулярний до цієї хорди. АВ – хорда кола, яка не проходить через центр О кола, КР – діаметр кола, який проходить через середину М хорди. Довести: ΔОАВ рівнобедрений, бо ОА=ОВ. ОМ – медіана рівнобедреного ΔОАВ, є також висотою Δ. Тому, , а отже О А В К Р М
Номер слайду 15
Властивість діаметра: Діаметр кола, що проходить через середину хорди, перпендикулярний до неї. Правильним є і обернене твердження: Діаметр кола, перпендикулярний до хорди, поділяє цю хорду навпіл.
Номер слайду 16
«Недостатньо тільки отримати знання. Треба вміти знайти їм застосування». И.Гете Д/з стр.130 §17 зад.25,30,33.